Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie: Czytaliśmy razem z całą Polską

Agata Sawczenko [email protected]
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Augustowie chętnie wzięli udział w Narodowym Czytaniu
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Augustowie chętnie wzięli udział w Narodowym Czytaniu
W tym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie uczniowie w woj. podlaskim oddali się lekturze dzieła Henryka Sienkiewicza

"Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik - kształtowała całe pokolenia Polaków - napisał na stronie swojej kancelarii Prezydent RP Bronisław Komorowski, inicjator akcji Narodowe Czytanie, mającej popularyzować książki. W tym roku odbyła się ona po raz trzeci. A książką, którą wspólnie czytali wszyscy chętni w całej Polsce, była właśnie "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.

Na czym polega akcja? Tego samego dnia (w tym roku był to 6 września) miłośnicy książek zbierają się w szkołach, bibliotekach, muzeach lub innych miejscach z kulturą lub edukacją. Ktoś zaczyna czytać fragment książki, potem wędruje ona z rąk do rąk. W 2012 r. czytano "Pana Tadeusza", rok później - wybrane dzieła Aleksandra Fredry.

W woj. podlaskim co roku w akcji uczestniczy mnóstwo szkół. Jedną z nich było Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie. Nauczyciele na pierwszej godzinie lekcyjnej odczytali fragmenty "Ogniem i mieczem". A na przerwach, w czytelni biblioteki szkolnej chętni mogli posłuchać fragmentów "Pana Wołodyjowskiego", czytanych przez dyrektor Henrykę Rzepecką, wicedyrektor Annę Jakucewicz i Danutę Gregorowicz.

- Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania wydano okolicznościową pieczęć, która posłużyła nam do składania pamiątkowego stempla w przyniesionych egzemplarzach "Trylogii" - napisały do nas Małgorzata Sawicka i Halina Świetlicka, bibliotekarki z PG nr 2.

W Augustowie publiczne czytanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury. Czytali samorządowcy, nauczyciele, pracownicy kultury, mediów. Gimnazjaliści z klasy III c przygotowani przez nauczycielkę Ewę Chodacz czytali fragmenty "Trylogii" z podziałem na role.

"Trylogię" czytano też w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.

- Podstawowym celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by jeszcze raz przeżyć przygody Sienkiewiczowskich bohaterów - napisały bibliotekarki Bożena Maciejczyk i Katarzyna Mazurek-Łajewska.

Książką Narodowego Czytania w 2015 r. będzie "Lalka" Bolesława Prusa - ogłosił Bronisław Komorowski.

Nasza akcja

"Czytam, więc wiem" to kampania społeczna, promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. To już trzecia jej edycja. W jej ramach szkoły otrzymują od nas prenumeraty wydań papierowych i elektronicznych.

Czekamy na maile

Na naszych łamach chcemy publikować teksty napisane przez uczniów z województwa podlaskiego oraz relacje ze szkolnych wydarzeń. Przysyłajcie je na adres: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny