MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 100 proc. dofinansowania do wymiany okien i drzwi. Sprawdź, jak otrzymać pieniądze na nową stolarkę okienną i drzwiową

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to prosty sposób na ograniczenie ucieczki ciepła z domu.
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to prosty sposób na ograniczenie ucieczki ciepła z domu. 123RF.com
Dofinansowanie do wymiany okien i drzwi oferują dziś liczne państwowe programy. Dzięki wysokiej dotacji część osób może przeprowadzić taki remont praktycznie za darmo, uzyskując wyższy komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jakie kryteria trzeba spełniać, żeby otrzymać pieniądze.

Spis treści

Dofinansowanie do wymiany okien i drzwi – skąd można je uzyskać?

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to remont, który w starszych budynkach zdecydowanie warto przeprowadzić – przez nieszczelności z naszych mieszkań i domów ucieka mnóstwo ciepła. Dotyczy to zwłaszcza starych okien drewnianych, ale nie tylko – źle dopasowane drzwi również mogą podwyższać rachunki za ogrzewanie. Na szczęście istnieje dziś kilka możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę okien i drzwi. Dotację na ten cel oferują:

  • program „Czyste Powietrze”,
  • program „Stop Smog”,
  • program „Ciepłe Mieszkanie”.

Poniżej omawiamy pokrótce każdy z programów wraz z wyjaśnieniem, ile może wynieść dotacja oraz jakie kryteria trzeba spełnić, żeby ubiegać się o środki. Pod koniec artykułu wyjaśniamy też, jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która przysługuje po przeprowadzeniu takiego remontu.

Program „Czyste Powietrze”, czyli nawet ponad 135 tys. zł na termomodernizację

Program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać nawet ponad 135 tys. zł dofinansowania na wymianę pieca, ocieplenie budynku i inne przedsięwzięcia termomodernizacyjne, w tym wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wysokość dotacji zależy od dochodów oraz od zakresu przeprowadzonych prac. Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele ukończonych domów jednorodzinnych.

W ramach „Czystego Powietrza” można uzyskać nawet 100 proc. dotacji na wymianę okien i drzwi.

– Rodziny mniej zamożne, w których dochód na osobę nie przekracza 1090 zł miesięcznie, mogą ubiegać się o całkowite dotowanie takiej wymiany, praktycznie bez kosztów własnych. Aby wymienić okna, drzwi, a nawet bramę garażową za darmo, należy spełnić jedynie dwa warunki – być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat oraz uzyskać w gminie zaświadczenie, że dochód w rodzinie nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę – tłumaczy Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

Osoby lepiej zarabiające nie otrzymają 100 proc. dotacji na nowe okna, ale mogą otrzymać zwrot części kosztów, np. 70 proc. Warto zaznaczyć, że na maksymalną dotację z „Czystego Powietrza” mogą liczyć tylko osoby, które przeprowadzą kompleksową termomodernizację, a więc wymienią stary piec na paliwo stałe oraz ocieplą budynek. Dla osób chcących przeprowadzić tylko pojedyncze prace, np. wymianę stolarki, przewidziano znacznie niższe kwoty dofinansowania.

Warto także pamiętać, że w „Czystym Powietrzu” na ogół najpierw trzeba przeprowadzić prace termomodernizacyjne na własny koszt, a dopiero później w ramach programu uzyskuje się zwrot kosztów. „Czyste Powietrze” oferuje też jednak możliwość prefinansowania inwestycji, czyli uzyskania pieniędzy przed remontem (do 50 proc. kosztów). Więcej szczegółów można znaleźć na stronie „Czystego Powietrza”.

Program „Stop Smog”, czyli do 53 tys. zł na remont dla gorzej zarabiających

Osoby gorzej zarabiające mogą uzyskać nawet 100-procentową dotację na nowe okna i drzwi (oraz inne prace termomodernizacyjne, np. ocieplenie domu) w ramach programu „Stop Smog”. Jest on przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli ukończonych domów jednorodzinnych, w których gospodarstwie domowym przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza 175 proc. najniższej emerytury (gospodarstwo jednoosobowe) lub 125 proc. najniższej emerytury (gospodarstwo wieloosobowe). Maksymalna kwota dotacji to 53 tys. zł.

– Ponadto beneficjent musi m.in.: być właścicielem lub współwłaścicielem budynku będącego przedmiotem inwestycji, faktycznie zamieszkiwać lokal/budynek objęty przedsięwzięciem oraz złożyć do gminy wniosek o zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego – wyjaśnia rząd na gov.pl.

Ze „Stop Smogu” można skorzystać w gminach, które zgłosiły się do udziału w programie (należy zapytać o to w swoim urzędzie). Procedura wygląda następująco:

  • gmina uchwala ustawę antysmogową (to wymóg) i zgłasza chęć udziału w programie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którym zawiera odpowiednią umowę o współpracy;
  • gmina ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie i informuje o zasadach, a mieszkańcy chętni na dotację składają wnioski (może być wymagane wpłacenie do 10 proc. wkładu własnego na planowaną inwestycję);
  • gdy uzbiera się wystarczająco dużo chętnych, gmina wnioskuje do NFOŚiGW o dotacje;
  • po otrzymaniu środków gmina przeprowadza w domach prace uzgodnione z uczestnikami programu (np. wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku).

Warto pamiętać, że w ciągu 5 lat po przeprowadzeniu dofinansowanej termomodernizacji należy przestrzegać zasad programu, a więc nie wolno np. wymienić nowego pieca na inne urządzenie, sprzedać budynku czy zapominać o obowiązkowych przeglądach kominiarskich. Więcej informacji można znaleźć na stronie „Stop Smogu”.

Program „Ciepłe Mieszkanie”, czyli nawet prawie 40 tys. zł na termomodernizację w mieszkaniu

Program „Ciepłe Mieszkanie” jako jedyny jest skierowany do osób mieszkających w blokach i kamienicach, a nie w domach. O dotację mogą się starać właściciele i współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz osoby posiadające ograniczone prawo rzeczowe do takiej nieruchomości (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). W ramach programu jest do uzyskania dofinansowanie na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, o ile jednocześnie przeprowadzi się wymianę pieca na paliwo stałe. Kwota dotacji zależy od dochodu. Najgorzej zarabiający mogą liczyć na nawet 37,5 tys. zł, a jeśli mieszkają w jednej z gmin z najgorszą jakością powietrza, to na nawet 39,9 tys. zł.

– Beneficjentem programu jest gmina, której dotację przyznaje WFOŚiGW obejmujący swoim działaniem teren województwa, w którym jest ona zlokalizowana – wyjaśnia rząd na gov.pl. – To gmina przeprowadza nabór wniosków dla beneficjentów końcowych [czyli właścicieli mieszkań – przyp. red.]; po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie, gmina zawiera umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi.

Jak wynika z powyższego, z programu można skorzystać tylko w gminach, które zgłoszą się do udziału. To gminy prowadzą więc nabory wniosków o dofinansowanie na nowe okna i drzwi, a o szczegóły najlepiej pytać w lokalnym urzędzie lub zajrzeć na stronę „Ciepłego Mieszkania”.

Nie zapomnij o uldze termomodernizacyjnej. Możesz skorzystać, jeśli przeprowadziłeś remont

Osoby, które przeprowadziły prace termomodernizacyjne, mogą przy rozliczaniu podatków skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczyć od podstawy opodatkowania nawet 53 tys. zł (w zależności od poniesionych kosztów) i zapłacić niższą daninę. Co więcej, w przypadku małżeństw łączna ulga może sięgnąć aż 106 tys. zł, gdyż limit 53 tys. zł ulgi na osobę przysługuje każdemu ze współmałżonków z osobna. Ulga przysługuje wszystkim właścicielom ukończonych domów jednorodzinnych.

Trzeba jednak pamiętać, że ulga nie łączy się na ogół z rządowymi programami dotacji. Jeśli dany wydatek związany z termomodernizacją został już w jakikolwiek sposób zwrócony podatnikowi, dofinansowany przez NFOŚiGW lub zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to nie można go odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wyjątkiem jest program „Czyste Powietrze” – beneficjent programu może skorzystać z ulgi, ale także nie odliczy w jej ramach wydatków, na które otrzymał państwowe dofinansowanie. Może jedynie odliczyć inne, niedofinansowane prace termomodernizacyjne (np. wymianę pieca).

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny