Spis treści
Pomysły na przepiękne dekoracje z lawendy w DIY
Subtelna lawenda – znana ze swojego wyjątkowego koloru i hipnotyzującego zapachu, jest nie tylko rośliną ozdobną, ale także świetnie nadaje się do kwiatowych dekoracji DIY. Jej subtelne kwiaty w odcieniu fioletu pozwalają stworzyć oryginalne ozdoby, które dodają niepowtarzalnego uroku nowoczesnemu, klasycznemu, rustykalnemu czy eklektycznemu wnętrzu.
Gałązki aromatycznej lawendy możesz wykorzystać do stworzenia samodzielnie wielu ozdób DIY, m.in.:
dekoracyjnych wieńców na drzwi, okno czy komody;
nietuzinkowych świeczek zapachowych; subtelnych stroików kwiatowych w letnim klimacie;
ozdabiania zastawy stołowej i obrusa na rodzinne przyjęcie;
dekoracji pięknych lampionów na balkon i taras; ozdabiania prezentów dla przyjaciół i bliskich;
efektownych bukietów ślubnych;
saszetek zapachowych, które odstraszą mole odzieżowe;
aromatycznych olejków i potpourri z lawendy
dekoracji z makramy;
niepowtarzalnych kompozycji kwiatowych;
subtelnych postaci.
Niezwykłe ozdoby z lawendy za grosze
Najlepszym pomysłem na nietuzinkowe dekoracje z lawendy jest umieszczenie tych subtelnych kwiatów w szklanych naczyniach -niewielkich wazonach, tradycyjnych słoikach, miseczkach, butelkach po lemoniadzie czy innych napojach, kieliszkach, szklankach, świecznikach. Możesz do stworzenia letnich dekoracji z lawendy wykorzystać naczynia z odzysku i dać im drugie życie.
Najlepiej się sprawdzą dekoracyjne naczynia z transparentnego szkła, dzięki czemu fioletowe kwiaty lawendy staną się elegancką dekoracją. Możesz też umieścić świeżo ściętą lawendę w szerokim naczyniu z wodą wraz z niewielkimi świeczkami, które będą pływać na powierzchni wody.
Jaka lawenda jest lepsza do dekoracji DIY? Żywa, czy lawenda suszona
Chcesz, żeby twoje dekoracje DIY w salonie czy sypialni długo cieszyły oczy? Wykorzystaj do kwiatowych ozdób suszoną lawendę. Odpowiednio podsuszone kwiaty będą trwałe, zachowają swój kolor i zapach przez długi czas, nie wymagają pielęgnacji i doskonale nadaje się do bukietów, wianków czy saszetek zapachowych. Żywa lawenda wprawdzie zachwyca intensywnym zapachem, ale bez odpowiedniej pielęgnacji szybko straci swój nienaganny wygląd i niepowtarzalny urok.
Jak suszyć lawendę?
Chcesz samodzielnie wysuszyć lawendę w domu? Najlepiej zetnij ją wcześnie rano i tuż przed pełnym rozkwitem, gdy kwiaty są jeszcze świeże i pachnące. Zrób z gałązek hodowanej lawendy małe pęczki i zwiąż je luźno sznurkiem, wstążką lub gumką recepturką. Następnie zawieś bukieciki kwiatami do dołu w suchym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu, np. na strychu lub w szafie.
Cały proces suszenia lawendy trwa od 7 do 14 dni. Po wyschnięciu kwiaty zachowają swój kolor i niepowtarzalny aromat, świetnie więc się sprawdzą do zrobienia wyjątkowych dekoracji z lawendy do salonu, sypialni czy kuchni.
To też może cię zainteresować: Tak mieszka Aleksandra Mirosław. Jak żyje mistrzyni olimpijska we wspinaczce? Tak się urządziła złota medalistka – Aleksandra Mirosław
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!