Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NBP wybił kangura olbrzymiego

Redakcja
NBP wybił kangura olbrzymiegoNa rewersie polskiej monety znalazła się podobizna kangura albinosa, który urodził się w Polsce, w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Szczecina.
NBP wybił kangura olbrzymiegoNa rewersie polskiej monety znalazła się podobizna kangura albinosa, który urodził się w Polsce, w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Szczecina.
W poniedziałek, 7 stycznia 2013 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę z wizerunkiem kangura walabia Bennetta.

Tego samego dnia w Australii zostanie wyemitowana moneta z podobizną kangura olbrzymiego. Obie tworzą wyjątkowy zestaw „Kangury świata”. Jest to unikalny projekt, który został zainicjowany po pierwszych narodzinach w Polsce kangura albinosa.

To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie Narodowego Banku Polskiego oraz Australijskiej Mennicy Królewskiej, instytucji uprawnionej do emisji monet w Australii. Jednouncjowe monety z czystego srebra (próba 999) mają nominały – odpowiednio – 20 złotych oraz 1 dolar australijski. Motywem, który je łączy, jest wizerunek kangurów.

Na rewersie polskiej monety znalazła się podobizna kangura albinosa, który urodził się w Polsce, w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Szczecina. Rewers monety australijskiej zdobi kangur olbrzymi, najpowszechniejszy gatunek tego zwierzęcia zamieszkujący Australię. Wizerunki obu zwierząt zostały wykonane w technice tampondruku. Na awersie monety dwudziestozłotowej widnieje godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji.

Rewers polskiej monety zaprojektowała Urszula Walerzak. Autorką projektu awersu jest Ewa Tyc-Karpińska. Monety australijskie zaprojektowali Aaron Baggio (rewers) i Ian Rank-Broadley (awers). Monety – wyemitowane w nakładzie 10 000 sztuk każda – są sprzedawane wyłącznie w zestawach „Kangury świata”. Ich autentyczność poświadcza wspólny certyfikat Narodowego Banku Polskiego oraz Australijskiej Mennicy Królewskiej, dołączony do każdego kompletu. Monety przed wpływem czynników zewnętrznych chroni specjalna, szczelna kapsuła.

Sprzedaż monet jest prowadzona w serwisie „Kolekcjoner” oraz w oddziałach okręgowych NBP. Dla polskich kolekcjonerów przygotowano 5 000 zestawów monet, których cena wywoławcza wynosi 500 zł. Więcej informacji, w tym wizerunki monet, na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

 

Ciekawostki:

·         Kangury Bennetta, zwane walabią Bennetta, zamieszkują głównie Australię i Tasmanię. Zwierzęta te można spotkać również w Europie: w Wielkiej Brytanii oraz w okolicach Paryża. Brytyjskie kangury są potomkami zwierząt zbiegłych z niewoli około 1920 r., francuskie w latach 70. XX wieku uciekły z ogrodu zoologicznego podczas huraganu. Pożywieniem kangurów są przede wszystkim trawa i liście, a w czasie pory suchej również korzonki, które pomagają w uzupełnianiu wody. W niewoli kangury chętnie zjadają również warzywa. Kangury są aktywne późnym popołudniem, w nocy lub nad ranem. Dzień przesypiają w ukryciu. W sytuacji zagrożenia kangury ostrzegają się nawzajem, uderzając stopami o podłoże.Walabie Benneta mają doskonały słuch i wzrok, są także bardzo dobrymi pływakami. Ciąża u kangura trwa 30 dni. We wczesnym stadium rozwój zarodka może zostać zatrzymany do czasu, kiedy młode z poprzedniego miotu opuści torbę matki. Kangurzy osesek waży mniej niż 1 gram i jest wielkości orzeszka. Zaraz po narodzeniu musi powędrować do torby lęgowej matki, w której spędzi aż 9 miesięcy. Walabie Bennetta są prowadzą raczej samotniczy tryb życia. Razem widuje się matki ze swoimi młodymi, najczęściej z samicami. Samce opuszczają matkę w wieku dwóch lat. Kangury tworzą stada dopiero wtedy, gdy pożywienia jest pod dostatkiem i nie muszą o nie konkurować. Kangury w niewoli żyją około 15 lat, na wolności nawet do 20 lat.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny