Nauczanie domowe - aspekty prawne a realia

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Nauczanie domowe staje się ostatnio bardzo popularną formą kształcenia. Rodzice dostrzegają wiele korzyści takiej edukacji. Kwestie logistyczne, wygoda, możliwość rozwoju indywidualnego potencjału dziecka. Nauczanie domowe wciąż rodzi jednak wiele pytań. Czy jest skuteczne? Czy każdy może się uczyć w taki sposób ? I najważniejsze - czy taka forma nauki jest legalna?

Nauczanie domowe - czy to legalne?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie są aspekty prawne edukacji domowej. Czy taka forma edukacji jest uregulowana jakimiś przepisami?

Wszystkie dzieci w Polsce, powyżej szóstego roku życia muszą realizować obowiązek szkolny. Oznacza to, że dziecko musi realizować podstawę programową i być zapisane do szkoły stacjonarnej. W przepisach prawa nie istnieje jednak zapis o konieczności realizowania tego obowiązku w murach szkoły. Dziecko może uczyć się w domu i jest to legalne. Po ukończeniu roku nauki ma obowiązek przystąpienie do egzaminu klasyfikacyjnego. Dostaje również państwowe świadectwo szkolne. Dziecko w nauczaniu domowym jest zatem pełnoprawnym uczniem.

Jak rozpocząć nauczanie domowe?

Według prawa każde dziecko powyżej szóstego roku życia musi zostać zapisane do szkoły stacjonarnej. Dziecko, które będzie realizowało obowiązek szkolny, również musi zostać zapisane do wybranej placówki. Pierwszym krokiem jest więc zapisanie dziecka do szkoły (najlepiej przyjaznej edukacji domowej). Wówczas staje się ono pełnoprawnym uczniem. Otrzymuje legitymację szkolną i możliwość korzystania z podręczników. W nauczaniu domowym to rodzic dziecka staje się jego nauczycielem. Przejmuje odpowiedzialność za jego naukę. Co za tym idzie musi również zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki.

W nauczaniu domowym nie ma sprawdzianów, kartkówek ani ocen. Postępy ucznia sprawdzane są podczas końcowo rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Zgodnie z prawem, egzaminy organizuje szkoła, do której zapisane jest dziecko.

Nauczanie domowe jest w pełni legalną formą edukacji. Realizowanie obowiązku szkolnego w edukacji domowej, nie różni się pod tym względem od nauki w trybie stacjonarnym. Po zdanym egzaminie dziecko otrzymuje państwowe świadectwo szkolne i promocję do kolejnej klasy.

Nauczanie domowe - jak robić to dobrze?

Nauka dziecka w domu to duża odpowiedzialność. Choć jest to rozwiązanie ogólnodostępne, trzeba jednak pamiętać, że powinno wiązać się z dużą samodyscypliną.

Bardzo przydatne mogą okazać się specjalne narzędzia, które pomogą w edukacji domowej dziecku i rodzicom. Do takich narzędzi należy platforma edukacyjna Centrum Nauczania Domowego. Zawiera ona materiały edukacyjne zgodne z podstawą programową. Są one podzielone na jednostki lekcyjne, co bardzo ułatwia codzienną pracę. Centrum Nauczania Domowego oferuje także pełne wsparcie na całej ścieżce edukacji domowej. Począwszy od formalności związanych z zapisaniem dziecka do szkoły. Z Centrum Nauczania Domowego rodzic może mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny