Nasza Loteria

Nastoletnie konto

ab
Nastolatek może mieć obecnie w banku samodzielny rachunek, na który nie musza regularnie wpływać pieniądze i którego prowadzenie nic nie kosztuje. To świetna propozycja zarówno dal młodych ludzi, jak też ich rodziców.

Początek roku za pasem, wielu rodziców robi więc już plany finansowe związane z pociechami. Jeśli chcemy nauczyć młodego człowieka rozsądnego gospodarowania swoimi pieniędzmi, warto pomyśleć o założeniu młodzieżowego konta w banku.

Sam czy pod opieką?

Większość banków oferuje już konta dla nastolatków, bo chcą wychowywać sobie klientów na przyszłość. Z jego założeniem nie ma więc większych problemów:
l Młodzieżowe konto można założyć już 13-latkowi.
l Osoba, która chce otworzyć rachunek dla dziecka musi być pełnoletnia. Konto należy więc do rodziców lub opiekunów.
l Gdy już rodzice założą konto, podpisują pełnomocnictwo dla nastolatka, aby mógł dysponować zgromadzonymi na koncie pieniędzmi.
Nastolatek, posiadający konto młodzieżowe, uczy się korzystania z różnych usług bankowych. Może wpłacać i pobierać gotówkę, robić zlecenia stałe czy przelewy.

Talia do płacenia

Kontrola kasy

Niektóre banki otwierają konta dla nastolatków tylko dzieciom swoich klientów. Tak jest na przykład w:
l PKO BP i Banku Ochrony Środowiska - jeśli rodzic ma w nich konto, dziecku może założyć subkonto do rachunku głównego.
Bywa jednak i tak, że rodzic nie ma wręcz dostępu do pieniędzy zgromadzonych na koncie dziecka. Na tej zasadzie funkcjonują młodzieżowe konta w:
l Pekao SA (Eurokonto OK), Banku Przemysłowo-Handlowym PBK czy mBanku.

Bankowcy mają także przygotowaną specjalną ofertę kart dla młodzieży. Niektóre wprowadzają pewne ograniczenia, np. w PKO BP właściciele konta Graffiti mogą tylko wpłacać pieniądze w okienku i posługiwać się kartą.
Najczęściej do młodzieżowych kont wydawane są Visa Electron lub Maestro. Można nimi wypłacać gotówkę z bankomatów oraz płacić w sklepach wyposażonych w terminale elektroniczne (tzw. POS). Nastolatek może posługiwać się nimi zarówno w kraju jak i za granicą. Raczej nie ma obawy, by dziecko poszalało i wydało duże kwoty w ten sposób, bo przyznawane limity wypłat są dość niskie - wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych.
l Za wygodę płacenia kartą bank pobierze kilka do kilkunastu złotych rocznie. Niektóre banki nie pobierają z tego tytułu żadnych opłat.
l Posługiwanie się kartą w sklepach nic nie kosztuje - to są płatności bez prowizji. To samo dotyczy bankomatów należących do banku, który wydał kartę.
l Kosztuje jednak korzystanie z bankomatów innych banków. Trzeba się wówczas przygotować na opłatę zryczałtowaną, np. 4 lub 5 zł. Czasami opłata jest prowizją od pobieranej sumy - tak dzieje się np. w Kredyt Banku, gdzie prowizja wynosi 2 proc. wartości transakcji, nie mniej niż 4 złote.
Nastolatki nie mają jednak szans na robienie debetu na koncie. Banki w tym przypadku wolą być ostrożne. Niektóre, jak np. PKO BP, BGŻ mogą zablokować funkcję płatniczą karty. W innych można to zrobić samodzielnie (wystarczy zamazać miejsce przeznaczone na podpis użytkownika).

Jak dobrze wybrać?

Podejmując decyzję o wyborze banku, który będzie prowadził nastolatkowi konto trzeba zwrócić uwagę na sprawy praktyczne:
l Po pierwsze najistotniejsze są oczywiście opłaty i prowizje, jakich żądają banki.
l Druga ważna kwestia: lepiej założyć konto młodzieżowe w tym samym banku co własny ROR. Łatwiej będzie dopilnować spraw związanych z prowadzeniem obu kont. Szybszy również będzie przepływ pieniędzy między nimi.
l Warto również zwrócić uwagę jak daleko mamy do wybranego banku i najbliższego bankomatu.
l Nie jest natomiast istotne jaką kartę zaoferuje nam bank: VISA Electron czy EC/MC Maestro. W praktyce funkcje tych kart są identyczne. Coraz mniej jest też bankomatów, które obsługiwałyby tylko jeden typ kart.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny