Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauki ścisłe bez tajemnic. Miasteczko naukowe może ruszyć, jeżeli będą środki z Unii.

Aneta Boruch
Chcemy w praktyczny, przystępny sposób pokazywać ciekawostki ze świata nauki, bo podręcznik to nie wszystko - mówi Wojciech Janowicz z departamentu edukacji.
Chcemy w praktyczny, przystępny sposób pokazywać ciekawostki ze świata nauki, bo podręcznik to nie wszystko - mówi Wojciech Janowicz z departamentu edukacji. Fot. sxc.hu
Dzięki czemu powstaje bańka mydlana, a jak można łamać kody szyfrujące - to i mnóstwo innych ciekawostek będzie mógł poznać każdy, kto odwiedzi miasteczko naukowe. Jeśli uda się zdobyć unijne dofinansowanie, może ono ruszyć w Białymstoku jeszcze we wrześniu.

Pierwsze pomysły na miasteczko:

Pierwsze pomysły na miasteczko:

- Pokój ze strefą Lego
- Strefa Matematyczna, a w niej dzielnice: Koła, Bańki Mydlanej, Krzywych, Wielościanów, Origami
- Strefa Astronomiczna, a w niej dzielnice: Planetarium, Kalejdoskopu
- Strefa Fizyczna
- Strefa Gier Matematyczno-Logicznych
- Strefa Grafów, a w niej dzielnice: Eulera, Dachów
- Strefa Kryptologii, a w niej dzielnica Enigmy

Chcemy w praktyczny, przystępny sposób pokazywać ciekawostki ze świata nauki, bo podręcznik to nie wszystko - mówi Wojciech Janowicz z departamentu edukacji. - W najbliższym czasie zaprojektowane zostaną unikatowe programy edukacyjne popularyzujące matematykę, fizykę, astronomię i nauki przyrodnicze wśród uczniów z Białegostoku i regionu.

W stolicy Podlasia powstanie prawdziwe naukowe miasteczko. Ma już nawet nazwę - Platonia. To efekt współpracy miasta z Centrum Popularyzacji Matematyki Signum przy Politechnice Białostockiej. Właśnie trwa poszukiwanie miejsca. Wstępnie brane są pod uwagę pomieszczenia szkoły przy ulicy Letniej. Docelowo jednak miasto chciałoby przeznaczyć na ten cel któryś z budynków komunalnych.

Miejsca potrzeba sporo, bo w tym ośrodku popularyzującym nauki ścisłe zaplanowane są różne pokoje tematyczne, związane z poszczególnymi dziedzinami naukowymi. Będzie tu można wybrać się m.in. do planetarium, dzielnicy origami czy poznać zasady szyfrowania w dzielnicy Enigmy. Wśród tych propozycji znalazła się nawet kraina Lego, która będzie rozwijać wyobraźnię i kreatywność już wśród dzieci z przedszkola. - Te nowatorskie działania będą służyły zainteresowaniu młodych ludzi nauką i rozwijaniu ich talentów - mówi Tadeusz Arłukowicz, wiceprezydent odpowiedzialny za edukację w Białymstoku.

Teraz jeszcze trzeba znaleźć pieniądze na sfinansowanie tych pomysłów. Inicjatorzy właśnie piszą wniosek o dofinansowanie tego projektu z funduszy unijnych. Złożą go już 19 lutego. Jeśli uda się zdobyć pieniądze, to nowatorski ośrodek mógłby ruszyć jeszcze we wrześniu tego roku.

Nad podobnymi ośrodkami pracują już inne polskie miasta. W Warszawie to Centrum Nauki Kopernik, w woj. dolnośląskim - Wrocławskie Miasteczko Nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny