NFZ rozdziela pieniądze na leczenie. Zwiększa ryczałty, płaci nadlimity, za operacje zaćmy, tomograf i rezonans [WIDEO]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ, ma nadzieję, że dzięki pieniądzom kolejki w służbie zdrowia będą mniejsze
Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ, ma nadzieję, że dzięki pieniądzom kolejki w służbie zdrowia będą mniejsze Piotr Sawczuk
Dodatkowe 20 milionów złotych ma trafić do podlaskich szpitali jeszcze w tym roku. 13 mln pójdzie na zwiększenie ryczałtów dla szpitali, które są w tzw. sieci. Pozostałe pieniądze będą przeznaczone na nielimitowane badania i zabiegi.

To zapowiadane już od miesięcy badania tomografem i rezonansem magnetycznym oraz operacje usunięcia zaćmy.

– Już od 1 kwietnia te procedury są finansowane bezlimitowo, zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów. Pozwoli to na zmniejszenie liczby osób oczekujących na udzielenie świadczeń, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania – ma nadzieję Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

A to jest bardzo potrzebne. Bo dziś na przykład na rezonans magnetyczny czeka ponad 13,5 tys. pacjentów w całym województwie, pacjenci stabilni na badanie czekają około stu dni, zaś pilni – 60.

Sombero i "Duch Puszczy". Tak się bawi szef podlaskiego NFZ

Meksykańskie sombrero i podlaski "Duch Puszczy". Tak się baw...

– Na Podlasiu to badanie wykonuje 13 podmiotów. Miesięcznie są w stanie zrobić około 3700 badań. A deklarują, ze po zniesieniu limitu ta liczba wzrośnie o około 30 proc. Wedle szacunków pozwoli to na skrócenie kolejki oczekujących o 25-30 proc. już w II kwartale tego roku – zapowiada Maciej Olesiński.

Kolejki mają się znacznie skrócić, jeśli chodzi również o tomografię komputerową.

Czytaj też: Były wiceszef podlaskiego NFZ skazany za korupcję

Cieszyć się mogą również pacjenci, którzy czekają na operację zaćmy. – Teraz na operację czeka się około 340 dni. Za pół roku pacjenci powinni już być przyjmowani na bieżąco – mówi Maciej Olesiński.

Potwierdza to Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który wykonuje tego typu zabiegi.

– Już zwiększyliśmy liczbę wykonywanych zabiegów ponaddwukrotnie – mówi. Wcześniej było ich robionych 12-15 dziennie. Teraz operacje są wykonywane również popołudniami i w niedziele. – Spodziewamy się, że do końca roku powinny być zlikwidowane – dodaje.

Dodatkowe pieniądze – 13 milionów – NFZ przeznaczy też na zwiększenie ryczałtów dla szpitali. I – jak mówi dyrektor Olesiński – opłacone zostały też już tzw. nadlimity. – Wszystkim szpitalom, ale nie zawsze w 100 procentach – zastrzega jednak.

– Głównym naszym problemem jest to, że ryczałt jest niewystarczający. Więc o i ile nie byłby zwiększony, to dla nas jest dobra wiadomość – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Tak wyglądają białostockie Szpitalne Oddziały Ratunkowe w trzech szpitalach. Jakie macie wspomnienia z pobytu w tych miejscach.

SOR w Białymstoku. Tak wyglądają białostockie Szpitalne Oddz...

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Cały czas warto jednak korzystać z usług prywatnych. Polska klinika ONE DAY CLINIC to najlepsze co może spotkać pacjenta, która chce poddać się operacji usunięcia zaćmy! Świetna jakość, doskonali chirurdzy, wyposażenie klasy światowej, do tego bardzo przyjazna obsługa, zakwaterowanie i opieka całą dobę, o to chodzi!!
G
Gość
A romans kwitnie.....
A
Andrzej
2019-04-24T15:25:53 02:00, cryo:

I CO NA TO Przestępcza Organizacja?

Spóka Srebrna zostanie znacjonalizowana .

A
Andrzej
Najpierw Niech NFZ przestanie nas traktować jak Polskę drugiej kategorii i zacznie płacić za punkt tyle co na zachód od Wisły.
s
sondor
Co z rehabilitacją, to też jedna z metod leczenia. Czy nadal na rehabilitację będziemy czekać 13 miesięcy, jak to ma miejsce w Suwałkach, czy też cztery, wróć dwadzieścia cztery miesiące. O tym cisza sza!!!
c
cryo
I CO NA TO Przestępcza Organizacja?
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie