Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ Białystok zatrudnił "wnuczka". Ustawiały się kolejki seniorów! Pomagał z e-receptami w dniu babci i dziadka (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Seniorzy chętnie brali udział w akcji "Wnuczek do wynajęcia” w Podlaskim NFZ.
Seniorzy chętnie brali udział w akcji "Wnuczek do wynajęcia” w Podlaskim NFZ. Olga Goździewska
Z okazji Dnia Babci i Dziadka podlaski NFZ przygotował specjalną akcję. Wnuczek Karol pomaga seniorom pokonać techniczne przeszkody w korzystaniu z e-recept! Jeszcze dziś można go "wynająć" (22 stycznia 2020 r.).

W Dniu Babci seniorzy ustawiali się w kolejce do wnuczka Karola. Informatyk pomaga starszym osobom aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Wypełnia z nimi wniosek o profil zaufany, który jest kluczem do aktywacji IKP, potwierdza go i aktywuje, dzięki czemu e-recepty będą przychodzić w formie sms-a lub e-maila.

- Usłyszałam o tej akcji i od razu postanowiłam przyjść. Podobno już nie będzie zwykłych recept na papierze, więc czas w końcu zaprzyjaźnić się z Internetem - mówiła pani Krysia, oczekująca w kolejce do "wnuczka" - Zabrałam też członków mojej rodziny, żeby było raźniej - śmieje się emerytka z Białegostoku. Czego życzyła sobie na Dzień Babci sobie i innym seniorom? Zdrowia i... mniejszych kolejek do lekarzy.

Po pomoc techniczną w aktywacji konta można się zgłaszać jeszcze 22 stycznia (środa) do specjalnego stoiska na Sali Obsługi Interesantów Podlaskiego NFZ (ul. Pałacowa 3 w Białymstoku) od godz. 8:00 do godz. 16:00.

Szkolenie dla seniorów to autorski pomysł Podlaskiego Oddziału NFZ.

-Dzięki naszej pomocy będą mogli w pełni korzystać z dobrodziejstwa jakim są e-recepty - mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego oddziału - Seniorzy nie słusznie obawiają się e-recepty, kojarząc ją z koniecznością użycia komputera czy telefonu, co powoduje dezorientację i niepewność. Nasz informatyk pokazuje, że wcale nie jest to takie trudne - przekonuje.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia lekarz nie musi już wystawiać tradycyjnej recepty. Po leki do apteki wystarczy mieć specjalny kod.

Ministerstwo zapewnia, że e-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu będzie można sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Jak działa e-recepta?

Najlepiej jest założyć internetowe konto na stronie pacjent.gov.pl i podać swój numer telefonu lub mail. Otrzymamy wtedy receptę mailowo w PDF-ie (trzeba będzie ją wydrukować) albo przez SMS-a dostaniemy czterocyfrowy kod dostępu, który wraz z numerem PESEL trzeba będzie pokazać w aptece. Osoby, które nie korzystają z internetu albo nie założą konta pacjenta, otrzymają od lekarza wydrukowany kod do zrealizowania e-recepty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny