Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze kulinarne dziedzictwo. Wybrano najlepsze smaki Podlasia. (wideo)

Fot. Wojciech Oksztol
Na zdjęciu Natalia Fiedorczuk, której korowaj weselny dostał nominację do nagrody Perła 2010 w finale ogólnopolskim.
Na zdjęciu Natalia Fiedorczuk, której korowaj weselny dostał nominację do nagrody Perła 2010 w finale ogólnopolskim. Fot. Wojciech Oksztol
Najlepsze lokalne i regionalne produkty żywnościowe zostały wybrane. Wyśmienite jedzenie przyciąga w Podlaskie coraz więcej turystów.
Ryszard Smoczkiewicz otrzymał wyróżnienie za łzy konika polnego w kategorii napoje
Ryszard Smoczkiewicz otrzymał wyróżnienie za łzy konika polnego w kategorii napoje Fot. Wojciech Oksztol

Ryszard Smoczkiewicz otrzymał wyróżnienie za łzy konika polnego w kategorii napoje
(fot. Fot. Wojciech Oksztol)

W czwartek wybrano najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy. Po raz 10. odbył się finał konkursu Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów. Pierwszą nagrodę w kategorii produkty mieszane zdobyła Dżenneta Bogdanowicz z Kruszynian. - Takie sukcesy przekładają się na liczbę turystów z kraju i zagranicy, których z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej - mówiła.

Na taki sukces trzeba ciężko pracować i mieć do tego serce - komentuje Joanna Kapuścińska, której jarzębinowe warenie zdobyły pierwszą nagrodę w kategorii produktów i przetworów roślinnych. - Mój produkt to jarzębina z antonówką. Przepis jest stary i ma kilka pokoleń.

Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych tradycyjnych wyrobów. Ideą jest także ratowanie przed zapomnieniem perełek kuchni województwa podlaskiego. Kulinarne dziedzictwo to w końcu jeden z walorów naszego regionu. - Kilka lat temu mój pieremiacz zdobył tytuł Perły w ogólnopolskim finale. Teraz natomiast pierwszą nagrodę w kategorii produkty mieszane w naszym regionie - mówi Dżenneta Bogdanowicz z Kruszynian. - Są to pierożki z mięsem smażone na głębokim oleju.

Laureatka opowiada, iż smakołyk ten przyrządzali już Tatarzy nadburzańscy w XII wieku. - Trzeba robić to, co się umie. Ja umiem przyrządzać dobrego pieremiacza - śmieje się Dżennetta Bogdanowicz.

Jak dodaje, ważna jest zasada: przez żołądek do serca. Sprawdza się ona w przypadku turystów, którzy chętnie odwiedzają Tatarów w Kruszynianach i na całym Podlasiu w poszukiwaniu wyjątkowych smakołyków. - Przyjeżdżają do nas Włosi, Francuzi, Niemcy i Czesi - wylicza laureatka.

Kapituła wyłoniła też cztery produkty, które będą reprezentowały województwo podlaskie w ogólnopolskim finale konkursu. Odbędzie się on podczas targów Polagra Food w Poznaniu.

Laureaci konkursu

Produkty pochodzenia zwierzęcego: I nagroda - kumpiak podlaski (Łukasz Ancypo), II nagroda - palcówka z puszczy (Elżbieta Wądołkowska), III nagroda - mięso z pieca chlebowego (Tomasz Siergiejewicz) oraz golonka nadziewana (Agnieszka Kaczyńska).

Produkty pochodzenia roślinnego: I nagroda - jarzębinowe warenie (Joanna Kapuścińska), II nagroda - sękacz biebrzański (Agnieszka Piotrowska), III nagroda - gryczaniki (Helena Borysiewicz).

Napoje: I nagroda kresowa - smorodinówka (Marek Giersz), II nagroda - nalewka na pigwie (Walentyna Lewicka), III nagroda - nalewka barwiańska (Danuta Bagińska).

Produkty mieszane (regionalne): I nagroda - pieremiacz (Dżenneta Bogdanowicz), II nagroda - surowa żurawina z miodem (Halina Pezowicz).

Nominacje do Nagrody Perła: stuliściec (Dariusz i Aldona Szupszyńscy), korowaj weselny (Natalia Fiedorczuk), listkowiec (Elwira Bogdanowicz), przecier z żurawiny surowej (Krystyna Czarnecka).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny