OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Joanna Kil zajęła 19. miejsce w mistrzostwach świata w kombinacji norweskiej
Joanna Kil zajęła 19. miejsce w mistrzostwach świata w kombinacji norweskiej Grzegorz Momot/PAP
Norweżka Gyda Westvold Hansen zdobyła w słoweńskiej Planicy zloty medal narciarskich mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w kombinacji norweskiej. Srebro przypadło Niemce Nathalie Armbruster, a brąz Japonce Haruce Kasai..Polka Joanna Kil ukończyła rywalizację na 19. miejscu.

W pierwszej części konkurencji skoku 20-letnia Polka, brązowa medalista Uniwersjady 2023 w Lake Placid, uplasowała się na 19. miejscu. Skok na odległość 80 metrów dał jej notę 79,6 pkt. Trójka arbitrów oceniła go po 16 punktów, a wśród odrzuconych znalazły się 15,5 Francuza oraz 16,5 Norwega. Triumfowała późniejsza złota medalistka uzyskując za skok na 91 metrów notę 114,4 pkt. Wyprzedziła Niemkę Nathalie Armbruster - 109,4, która osiągnęła najdłuższą odległość 98 m oraz Japonki Harukę Kasai - 107,5 (96,5 m) oraz Yunę Kasai 107,0 (94,5). Triumfatorka skakała z 17 belki startowej, natomiast pozostałe 30 zawodniczek z 19. W grudniu 2018 jako pierwsza Norweżka w historii Westvold Hansen wygrała zawody Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej.

20-letnia Norweżka wyruszyła na 5 km trasę mając 0,20 przewagi na Armbruster oraz 0,28 nad Haruką Kasai. Polka traciła do niej 2.19.

Bieg zdominowała późniejsza mistrzyni świata prowadząc od startu do mety, zwiększając na wszystkich punktach pomiaru czasu dystans nad rywalkami. Niezwykle udany występ zaliczyła zaledwie siedemnastoletnia Armbruster, uczennica ze Schwarzwaldu.

Norweżka uchodziła za zdecydowaną faworytkę zawodów. Obroniła tytuł mistrzowski wywalczony przed dwoma laty w niemieckim Oberstdorfie kiedy konkurencja zaliczyła debiut w czempionacie globu. Wygrała 17 zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Tylko raz nie udało się jej stanąć na podium, po upadku przed rokiem w Schonach.

O medale MŚ 2023 w tej konkurencji rywalizowało 31 zawodniczek z jedenastu krajów. Pięć reprezentowało Norwegię, po cztery pochodziły z Japonii, Niemiec i Włochy natomiast po 3 Austrii, Finlandii i Słowenii.