Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe: figura woskowa prawdę ci powie. Poznaj znaczenie wróżb

JK
Jedną z najpopularniejszych tradycji andrzejkowych jest lanie wosku. Roztopiony wosk ze świecy należy przelać do miski z zimną wodą przez dziurkę od klucza. Następnie, gdy wosk całkowicie zastygnie, można rozpocząć wróżenie. Potrzeba do tego źródła światła, bowiem przyszłość skryta jest w kształcie, który zobaczymy w cieniu rzucanym przez woskową figurę. To, co ujrzymy, powie nam o tym, kim jesteśmy - a być może i co nieco o naszej przyszłości? Sprawdź w galerii znaczenie figur.

Andrzejki - najpopularniejsze wróżby

Andrzejki, czyli wieczór wróżb, przypadają w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Początkowo wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Wróżby, traktowane niezwykle poważnie, odprawiano indywidualnie, w odosobnieniu. Jak wyglądały?

  • Dziewczęta wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi. Następnie zagrabiały je męskimi spodniami, co miało sprowadzić do domu kandydata na męża. Tradycja była praktykowana na Kresach Wschodnich.
  • Niezamężne kobiety pościły przez cały dzień i modliły się do świętego Andrzeja. Miało to zapewnić sen ukazujący przyszłego ukochanego.
  • Dziewczęta ścinały gałązkę wiśni lub czereśni i wstawiały do wazonu. Jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, panna mogła liczyć na rychłe zamążpójście.

Z czasem wróżby przybrały charakter zbiorowy i zaczęły być traktowane także jako zabawa. Do najpopularniejszych należały:

  • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu - każdy zwiastował coś innego
  • Ustawianie butów przy ścianie - but panny, który przekroczył próg, zwiastował zamążpójście
  • Karmienie psa - pierożek zjedzony przez zwierzę jako pierwszy zwiastował właścicielce nadejście oblubieńca
  • Zabawa w kole z gęsią - panna, którą skubnął ptak, miała jako pierwsza wyjść za mąż
  • Pisanie imion na karteczkach - przekłuty na chybił trafił papier wskazywał imię przyszłej miłości
  • Wróżenie ze skórki jabłka - obraną skórkę jabłka rzucano przez ramię, ta zaś układała się w pierwszą literę imienia oblubieńca
  • Lanie wosku, czyli ceromancja - rzucany przez figurę woskową cień miał wskazać sylwetkę przyszłego wielbiciela

Lanie wosku

Lanie wosku praktykowane było już od starożytności. Kształt cienia rzucanego przez uzyskaną po przelaniu wosku figurę miał ukazywać przyszłość. Przekonanie to brało się z wiary w proroczą moc pszczół oraz postrzegania ich jako symbol mądrości i płodności.

W tradycji staropolskiej wylewanie wosku na zimną wodę - często przez ucho od klucza - miało wywróżyć przyszłość w aspekcie miłosnym. Kształt zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia ukazywał sylwetkę przyszłego wielbiciela lub akcesoria związane z jego zawodem.

Tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego, stając się najbardziej popularnym, andrzejkowym obrzędem. Oczywiście współcześnie jest to raczej zabawa, niekoniecznie związana z aspektem matrymonialnym. Dziś lanie wosku traktuje się raczej niczym wróżbę ogólną. Każdy jednak w cieniach woskowych figur może zobaczyć coś zupełnie innego. Co ty zobaczysz?

Sprawdź także co cię czeka w najbliższym czasie w specjalnym, andrzejkowym quizie:

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl