MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najsłynniejsza w Polsce Droga Krzyżowa. Po dwóch latach Misterium Męki Pańskiej ponownie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W tym roku do tradycyjnej formy, po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią COVID-19, wróci Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W 2020 roku w Triduum Paschalnym wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa odbywały się w bazylice bez udziału wiernych. Były transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Bernardyni zachęcali do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach. Z kolei w 2021 roku opiekunowie sanktuarium zachęcali do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

W Wielki Piątek aktorzy będą odgrywali sceny męki Pana Jezusa. Rano procesja wyruszy spod Domu Kajfasza. Wierni przejdą przy Ratuszu Piłata, gdzie słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie wierni będą się modlić w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, idąc na Wzgórze Ukrzyżowania. W znajdującej się na szczycie kaplicy Grobu Pana Jezusa do niedzieli będzie trwać adoracja. Od 1953 roku misterium odbywa się w zbliżonej do obecnej formule. Za każdym razem gromadzi coraz więcej wiernych i turystów.

Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja ich organizowania sięga początków XVII wieku, kiedy to ufundowany został tam klasztor bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Obecnie inauguruje je misterium pokazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wieńczą je uroczystości Wielkiego Piątku. Podczas Drogi Krzyżowej obecnych są dziesiątki tysięcy wiernych, który podążają za postacią Jezusa.

Wielki Piątek to dzień, w którym wspomina się mękę i śmierć Jezusa. Jest to dzień pokuty i postu. W Kościele sprawowany jest tylko sakrament pokuty i namaszczenia chorych, nie sprawuje się tego dnia Eucharystii. Wieczorem celebruje się Liturgię Męki Pańskiej. Podczas niej księża wchodzą w ciszy, po czym kładą się krzyżem przed ołtarzem. Następnie śpiewany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po homilii z kolei ma miejsce uroczysta modlitwa powszechna, podczas której Kościół poleca Bogu siebie i cały świat. Centralnym wydarzeniem liturgii jest adoracja krzyża. Ostatnią część stanowi procesja do Grobu Pańskiego, gdzie ma miejsce całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zgodnie Prawem Kanonicznym w Wielki Piątek wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa – lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny