Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe firmy województwa podlaskiego. Zobacz wyniki

peż
Stabilni liderzy - tak zatytułował analizę tegorocznej (z wynikami finansowymi za rok 2016) Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw dr Anatoliusz Kopczuk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, towarzyszący naszemu rankingowi w jego Kapitule od 14 już lat. Zauważa w niej m.in. bardzo silne zdominowanie listy przez firmy z góry tabeli. - W strukturze całej Złotej Setki ponad 36% przychodów ze sprzedaży przypada na 3 pierwsze przedsiębiorstwa, a 2/3 - na ich pierwszą dwudziestkę - stwierdza ekonomista. - Na dalszych miejscach różnice w przychodach ze sprzedaży są już znacznie mniejsze. Przedsiębiorstwo na czele tabeli ma obroty aż 80 razy większe, niż znajdujące się na miejscu ostatnim. Ale już przedsiębiorstwo na miejscu 20. ma sprzedaż tylko nieco ponad 4 razy większą, niż znajdujące się na końcu Złotej Setki.

Z punktu widzenia mieszkańców województwa podlaskiego ważne jest, że firmy Złotej 100 stabilizują ich sytuację na rynku pracy. Według danych GUS w przedsiębiorstwach zatrudniające powyżej 49 osób w województwie podlaskim w roku 2016 - w stosunku do roku 2015 - sprzedaż wzrosła o 2,3%, ale zysk netto zmniejszył się o 4%. Przedsiębiorstwa Złotej Setki w tym okresie zwiększyły sprzedaż o 8,2% i zysk netto o 10%. Te różnice w dynamice sprzedaży spowodowały, że udział Złotej Setki w przychodach ze sprzedaży tej grupy przedsiębiorstw w województwie podlaskim jest rosnący - w roku 2015 wynosił on 66,7%, a w 2016 - 70,6%.

Czytaj też: Gala Złota Setka 2017. Poznaliśmy największe podlaskie firmy (zdjęcia, wideo)

Złota Setka rośnie więc w siłę i można ją traktować jako lokomotywę rozwoju gospodarczego województwa. Przemawia za tym także blisko 9% przyrost wartości netto majątku trwałego, co po uwzględnieniu wpływu amortyzacji przekłada się na kilkunastoprocentową skalę inwestycji. O ponad 11% zwiększyły się tez kapitały własne i poprawiła się płynność finansowa. Ogólny obraz ekonomiczny przedsiębiorstw Złotej Setki jest więc pozytywny i dobrze rokujący na przyszłość, ale oczywiście nie wszystkie przedsiębiorstwa zasługują na taką samą ocenę.

Przede wszystkim zauważalne jest bardzo silne zdominowanie listy przez firmy z góry tabeli. W strukturze całej Złotej Setki ponad 36% przychodów ze sprzedaży przypada na 3 pierwsze przedsiębiorstwa, a 2/3 - na ich pierwszą dwudziestkę. Na dalszych miejscach różnice w przychodach ze sprzedaży są już znacznie mniejsze. Przedsiębiorstwo na czele tabeli ma obroty aż 80 razy większe, niż znajdujące się na miejscu ostatnim. Ale już przedsiębiorstwo na miejscu 20 ma sprzedaż tylko nieco ponad 4 razy większą, niż znajdujące się na końcu Złotej Setki. Udział kolejnych „10” przedsiębiorstw jest już zaledwie kilkuprocentowy - od 2,15% do 8,5%. W ostatniej „30” wszystkie firmy mają przychody w przedziale 52-63 mln, a obroty pierwszej na liście Mlekovity są równe sumie obrotów blisko 60 firm z dolnej części tabeli.

Oznacza to, że naprawdę dużych przedsiębiorstw w województwie mamy niewiele. Poza czołówką tabeli generalnie mamy więc firmy stosunkowo małe, chociaż na pewno ważne dla rozwoju regionu.

Na uwagę zasługuje struktura branżowa Złotej 100. Pod względem wartości sprzedaży widoczna jest dominacja przetwórstwa rolno-spożywczego, reprezentowanego przez 15 przedsiębiorstw, ale ukształtowana głównie przez przemysł mleczarski. Znaczącą pozycję ma również budownictwo (7 przedsiębiorstw), wyróżniające się stosunkowo wysoką rentownością sprzedaży i kapitału.

Ale ilościowo najliczniej reprezentowany jest handel hurtowy i detaliczny, którym zajmuje się blisko polowa przedsiębiorstw Złotej Setki. Uzyskują one łącznie blisko 30% przychodów Złotej Setki i 22,7% jej zysku netto. Rentowność ich działalności jest więc stosunkowo niska, ale niskie są też wymogi kapitałowe i majątkowe.

Pozostałych 31 przedsiębiorstw prowadzi inna działalność gospodarczą, głównie produkcyjną. Ta działalność wymaga większych nakładów kapitałowych - aktywa trwałe stanowią w nich ponad 55% wartości aktywów ogółem, ale równocześnie zapewnia ona wysoka rentowność sprzedaży (ROS) i aktywów (ROA). Wskutek tego udział tej grupy przedsiębiorstw w wyniku finansowym netto całej Złotej Setki przekracza 40% - przy 20% udziale w sumie przychodów ze sprzedaży Złotej Setki.

Czytaj też: Mieczysław Dąbrowski, prezes PSS Społem Białystok, Menedżerem Roku

Miejsce w Złotej Setce bezsprzecznie odzwierciedla sukcesy przedsiębiorstwa. Ale eksponując dokonania Złotej Setki nie można tracić z pola widzenia, że w tym samym czasie w kraju sprzedaż przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób wzrosła o 3,8%, a zysk - o 11,5%, czyli znacznie więcej, niż w tej grupie firm podlaskich.
Sukcesy samej tylko Złotej Setki nie zmniejszają więc dystansu gospodarczego województwa podlaskiego do reszty kraju.

Na naszej liście na pewno jest wiele firm z dokonaniami na skalę ponadregionalną. Ale przyglądając się strukturze branżowej Złotej Setki łatwo o niedosyt, że wciąż słaba jest reprezentacja branż innowacyjnych, o dużym potencjale rozwojowym.

Praktycznie - większość firm w Złotej Setki znajduje się w niej od lat. Oczywiście należy to uznać za dowód na ich dojrzałość i stabilność funkcjonowania. Wiadomo również, że wzrost firmy zwykle jest rozciągnięty w czasie i dorastanie do Złotej Setki musi trwać. Nie można więc oczekiwać, że w następnych latach na tej liście będą zachodzić duże zmiany. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi i docenianie nie tylko wielkości przedsiębiorstw. Każdy ranking jest względny, zbudowany na wybranych kryteriach. Rzeczywistość funkcjonowania firm to nie jeden szablon. Dostrzegając sukcesy firm największych warto zauważać, że również „małe jest piękne”. I także w małych firmach szukać dynamizmu i innowacyjności - tak ważnych dla rozwoju regionu.

Największe firmy województwa podlaskiego. Zobacz wyniki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny