Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza mapa naszego województwa

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
To dzieło królewskiego kartografa Karola de Perthéesa
To dzieło królewskiego kartografa Karola de Perthéesa Wojciech Wojtkielewicz
Rękopiśmienne dzieło królewskiego kartografa Karola de Perthéesa z 1795 roku po prawie 220 latach ujrzało światło dzienne. Mapa wykonana ze szczególną precyzją może być cennym źródłem historycznym. Będzie można ją zobaczyć w przyszłym tygodniu na konferencji naukowej w Ciechanowcu.

Twórca opisywał mapę literami o wielkości zaledwie trzech punktów. To naprawdę zadziwiające. W dodatku w ponad tysiącu nazw naniesionych na mapę nie zrobił nawet jednego kleksa - mówi Tomasz Popławski z Wydawnictwa Kartograficznego Atikart. - Mieliśmy dużo historycznego szczęścia. Mapa szczęśliwie przetrwała zawieruchy wojenne. Wilgoć i czas spowodowały, że dawniej czarny tusz dziś ma kolor sepii, a śnieżnobiała dawniej karta jest lekko pożółkła.

- Zachowała się nie tylko mapa, ale i opisy parafii. Kartograf przy tworzeniu mapy korzystał z pomocy miejscowych proboszczów i dzisiaj mamy też dostęp i do tych źródeł - podkreśla Anatol Wap, dyrektor departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim.

Najstarsza mapa województwa podlaskiego z 1795 roku to dzieło królewskiego kartografa Karola de Perthéesa. Rękopis przekazał królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, poprosił o jej wyrytowanie. Jednak III rozbiór Polski, który nastąpił kilka miesięcy później, pokrzyżował te plany. Oryginał znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, dostępne było tylko historykom. Tomaszowi Popławskiemu udostępniono jedynie jego skan.
- Dziś można powiedzieć, że po prawie 220 latach prośba geografa została spełniona. Co prawda nie przez króla, a przez marszałka - zauważa Tomasz Popławski.

Reprodukcję mapy z 1795 roku właśnie wydało Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przy pomocy urzędu marszałkowskiego. Nadkład jest niewielki - to tysiąc sztuk map składanych i 300 sztuk ściennych.

- Wierzę, że będzie dobrym kąskiem dla zbieraczy tego typu gadżetów, ale przede wszystkim będzie dobrym źródłem naukowym. Część egzemplarzy na pewno przekażemy do szkół - zapewnia Jacek Piorunek, członek zarządu województwa.

Mapa oficjalnie zostanie zaprezentowana podczas konferencji naukowej "Podlasie Nadbużańskie", która odbędzie się w dniach 21-22 czerwca w muzeum w Ciechanowcu.

- Wezmą w niej udział nie tylko naukowcy z Polski: z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Białymstoku będą też przedstawiciele Rosyjskiej Akademii Nauk, i Państwowego Uniwersytetu Grodzieńskiego im. Janki Kupały - mówi Dorota Łapiak, dyrektorka muzeum.

Konferencja to jedno z przedsięwzięć obchodzonego w tym roku 500-lecia naszego województwa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny