Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższe emerytury w Polsce i Podlaskiem. Kilkanaście tysięcy złotych to podlaski rekord, w kraju są jeszcze wyższe świadczenia

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Kilkanaście tysięcy złotych. To najwyższa emerytura Podlaskiem. Ale są w Polsce osoby, których emerytura przekracza 20 tysięcy. Czy jest przepis na tak wysokie świadczenie? Jest - długi staż pracy, wysokie składki i późne przejście na emeryturę.

Średnia emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł, a na Podlasiu 2154 zł. Dla mężczyzn ta średnia jest wyższa i sięga prawie 3 tys. zł, a dla kobiet - niespełna 2 tys. zł.

Ile wynoszą najwyższe i najniższe emerytury we wszystkich województwach Polski informujemy w galerii:

Nie brakuje jednak takich emerytów, których świadczenie przekracza 9 tys. zł. Tak jest w przypadku ponad 3,3 tys. osób w kraju. Ale ZUS wypłaca również emerytury, które przekraczają 20 tys. zł. Takie świadczenie otrzymują emeryci z Mazowsza, Kujawsko-pomorskiego, Lubelskiego i Świętokrzyskiego.

Zobacz też: Emerytura 2020. Zmiany w emeryturach. Jak w ZUS podwyższyć emeryturę? Jak zmienić wysokość emerytury PORADNIK

Najwyższe emerytury w Podlaskiem

W województwie podlaskim emerytury z okolic 15 tys. zł mają trzy osoby. Tę najwyższą - mężczyzna, który przeszedł na nią mając prawie 65 lat, a w dodatku po przyznaniu świadczenia nadal pracował. To ważne, bo każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny oznacza wzrost świadczenia o 8-10 proc.

- Wysokie świadczenia to zwykła matematyka. System emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek płacimy budując sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania emerytury jest krótszy. Ma to zatem wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość - podkreśla Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik ZUS województwa podlaskiego.

Rekordy in minus

Tak jak cieszą wysokie emerytury, tak na drugim biegunie są świadczenia kilkuzłotowe czy nawet groszowe. W Polsce najniższą emeryturę – 2 grosze – otrzymuje mieszkanka województwa lubelskiego. W Podlaskiem najniższa emerytura jest wyższa i sięga 32 groszy.

Tak niskie emerytury dziwią, bo ciągle słychać o minimalnej emeryturze, która dziś wynosi 1200 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy.

Zobacz też: Emerytury będą głodowe. Zacznij na nie odkładać już dzisiaj

- Dla kobiet jest to 20, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu z wyliczenia emerytury wyjdzie nam kwota niższa, niż gwarantowana minimalna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podnosi świadczenie do minimalnej emerytury. Jeśli więc z wyliczenia wyjdzie np. 850 zł, to kobieta, która udowodni 20-letni staż pracy, a mężczyzna 25-letni, otrzyma 1200 zł brutto - tłumaczy rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny