W czwartek (8 sierpnia) rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Adam Krętowski wręczył dyplomy z okazji otrzymania stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 228 stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, w tym 23 w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Dwa stypendia trafiły do naukowczyń z UMB:
- dr hab. Ilony Ościłowskiej z Zakładu Analizy i Bioanalizy Leków
- dr Magdaleny Kusaczuk z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej
Dr hab. Ilona Ościłowska analizuje m.in. wpływ wybranych związków pochodzenia naturalnego oraz wybranych produktów leczniczych (m.in. metforminy, werapamilu) na procesy biologiczne zachodzące w komórkach prawidłowych i nowotworowych.
- Zajmuję się szeroko pojętą biochemią oraz biologią molekularną dotyczącą chorób nowotworowych, w ostatnim czasie jest to eksperymentalne leczenie raka piersi. Z zespołem, z którym pracuję, staramy się sprawdzać mechanizmy działania produktów leczniczych, które albo są już dostępne na rynku, albo są dostępne tylko do badań naukowych, jak one wpływają, czy modyfikują biochemię komórki oraz jak wpływają na szlaki metaboliczne komórek, aby wykorzystać ich dodatkowe właściwości w medycynie translacyjnej. Podam dla przykładu, że sprawdzaliśmy metforminę, czyli popularną substancję stosowaną w farmakoterapii cukrzycy, czy można ją wykorzystać w eksperymentalnej terapii leczenia nowotworu piersi - tłumaczy dr hab. Ilona Ościłowska.
Dr Magdalena Kusaczuk skupia się na poszukiwaniu i badaniu nowych potencjalnych farmakoterapeutyków w leczeniu glejaka wielopostaciowego mózgu.
- Badam różne substancje zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego w kontekście ich wykorzystania jako potencjalnych czynników przeciw glejakowi wielopostaciowemu mózgu. Dostępne obecnie terapie są nieskuteczne, stąd poszukiwania czynników które przynajmniej spowolnią proces rozwoju choroby - mówi dr Kusaczuk.
O stypendia ministra ubiegało się ponad 1,5 tys. osób. To świadczenie w kwocie 5,4 tys. zł, które jest wypłacane przez 3 lata.
Do białostockich naukowców trafiło łącznie sześć takich stypendiów. Otrzymali je także:
- dr Michał Daniel Ożóg Uniwersytet w Białymstoku Dziedzina nauk społecznych
- dr Maria Cudowska Uniwersytet w Białymstoku
- dr Aleksandra Maria Gulc Politechnika Białostocka
- dr Michał Harasimczuk Politechnika Białostocka
Kryterium przyznania stypendium ministra to głównie ocena osiągnięć naukowych, np. publikacji, zdobywanych grantów, patentów, innych nagród czy odbytych prestiżowych stażów. „Młody naukowiec” to osoba, która uzyskała stopień doktora nauk nie wcześniej niż 7 lat przez momentem złożenia wniosku stypendialnego.
Zobacz też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?