Natura 2000: Nowy plan zasięgu

Mateusz Gutowski, [email protected], tel. 85 682 23 95
Ma powstać nowy plan zasięgu Natura 2000.
Ma powstać nowy plan zasięgu Natura 2000. sxc. hu
Udostępnij:
W środę odbyła się sesja Rady Gminy Białowieża. Jej głównym tematem była Natura 2000 i związane z nią problemy. - Wprowadza duże ograniczenia inwestycyjne na naszym terenie, a przecież jest nią objęta cała Białowieża. To trudny sąsiad - powiedział przewodniczący rady Włodzimierz Wołkowycki.

Ważny jest także problem drewna, które leży w lesie i się marnuje. Tę sprawę poruszają już nie tylko nasi mieszkańcy, ale także przyjeżdżający do nas turyści - powiedział przewodniczący.

Odpowiedział mu Lech Margel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. - Białowieża to specyficzna miejscowość, każdy chciałby tu być. Problem z Naturą 2000 tak naprawdę leży po środku. Wiele by pomógł miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego apeluję, żeby w tej kadencji powstał.

Podkreślił, że większość spraw, jakie były przeprowadzane w gminie Białowieża w związku z Naturą 2000, RDOŚ rozpatrywała pozytywnie. Nie można więc Natury 2000 traktować jak największego wroga.

Radni poruszali także problem z terenami pod zabudowę.

- Proszę, aby wpłynął pan na możliwość budowy wzdłuż linii ulicy Żubrowej oraz na Kamiennym Bagnie -apelował radny Wojciech Gutowski. - Przecież wcześniej przewidywano taką możliwość. Cóż takiego się stało, że zaszły tutaj zmiany? Nie może być tak, że zdanie mieszkańców nie ma żadnego znaczenia, a rządzący podporządkowują się szantażowi organizacji ekologicznych.

Dyrektor Margel zadeklarował, że będzie podchodził przychylnie do wniosków składanych z Białowieży.

Jak zauważył radny Krzysztof Zamojski, w ramach nowego planu zasięgu Natury 2000 trzeba wykonać rzetelną inwentaryzację gruntów prywatnych. - Nie wszystkie muszą być objęte siecią Natura 2000 - powiedział.

Wszyscy obecni na sali podkreślali również, że poprzedni plan był tak naprawdę robiony za biurka i nie sprawdzono, co się na danych terenach znajduje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ot, kultura. Pogratulować twoim rodzicom...

Kolega niech z kulturą tu nie wyjeżdża. Facet ma rację - niech w końcu ekolodzy zrobią coś pożytecznego. A z tą kulturą, to u nich nietęgo. Zakładam, że szanują oni wszystkie żywe stworzonka, więc są tak naturalni, że NIEKTÓRZY mają problem z myciem.
q
quercus
Ekooszołomy - Zapier...ać do lasu, żeby drzewa podtrzymywać, bo śnieg je dzisiaj łamie !

Ot, kultura. Pogratulować twoim rodzicom...
G
Gość
Ekooszołomy - Zapier...ać do lasu, żeby drzewa podtrzymywać, bo śnieg je dzisiaj łamie ! Co, włazić na nie to się nauczyliście, a zadbać to nie łaska ? Wajrak - bierz swoich inaczej pachnących towarzyszy, i zasuwać do lasy ratować drzewa, strząsać śnieg z konarów, żeby się nie łamały. Za to kasy nie dają, co ? Więc ciężko du.ę ruszyć, nieroby jedne. Medek - pisz, ino bystro, apel do swoich ekooszołomów, i jazda do lasów na płd Polski, albo i do Wawy ( bo i tam śnieżyce dochodzą ), a nie piwo żłopiecie i zatruwacie powietrze swoimi wyziewamy.
C
Czubek
"Wszyscy obecni na sali podkreślali również, że poprzedni plan był tak naprawdę robiony za biurka i nie sprawdzono, co się na danych terenach znajduje."

O czym radni, bez wyjątku przecież przyrodnicy, doskonale wiedzą.

To oczywiście ironia. Nawet pan Zamojski, niby leśnik a po opowieści o gruntach prywatnych w Natura 2000 widać że z lasem to on ma tyle wspólnego, że wie skąd ciąć na deski i klepkę.

Robią naturę 2000w puszczy a nie widza ile samolotów przelatuje nad puszcza przez jedna dobę Zlikwidować korytarz powietrzny dla samolotów i wtedy zabrać sie za życie na ziemi Tony spadają zanieczyszczeń z samolotów Mikołaj musisz ich załatwić
g
gość
Artykuł powinien nosić nazwę mądrości ----- gutowskich.
q
quercus
"Wszyscy obecni na sali podkreślali również, że poprzedni plan był tak naprawdę robiony za biurka i nie sprawdzono, co się na danych terenach znajduje."

O czym radni, bez wyjątku przecież przyrodnicy, doskonale wiedzą.

To oczywiście ironia. Nawet pan Zamojski, niby leśnik a po opowieści o gruntach prywatnych w Natura 2000 widać że z lasem to on ma tyle wspólnego, że wie skąd ciąć na deski i klepkę.
q
quercus
Panu Magrelowi przypominam, że wielokrotnie mówił że nie ma mowy o uzgadnianiu warunków zabudowy w Białowieży poza linią zabudowy już istniejącą. Tym bardziej że tam miejsca nie brakuje. Nawet w studium kierunków rozwoju, z którego poprawieniem gminie jakoś się nie spieszy, nie było mowy o budowie poza istniejącą linią zabudowy. I niech władze gminy nie opowiadają, że nie mają pieniędzy na ocenę oddziaływania na środowisko dla studium, bo skoro mają na Langego czy Kupale, to i na to się znajdzie.
Wracając do meritum - Żubrowa nie przejdzie. O czym pani Bajko przekonała się również w sądzie. A jak się panom radnym Natura 2000 nie podoba, to niech oddadzą wszystkie pieniądze jakie Białowieża z Unii dostała. Na Tropinkę chociażby, tudzież różnego rodzaju szkolenia.
W
Wańka
Brokselka jak pies Sam nie am i nikomu nie dam
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie