MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka i biznes łączą siły na drodze do innowacyjności. W Katowicach powstanie międzynarodowe centrum innowacji programu Erasmus+

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W poniedziałek 25 kwietnia w trakcie jednego z paneli XIV edycji EKG podpisano porozumienie dotyczące stworzenia centrum innowacji Katowice Erasmus+ InnHUB.
W poniedziałek 25 kwietnia w trakcie jednego z paneli XIV edycji EKG podpisano porozumienie dotyczące stworzenia centrum innowacji Katowice Erasmus+ InnHUB. Arkadiusz Gola
W poniedziałek 25 kwietnia w trakcie jednego z paneli XIV edycji EKG podpisano porozumienie dotyczące stworzenia centrum innowacji Katowice Erasmus+ InnHUB. Swoją działalność InnHUB poświęci popularyzacji Erasmusa+ jako nie tylko – jak dotychczas – programu wymian studenckich i uczniowskich, lecz także projektu wspierającego innowacyjność w kształceniu młodzieży i ich rozwoju zawodowego w firmach oraz na uczelniach wyższych. Projekt powołała do życia Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Katowice Erasmus+ InnHUB ma być miejscem spotkań informacyjnych oraz wykładów prezentujących dobre praktyki związane z innowacjami oraz nowymi technologiami wykorzystywanymi w różnych branżach przemysłu i szkolnictwa. Jednocześnie InnHUB włączy się w wydarzenia edukacyjne na rynku województwa śląskiego, podnosząc dzięki temu poziom innowacyjności projektów realizowanych w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. Jest to program Unii Europejskiej wspierający międzynarodową wymianę edukacyjną oraz realizację projektów w dziedzinie edukacji, szkoleń i sportu. Budżet jaki Komisja Europejska przeznaczyła na Erasmus+ w latach 2021-2027 to ponad 28 mld euro.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Działalność nowo otwartego centrum ukierunkowana będzie na promocję korzystania z programu w celu realizacji innowacyjnych projektów łączących instytucje z Województwa Śląskiego z partnerami zagranicznymi. Szczególnie ważny jest fakt, że środków programu Erasmus+ mogą korzystać nie tylko szkoły, uczelnie, ośrodki kształcenia zawodowego, ale także organizacje trzeciego sektora oraz firmy – mówi Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Narodowej Agencji.

Centrum Katowice Erasmus+ InnHUB

Centrum Katowice Erasmus+ InnHUB będzie mieścić się w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy ul. Wojewódzkiej 42 w Katowicach. Jak wskazują sygnatariusze porozumienia, jednym z kluczowych zadań operacyjnych centrum będzie wykorzystanie potencjału, jaki drzemie we współpracy śląskich uczelni, szkół i ośrodków kształcenia zawodowego, z przedsiębiorstwami działającymi na terenie regionu.

- Jesteśmy przekonani, że bliska współpraca innowacyjnych firm ze szkolnictwem to najlepsza droga do sukcesu zarówno dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, jak i działających na terenie Śląska przedsiębiorstw, które już teraz zmagają się z niedoborem specjalistów. Jako KSSE najlepiej obserwujemy, że coraz większa liczba naszych inwestorów to firmy wykorzystujące lub tworzące nowoczesne technologie, które stosowane są w praktyce we wszystkich branżach światowych gospodarek. Czas, by zainteresować nimi młodych ludzi, którzy w przyszłości będą te technologie sami tworzyć. Potrzebują oni jednak do tego bodźca i sprawnie zorganizowanej platformy, którą ma być właśnie nasz hub, tworzony na wzór najlepszych światowych standardów – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Nie przeocz

Erasmus+, czyli popularny program studencki

Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Europejski budżet programu na lata 2021–2027 wynosi blisko 30 miliardów euro. Wraz z nową perspektywą finansową, poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza zapewnić młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.

W ostatnich miesiącach Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności podpisała podobne umowy na stworzenie regionalnych centrów Erasmus+ InnHUB także w Krakowie i Lublinie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny