Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narwiański Park Narodowy. Kraina polskiej Amazonii. (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Rzeka Narew z lotu ptaka
Rzeka Narew z lotu ptaka M. Górski
Narwiański Park Narodowy to doskonałe miejsce dla spragnionych ciszy i spokoju. Są tu też dobrze przygotowane, ale mało uczęszczane szlaki turystyczne. Oprócz tego, natrafić tu można na ciekawe zabytki i spróbować pysznego, regionalnego jadła.

Narwiański Park Narodowy to cenny przyrodniczo obszar w Europie. Według naukowców natura nie zmieniła się tutaj od czasu ustąpienia lodowca. Jest ona pierwotna i czysta. Na terenie parku i otuliny żyje 200 gatunków ptaków, z tego ponad 150 to lęgowe. W dodatku występuje tutaj 41 zespołów roślinnych i 40 gatunków ssaków, a w wodach Narwi pływa 22 gatunków ryb.

Bagienny teren sprzyja także występowaniu płazów i gadów. To też raj dla ornitologów. Narew stanowi unikalny przykład rzeki anastomuzującej, tworzącej labirynt wodny z rozległą siecią koryt, rozlewisk, siedlisk lądowych i bagiennych. Dlatego w 1996 roku obszar Górnej Narwi na odcinku od Suraża do Rzędzian otrzymał status parku narodowego. Jego obszar rozciąga się na terenie siedmiu gmin Podlasia, czyli Suraża, Łap, Turośni Kościelnej. Park obejmuje też Sokoły, Kobylin Borzymy, Choroszcz a także Tykocin. Jego symbolem jest błotniak stawowy.

- Obszary nadnarwiańskie to świetne miejsce do wypoczynku - nie ma wątpliwości Marzenna Bielonko, z NPN.

Rocznie Park odwiedza 12 tysięcy turystów, w tym 3 tysiące to obcokrajowcy, głównie Niemcy.
Przyciąga ich tu wypoczynek na łonie natury, a także sieć atrakcyjnych szlaków turystycznych, zarówno wodnych, rowerowych, pieszych, jak również ścieżek dydaktycznych. - Zwiedzanie Parku najlepiej rozpocząć od jego siedziby w Kurowie - mówi Marzenna Bielonko - Jest tu kładka edukacyjna wiodąca wśród nadrzecznych trzcin z drewnianą wieżą widokową. W sumie w całym parku powstało ich siedem.
W pobliskim Waniewie (gmina Sokoły) od niedawna atrakcją turystyczną jest ponad kilometrowa drewniana kładka edukacyjna łącząca tę turystyczną wieś ze Śliwnem (gmina Choroszcz).

Meandrująca Narew jest wymarzonym miejscem do turystyki kajakowej. Warto wtedy zwiedzić Muzeum Archeologiczne i wczesnośredniowieczne grodzisko, zwane Górą Królowej Bony w Surażu.

Narwiański Park Narodowy

Urokliwym miejscem jest też Europejska Wioska Bociania w Pentowie koło Tykocina. Znajduje się tutaj 31 bocianich gniazd. Można je obserwować ze specjalnych platform. Pentowo cieszy się sławą nie tylko w regionie, ale również poza granicami kraju. Przyjeżdżają turyści z Nowej Zelandii, Japonii oraz Ameryki Południowej. W sumie rocznie majątek odwiedza 10 tysięcy gości. W tej części doliny Narwi leży też architektoniczna perła Podlasia - Tykocin.

- Układ urbanistyczny jest doskonale zachowany. Jest tu kościół z XVIII wieku, plac i pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego i jedna z najstarszych w Europie synagog. Trwa też odbudowa tykocińskiej warowni - wylicza Jan Maciejewski.

Narwiański Park to też doskonałe miejsce do polowań z obiektywem aparatu podczas wiosennych lub jesiennych przelotów ptaków. Podróżując po dolinie Górnej Narwi warto spróbować regionalnych potraw. Chociażby w miejscowości Jeńki posmakujemy serów własnego wyrobu, zaś w Bokinach faszerowanego szczupaka. W Tykocinie specjały kuchni żydowskiej oferuje restauracja Tejsza. Nie brakuje tu także miejsc noclegowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny