MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ zdecydował. Szpital wojewódzki i miejski bez wielu poradni specjalistycznych

(mw)
NFZ ogłosił wyniki konkursu na leczenie specjalistyczne
NFZ ogłosił wyniki konkursu na leczenie specjalistyczne
NFZ ogłosił wyniki konkursu na leczenie specjalistyczne w województwie podlaskim. Ze szpitala wojewódzkiego zniknie kilka poradni.

Tych poradni nie będzie

Tych poradni nie będzie

w szpitalu wojewódzkim: endokrynologicznej, osteoporozy, reumatologicznej, logopedycznej, leczenia bólu, nadciśnienia tętniczego, kardiologicznej

w szpitalu miejskim: kardiologicznej i alergologicznej

Najbardziej szkoda mi pacjentów. Nigdy nie narzekali na opiekę u nas, wręcz przeciwnie. Teraz będą musieli szukać jej gdzie indziej - tak Urszula Łapińska, szefowa szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, zareagowała na wyniki konkursu.

Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił wczoraj, że z jej szpitala zniknie kilka poradni, m.in. endokrynologiczna, logopedyczna, osteoporozy, reumatologiczna. Urszula Łapińska dodaje, że lekarze tych w dwóch ostatnich poradniach tylko w listopadzie przyjęli ponad 1000 pacjentów.

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego też bardzo liczyła na otwarcie od 2012 roku kilku nowych poradni, których funkcjonowanie pozwoliłoby na zwiększenie przychodu zadłużonej placówki.

- Nie wymyśliliśmy nic, czego nie potrzebowaliby pacjenci - mówi Urszula Łapińska. Już wie, że z planów inauguracji poradni nadciśnienia tętniczego i leczenia bólu nic nie zostało. Podobnie jest z poradnią kardiologiczną, której reaktywację szpital planował od dawna.

Wygląda na to, że nad tym szpitalem może znów zawisnąć widmo zwolnień. Jednak, jak powiedziała jego szefowa, by o tym mówić, trzeba najpierw przeanalizować sytuację, w jakiej znalazła się placówka.

Fundusz zdecydował, że także w białostockim szpitalu miejskim nie będzie dalej działać poradnia kardiologiczna. Przeciwko tej decyzji buntują się białostoccy radni, którzy przesłali wczoraj swoje stanowisko w tej sprawie.

- Niepokoi fakt wykluczenia placówki o wieloletnich tradycjach, wyposażonej w sprzęt najwyższej jakości, zapewniający diagnostykę na wysokim poziomie, a także posiadającej zaplecze szpitalne - napisał przewodniczący rady Włodzimierz Kusak.

Z kolei NFZ uspokaja, że nie ma zagrożenia, że pacjenci zostaną bez opieki. W przypadku poradni leczenia osteoporozy została wybrany inna placówka.

- Jeśli chodzi o endokrynologię - w Białymstoku było i będzie 12 gabinetów, reumatologicznych było dziewięć, będzie pięć - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. Dodaje, że poradni kardiologicznych było 12, od nowego roku będzie 10, ale liczba kupionych przez Fundusz świadczeń wzrośnie.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny