Narciarskie MŚ. Norwegowie zdominowali bieg łączony na 30 km, Bryja zdublowany

OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Czołowa trójka biegu łączonego na 30 km, od lewej: Johannes Hoesflot Klaebo, Simen Hegstad Krueger, Sjur Roethe ANTONIO BAT/PAP/EPA
Norweg Simen Hegstad Krueger wygrał bieg łączony na 30 km podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w słoweńskiej Planicy. Na podium stanęli też jego rodacy: Johannes Klaebo i Sjur Roethe. Sebastian Bryja został zdublowany.

Krueger uzyskał czas 1:09.40,3. Drugi Klaebo był wolniejszy o 12,2 sekundy, natomiast Roethe stracił do zwycięzcy 14,1 s. Czwarte miejsce zajął kolejny Norweg - Paal Golberg, który osiągnął wynik 1:10.26,2. Na kolejnych pozycjach zostali sklasyfikowani Szwedzi: William Poromaa i Calle Halfvarsson. Szwajcar Cyril Faehndrich zajął 45. miejsce i był ostatnim zawodnikiem, który nie został zdublowany. Bryja przez większość biegu plasował się w piątej dziesiątce, ale został wyprzedzony na ostatnim okrążeniu.

Krueger pierwszy raz w karierze został mistrzem świata, choć dwa lata temu podczas czempionatu w Oberstdorfie zdobył dwa srebrne i brązowy medal. Norweg powtórzył sukces z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, gdzie również wygrał bieg łączony na 30 km.

- Zostanie mistrzem świata to coś niesamowitego. Trudno w to uwierzyć. Brakowało mi tego złotego medalu. Moje marzenie się spełniło. To niesamowite uczucie - powiedział w Eurosporcie uradowany triumfator.

- Na trasie były trudne warunki. Od początku był to wymagający wyścig - ocenił Norweg.

Klaebo wywalczył natomiast drugi medal w Planicy, gdyż w czwartek triumfował w sprincie. 26-letni Norweg ma już w dorobku dziewięć medali MŚ, w tym siedem złotych. Roethe zaś wywalczył szósty medal imprezy tej rangi, w tym trzeci brązowy.

W sobotę w Planicy odbędzie się bieg łączony kobiet.

Wyniki biegu łączonego mężczyzn 2x15 km

1. Simen Hegstad Krueger (Norwegia) 1:09.40,3