Zamknij

Kurier Poranny

Najpiękniejsze polskie słowa, które wyszły z użycia. Co oznacza doświtek, chędożyć, wydudlić, pitrasić? Dowiedz się i znów z nich korzystaj!

Nasze babcie, nasi dziadkowie, często używają słów, które nie są już modne. Może nie do końca zostały zapomniane, ale na pewno wyszły już z powszechnego

123 rf/Canva

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [34/35] Poprzednie Następne

Nasze babcie, nasi dziadkowie, często używają słów, które nie są już modne. Może nie do końca zostały zapomniane, ale na pewno wyszły już z powszechnego użycia...

Ponoć język polski z roku na rok jest bogatszy. Przyczyniają się do tego słowa zapożyczone z innego języka. Coś jednak dzieje się kosztem czegoś. Coraz rzadziej mówimy o telefonie. Bardziej powszechnym wyrazem okazuje się już smartfon, który łączy funkcję telefonu, aparatu, kamery, dyktafonu, głośnika itp. I tak jest w wielu przypadkach. Z jednej strony zatem stajemy się bogatsi o nowe wyrazy, z drugiej zaś ubożsi o słowa, jakie powoli są wypychane przez najnowsze trendy.

Język polski jest piękny. A świadczą o tym m.in. takie słowa, jak bawidło, dojutrek, latoś fidrygałki, które niegdyś powszechne, dziś odgrywają drugorzędną rolę. Pod warunkiem, że ktokolwiek w ogóle ich używa. Poznajcie jedne z najpiękniejszych polskich słów, a na pewno zakochacie się w naszym języku.

Zobacz również: Jak mówić po polsku, ale i po ludzku? Bralczyk, Miodek i Markowski ciekawie o języku

Źródło:Dzień Dobry TVN

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

DZBAN - młodzieżowym słowem 2018 roku według plebiscytu Wydawnictwa Naukowego PWNNajnowsze wiadomości

reklama

Polecamy