Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narkotyki coraz łatwiej dostępne dla młodzieży

Krzysztof Jankowski
Narkotyki coraz łatwiej dostępne dla młodzieży
Narkotyki coraz łatwiej dostępne dla młodzieży sxc.hu
Młodzi ludzie nie są źli, tylko nie potrafią mówić nie - twierdzą specjaliści zajmujący się problemem uzależnień.

Kilkudziesięciu bielskich nauczycieli, pedagogów, lekarzy i rodziców wzięło udział w konferencji przygotowanej przez Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

- Musimy się pogodzić z faktem, że dostęp do narkotyków w Polsce będzie coraz łatwiejszy, a ich posiadanie stanie się legalne. Dlatego musimy uczyć dzieci asertywności i posługiwania się swoją wolą - tłumaczył dyrektor MCPU prof. Mariusz Jędrzejko.

Z przedstawionych na konferencji danych wynika, że młodzież bielska ma łatwy dostęp do środków uzależniających. - We wrześniu 2011 przeprowadziliśmy badania wśród uczniów z naszego miasta. Wyniki ankiet wskazują, że ok. 35 proc. uczniów trzecich klas gimnazjów miało kontakt ze środkami odurzającymi. Najczęściej była to marihuana, środki nasenne, klej i rozpuszczalnik - przyznawał wiceburmistrz Jan Radkiewicz.

Co ciekawe, w badaniach lepiej wypadli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (do kontaktów z narkotykami przyznało się 9 procent z nich), ale do eksperymentów przyznało się też 5 proc. szóstoklasistów z podstawówek.

- Dramatem polskiej młodzieży jest fakt, że jest poddawana manipulacji medialnej, że narkotyki nie są szkodliwe. A to bzdura - mówił Mariusz Jędrzejko.

Podkreślał, że po środki odurzające sięgają coraz młodsi, a zażywają m.in. leki i dopalacze.- Kiedyś było kilka substancji uzależniających. Dziś na rynek wchodzi 40 rocznie - mówił. Tłumaczył, że problem zaczyna się już na etapie substancji pobudzających (np. napojów energetycznych), które także wpływają na mózg. Dzieci widzą też przyzwolenie społeczne na nadużywanie alkoholu.

- Dziś narkotykami są mieszaniny różnie działających substancji, dlatego zatrucia nimi częściej kończą się śmiercią - mówił.

Profesor tłumaczył, że młodzi często sięgają po dostępne w aptekach leki z kodeiną, pseudoefedryną czy DXM. Zachęcał też słuchaczy do wprowadzenia w szkołach testów antynarkotykowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny