W programie koncertu pojawią się nieprezentowane wcześniej w Polsce kompozycje Alessandro Scarlattiego, Francesca Manciniego oraz Domenico Sariego. Jedno jest pewne - gdy na scenę wkracza Erik będzie się działo! Wstęp na koncert jest bezpłatny. A dlaczego jeszcze warto przyjść, na kolejny już, koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku?
Każdy z koncertów cyklu MMB jest zanurzeniem się w świat muzyki, która mimo upływu czasu nie straciła na swojej aktualności - tak samo zaskakuje, bawi, czy wzrusza - zapewnia Anna Moniuszko, kierownik artystyczny cyklu. - Staramy się, aby nasza oferta była bardzo zróżnicowana, ukazująca szerokie spektrum muzyki, którą tworzono w czasach baroku. Dlatego też naszych słuchaczy zabieramy w różne regiony Europy, prezentujemy literaturę przeznaczoną na różne okazje i aparaty wykonawcze. Tym razem, po raz pierwszy, chcemy zaprosić publiczność do Neapolu, zwłaszcza, że w owej podróży przewodniczyć nam będzie absolutnie wyjątkowy artysta.
Artysta, który wystąpi tym razem to Erika Bosgraaf, holenderski flecista, który koncertował praktycznie na całym świecie i którego kalendarz wypełniony jest po brzegi. Oprócz wirtuozerii technicznej, która czyni go mistrzem gry na fletach podłużnych, prezentuje on też niezwykłą osobowość, rodzaj pozytywnej charyzmy, za którą podążają zarówno towarzyszący mu muzycy orkiestry, jak i - co nawet bardziej istotne - słuchacze.
Program koncertu będzie wyjątkowo bogaty
Program koncertu pochodzi z manuskryptu, którego dyspozytorem jest biblioteka Conservatorio di Musica S. Pietro a Maiella w Neapolu. Manuskrypt ten zawiera 24 koncerty, z których 21 przeznaczonych jest na flet solo z towarzyszeniem orkiestry. Podczas koncertu usłyszymy dzieła autorstwa Alessandro Sarlattiego, Francesco Manciniego oraz Domenico Sarriego.
Erik uwielbia odkrywać nowe terytoria, zarówno pod względem materiału, nad którym pracuje, jak i samej interpretacji, w której pozostaje wierny konwencjom epoki, równocześnie doprawiając to swoją nieokiełznaną wyobraźnią - mówi Anna Moniuszko. - Jest to jak najbardziej zgodne z duchem i wymogami epoki, w której materiał nutowy praktycznie nie zawiera określeń wykonawczych, dając wykonawcy olbrzymią swobodę, jeżeli tylko umie z niej skorzystać.
Jak dodaje Anna Moniuszko, pomysł na ten koncert zrodził się podczas ostatniej współpracy nad Czterema Porami Roku Vivaldiego, co miało miejsce blisko rok temu. Licznie zgromadzona wówczas publiczność bardzo żywo reagowała na nowe spojrzenie na ten znany wszystkim utwór.
Raz nawet ktoś zakrzyknął zaskoczony nagłym zwrotem akcji - wspomina Moniuszko. - Wszyscy artyści, którzy biorą udział w koncertach w ramach cyklu Muzyka Mistrzów Baroku podkreślają jak wspaniałą mamy tu publiczność, bardzo otwartą i przyjazną, ciekawą tego co się muzycznie wydarzy. Wytwarza to przepełnioną pozytywną energią atmosferę i proszę mi wierzyć, muzycy to naprawdę odczuwają, stąd też z radością do nas przyjeżdżają. Nie inaczej zareagował Erik, który od razu zarezerwował sobie datę naszego kolejnego spotkania, na które teraz państwa serdecznie zapraszam.
Koncert odbywa się dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Miasta Białegostoku. Patronujemy wydarzeniu.
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?