Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawierzchnia na lata

Fot. Libet
W brukowaniu ważna jest nie tylko jakość produktów, ale i rzetelne wykonawstwo… i o tym należy pamiętać decydując się na zakup kostki
W brukowaniu ważna jest nie tylko jakość produktów, ale i rzetelne wykonawstwo… i o tym należy pamiętać decydując się na zakup kostki Fot. Libet
Jak zaaranżować otoczenie wokół domu - latem częściej zadajemy sobie to pytanie. A najczęściej wybieranym dziś materiałem na nawierzchnię są kostki brukowe. Czym kierować się przy ich wyborze? Musimy zdobyć pewność, że nawierzchnia nie tylko podkreśli otoczenie, ale będzie także funkcjonalna.

Ceny kostki

Ceny kostki

- standardowe:
Behaton (tradycyjna i prosta kostka, dzięki zazębiającym się elementom tworzy monolityczną całość) - od 40,63 zł/mkw (szary, grubość: 6 cm) do 57,83 zł/mkw (kolor, 10 cm);
Big stone (kostka jednowarstwowa o grubości 10 cm, falistym i samoklinującym się kształcie) - od 51,97 zł/mkw (szary) do 58,83 zł/mkw (kolor);.
- szlachetne / melanż:
Arco (można z niej komponować łuki i okręgi; na system składa się jeden kwadrat i cztery trapezy) - od 43,50 do 53,07 zł/mkw (kolor).
- dekoracyjne:
Arco antyk (przypominająca swoim wyglądem stary bruk) - od 54,05 (szary) do 85,19 zł/mkw. (kolor);
Granito antyk (poprzez obijanie krawędzi, kostka uzyskuje specyficzną formę i kształt) - 59,29 zł/mkw (kolor).

źródło: Jadar

Najdrobniejszej kostki raczej nie układa się na większych powierzchniach. Dużych kostek natomiast nie powinno stosować się na wąskich, krętych ścieżkach. Dlaczego? Pozwala to uniknąć niepotrzebnego docinania materiału.

Grubość kostki dobieramy w zależności od natężenia ruchu, jaki będzie się na niej odbywał. Na alejkach, ścieżkach ogrodowych - tam, gdzie przewidujemy wyłącznie ruch pieszy - stosowane są warianty najcieńsze, np. płyty ogrodowe 3-4 cm lub kostki brukowe o grubości 4-6 cm.

Pod koła, pod stopy

Na podjeździe do posesji czy wjeździe do garażu, wybieramy materiał nieco grubszy - minimum o grubości 6 cm.
Jednak - co ważne - wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej uzależniona jest nie tylko od grubości materiału. Ważna jest w tym przypadku także konstrukcja podbudowy, na którym została ułożona kostka.

Dobrze wykonana podbudowa zniesie większe obciążenia. To zaś zapewni nawierzchni trwałość, nawet przy zastosowaniu kostki nieco cieńszej niż należałoby. W przypadku źle przygotowanego podłoża, nawet bardzo gruba kostka nie zapewni trwałości nawierzchni.

Kolor? Naturalny

Każdy producent ma ustaloną ofertę kolorystyczną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet w obrębie jednego koloru mogą wystąpić nieznaczne różnice odcieni. Dlaczego?
- Kostki powstają z surowców naturalnych i różnice odcieni są również rzeczą naturalną - tłumaczy Sylwester Michalak z firmy Good Bruk. - Czasem wystarczy inny odcień wykorzystanego do produkcji piasku, by kolory kostek z różnych serii produkcyjnych nieznacznie różniły się od siebie odcieniami.

Dlatego tak ważne jest prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na daną kostkę - aby uniknąć dokupowania materiałów z innej, także kolorystycznie - partii.
Kostkę dobieramy kolorystycznie do elewacji budynku. Bierzemy też pod uwagę kolorystykę wykończenia, dachu czy też innego dominującego w otoczeniu elementu. Zanim jednak wybierzemy się do punktu sprzedaży, warto skorzystać ze stron internetowych producentów kostek brukowych.

Przetrwa lata

O tym, czy nawierzchnia spełni swoją funkcję, decydują jednak parametry techniczne.
- Potwierdza je Europejska Deklaracja Zgodności oraz odpowiednie oznaczenie produktów - mówi Sylwester Michalak. - Natomiast gdy udajemy się do małego punktu sprzedaży, który oferuje produkty mniej znane, warto sprawdzić czy ich producent posiada wdrożoną Zakładową Kontrolę Produkcji. Zapewnia ona i potwierdza, iż wyroby te spełniają wymagania norm europejskich.

Gwarantują one odpowiednie parametry mechaniczne materiału. Takie, które pozwolą przenosić obciążenia wywołane np. ruchem pojazdów. Z drugiej strony zapewniona jest odpowiednia trwałość kostki i odporność na działanie mrozu.
Trwałość wiąże się z gęstością kostki. Tę można sprawdzić na miejscu, u sprzedawcy. Wystarczy kostkę przełamać: produkt o dobrym zagęszczeniu powinien przełamać się razem z kruszywem w nim zawartym. Nieregularne fragmenty kruszyw kostki świadczą o jej niewystarczalnej gęstości. To z kolei oznacza, że będzie mało wytrzymała i krucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny