Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naomi Alderman - Siła. Kobiety mafii elektryzują mocą

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Naomi Alderman wydała trzy powieści: Nieposłuszeństwo, The Lessons i The Liars’ Gospel. Uhonorowana nagrodą literacką Orange Award for New Writers i przyznawaną przez „Sunday Times” nagrodą Young Writer of the Year, wymieniona wśród najlepszych brytyjskich powieściopisarzy młodego pokolenia przez czasopismo literackie „Granta” oraz w zestawieniu najbardziej obiecujących autorów sieci księgarskiej Waterstones. Za Siłę otrzymała prestiżową nagrodę The Baileys Women’s Prize for Fiction 2017. Pracuje jako wykładowczyni kreatywnego pisania na uniwersytecie w Bath, prowadzi program radiowy Science Stories w BBC, a także jest współtwórczynią oraz scenarzystką mobilnej aplikacji Zombies, Run!, również w wydaniu książkowym. Mieszka w Londynie.Zdaniem „ New York Timesa”, „Los Angeles Timesa”, „Washington Post”, „Entertainment Weekly” oraz Amazonu Siła jest jedną z najważniejszych książek 2017 roku.
Naomi Alderman wydała trzy powieści: Nieposłuszeństwo, The Lessons i The Liars’ Gospel. Uhonorowana nagrodą literacką Orange Award for New Writers i przyznawaną przez „Sunday Times” nagrodą Young Writer of the Year, wymieniona wśród najlepszych brytyjskich powieściopisarzy młodego pokolenia przez czasopismo literackie „Granta” oraz w zestawieniu najbardziej obiecujących autorów sieci księgarskiej Waterstones. Za Siłę otrzymała prestiżową nagrodę The Baileys Women’s Prize for Fiction 2017. Pracuje jako wykładowczyni kreatywnego pisania na uniwersytecie w Bath, prowadzi program radiowy Science Stories w BBC, a także jest współtwórczynią oraz scenarzystką mobilnej aplikacji Zombies, Run!, również w wydaniu książkowym. Mieszka w Londynie.Zdaniem „ New York Timesa”, „Los Angeles Timesa”, „Washington Post”, „Entertainment Weekly” oraz Amazonu Siła jest jedną z najważniejszych książek 2017 roku. Wydawnictwo Marginesy
Naomi Alderman napisała niezwykle wciągającą powieść o niezwykłej mafii kobiet, które wyrównują wielopokoleniowe rachunki. "Siła" nie jest może wybitnym dziełem literackim, ale z pewnością nietuzinkową rozrywką.

Od literatury oczekujemy pięknych zdań, myśli które poruszą, zmuszą do zachwytu nad możliwościami języka. Naomi Alderman bardziej niż możliwości języka, wykorzystała możliwości swojej wyobraźni. I stworzyła pewną wizję antyutopii, która podobno nieźle sprzedała się na amerykańskim rynku. Polacy mogą był nieco bardziej wstrzemięźliwi, bo wychowani na ezopowym języku dziennikarzy państwowych stacji radiowych, nie takie rzeczy słyszeli dekady temu. Dlaczego tak kluczę? Bom z pokolenia, które uwielbiało głos ś.p. Tadeusza Włudarskiego, naszego ulubionego ciągu dalszego choćby w serialu radiowym "Matriarchat"... Marcina Wolskiego. Tak, tego samego, który dziś szefuje TVP 2.

A zatem Naomi Alderman daje kobietom tytułową "Siłę", w znaczeniu możliwości rażenia prądem. Jedne umieją opanować tę moc (orygialny angielski tytuł to "power"), inne mogą zabić przez przypadek. Mężczyźni są przeciwko nim, a pomysł jest o tyle szatański, że ową moc odkrywają w sobie nastolatki, które dzięki filmikom wrzucanym na You Tube, informują się o tym w skali globalnej. I to owe małolaty mogą nauczyć wydobywać moc pokolenie swoich matek. I czynią to z niejaką satysfakcją. Naomi Alderman portretując przemiennie losy kilku kobiet, pokazuje te upokarzane, gwałcone przez ojczymów, nauczycieli, zagląda też do marionetkowej Mołdawii, gdzie handluje się żywym towarem, czy do krajów arabskich. Kobiety wywołują rewolucję, przejmują władzę, a jedna z nich jawi się niemal wcieleniem boga matki - w założeniu ważniejszą postacią niż tradycyjny Bóg Ojciec i Syn.

Czyta się tę "Siłę" z uśmiechem, bowiem ostatnio obrodziło antyutopiami. Czy to znak czasów, czy po prostu luka na rynku, której nie wypełnią fantasy o smokach i karcianych domach? Socrealistyczna okładka dopełnia przemyślanego i bardzo współcześnie skonstruowanego czytadła. Na wakacje - jak znalazł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny