Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natura 2000. Dodatkowe pieniądze dla gmin

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski.
Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski. Starostwo Powiatowe
Poprawa życia ekonomicznego i gospodarczego w gminach, które mają u siebie Naturę 2000 - na to mają pójść miliony euro z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Pieniądze trafią m.in. do powiatu hajnowskiego. - Mamy taką nadzieję - mówi Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski.

Liczby

Liczby

1,6 mld zł - tyle woj. podlaskie ma odstać z Unii w latach 2014-2020
857 mln zł - tyle woj. podlaskie miało - w ramach wsparcia z Unii Europejskiej - do dyspozycji w latach 2007-2013.

W gminach powiatu hajnowskiego terenów cennych przyrodniczo nie brakuje. W wielu Natura 2000 stanowi nawet 90 procent powierzchni. Z jednej strony to skarb, z drugiej pewne ograniczenia: czasem trudno wybudować drogę, zakład przemysłowy.

Tę sytuację chce mieszkańcom terenów chronionych, m.in. powiatu hajnowskiego, zrekompensować rząd i samorząd województwa podlaskiego. Wiadomo, że region otrzyma dodatkowe 90 mln euro z unijnego budżetu. W sumie do dyspozycji w latach 2014-2020 - w ramach wsparcia UE - województwo podlaskie będzie miało ponad miliard złotych. Część z tych pieniędzy ma trafić do Hajnówki.

- Chcemy je przeznaczyć na poprawę życia gospodarczego i ekonomicznego mieszkańców terenów chronionych, chodzi m.in. o rejon Puszczy Białowieskiej - zapowiada Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim.

Przypomina, że Natura 2000 to jeden z ważnych elementów strategii województwa do 2020 roku.

- Trzeba pamiętać, że tereny cenne przyrodniczo nie są barierą w rozwoju, musimy tylko umiejętnie wykorzystywać ich uwarunkowania - podkreśla dyrektor Daniel Górski.
Na to przygotowany jest powiat hajnowski. Już czeka na specjalną pulę unijnych pieniędzy.

- Uwarunkowania przyrodnicze są ważne. Mamy gminy, których 90 procent powierzchni to tereny chronione. Należy jednak pamiętać, że żyją tu ludzie, którzy zmagają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest chociażby dostępność komunikacyjna - podkreśla Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski.

Nie chce na razie podawać konkretnych przedsięwzięć, na które pójdzie unijne wsparcie. - Najpierw musimy wiedzieć, o jakich kwotach mówimy, wtedy będziemy przygotowywać odpowiednie projekty - dodaje.

Są jednak dziedziny życia, które gminy sąsiadujące z terenami chronionymi mogą rozwijać szczególnie. To turystyka i agroturystyka. Ważna jest też promocja powiatu hajnowskiego i zielone inwestycje.

- Najważniejsze są nowe miejsca pracy. Tak by ludzie chcieli tu żyć, mieszkać. Ważnym problemem naszych gmin jest również zapaść demograficzna - wymienia Włodzimierz Pietroczuk.

Ile konkretnie otrzyma nasz powiat, będzie wiadomo, gdy unijny budżet na lata 2014-2020 zostanie uchwalony przez Parlament Europejski. Na razie data ostatecznego głosowania nad nim nie jest znana.

Będzie wsparcie od rządu

Specjalne wsparcie dla gmin na terenach chronionych obiecał w Białymstoku kilka dni temu wicepremier i minister gospodarki z PSL Janusz Piechociński. - Konieczne jest działanie wspomagające. To co dla ekologów warszawskich jest wartością, dla mieszkańców województwa podlaskiego może być uciążliwością. Dlatego proponujemy ustawę o wsparciu dla gmin ekologicznych. Przede wszystkim wsparcie budżetowe i podatkowe. Miejscowej ludności trzeba rekompensować to, że mieszka na terenie, którego nie można w pełni wykorzystywać przemysłowo - mówił wicepremier "Kurierowi Porannemu".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny