Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe dzieła sztuki teraz także z audiodeskrypcją na portalu iSztuka.edu.pl

Anna Kopeć
www.isztuka.edu.pl
Na portalu iSztuka.edu.pl jest już 120 dzieł z analizami historyków sztuki i specjalnym opisem, który stworzyła białostocka fundacja

Użytkownicy tej strony mogą poznać światowe i polskie dokonania malarskie, rzeźbiarskie czy architektoniczne. Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji: zarówno skryptów tekstowych, jak i nagrań dźwiękowych – informuje Tomasz Strzymiński z białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja, która w Polsce jest pionierem w udostępnianiu dóbr kultury osobom z niepełnosprawnością wzrokową.

Właśnie ta organizacja od 2015 roku prowadzi portal iSztuka.edu.pl. Powstał on głównie z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, ale spokojnie mogą z niego korzystać także inni – seniorzy czy osoby zdrowe, które po prostu mają utrudniony dostęp do dóbr kultury. Na tej platformie gromadzone są kompleksowe opisy największych dzieł sztuki.

Dotąd prezentowane tu były dzieła z epok od prehistorii do prerenesansu. Teraz katalog powiększył się o twórczość z pierwszych epok nowożytności: renesansu i manieryzmu. Wśród nich jest chociażby obraz „Narodziny Wenus” Sandra Botticellego, rzeźba „Dawida” Michała Anioła Buonarrotiego czy Kaplica Zygmuntowska.

– Podobnie jak przy tworzeniu pierwszej części katalogu iSztuki, także teraz wyboru dzieł dokonali historycy sztuki – mówi Strzymiński.

Teksty audiodeskrypcji przygotowali animatorzy kultury, historycy sztuki i artyści we współpracy z osobami niewidomymi od lat zajmującymi się udostępnianiem sztuki i promowaniem audiodeskrypcji. Dlatego właśnie tę sztukę mogą poznawać także osoby niepełnosprawne – niewidome i słabowidzące oraz niesłyszące i słabosłyszące.

Tomasz Strzymiński zapowiada, że w przyszłości chciałby rozbudować tę stronę wzbogacając jej zasoby o dzieła z kolejnych epok – aż do współczesności. W planach jest zamieszczanie w dostępnej dla wszystkich formie filmów, fotografii i sztuk scenicznych.
– Dzięki temu iSztuka.edu.pl stanie się platformą kompleksowej, sensorycznej edukacji kulturalnej dla wszystkich – podkreśla Strzymiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny