Najnowsze informacje z ZUS (23.09.2021). Sprawdź, co ważnego dzieje się z Twoimi pieniędzmi

Newsroom 360
Newsroom 360
Najnowsze wiadomości z ZUS-u na Twitterze
Najnowsze wiadomości z ZUS-u na Twitterze Tomasz Czachorowski
23.09.2021 na profilu ZUS-u pojawił się tweet: "@Krzyszt34919764 Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz. ".

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, powstał w 1934 roku. Jego zadaniem jest pobieranie składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, a następnie przyznawanie odpowiednich świadczeń. Zarówno wysokość składek, jak i przyznawanych później świadczeń mogą nieznacznie zmieniać się co roku. Na twitterowym koncie ZUS znajdziesz m.in. informacje na temat świadczeń, które mogą Ci przysługiwać.

Najnowsze informacje z ZUS-u: 23.09.2021

@Krzyszt34919764 Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@irenagos Nie. Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@patka0091 @synxchaosu To nie są nowe przepisy. Występujemy o zwrot świadczeń w wyjątkowych okolicznościach: gdy świadczeniobiorca podał nieprawdziwe informacje lub fałszywe dokumenty albo gdy wypłata wynikała z tego, że nie poinformował nas o zmianie swojej sytuacji, choć miał taki obowiązek.


@zerotrust6 @synxchaosu Nie. Okres, za który świadczenia są do zwrotu, jest ten sam co wcześniej - wynosi do 3 lat. Ustawa doprecyzowała tylko, za jaki okres można wystąpić o odsetki od nienależnie pobranego świadczenia (czyli od wypłaty).


@zerotrust6 @synxchaosu Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@Piotr_Jancz Zwrot następuje na podstawie prawomocnej decyzji. Jeśli klient odwołał się do sądu w terminie, to dopiero po prawomocnym wyroku sądu.


📍Nowe strategie cyfryzacji w instytucjach publicznych na przykładzie #ZUS – to temat, który poruszyła dziś prezes ZUS, prof. Gertruda #Uścińska, na konferencji Budapest Pension Seminar 2021.

🇭🇺 To międzynarodowa konferencja organizowana przez Węgierski Skarb Państwa.
#emerytury https://t.co/8uDL6K6j01


@Ewa04059325 Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@Piotr_Jancz Zwrot z odsetkami obowiązuje do 3 lat wstecz. Chodzi o sytuacje, gdy błąd był po stronie świadczeniobiorcy (podał nieprawdziwe dane/sfałszowane dokumenty/nie poinformował o zmianach w swojej sytuacji, mimo że był o tym pouczony). Dziękujemy za podzielenie się doświadczeniami🙂


RT @PawelJaroszek: Zakończył się XIII @EECKatowice Szczególne podziękowania dla zespołu @zus_pl z #Chorzów za przygotowanie stoiska i za na…


@bankier_pl Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


📈 W pierwszej połowie 2⃣0⃣2⃣1⃣ r. przeciętnie, co miesiąc, wypłacaliśmy 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych z #FUS. To o 29 tys. więcej niż przed rokiem.

#daneZUS

Więcej informacji można znaleźć w naszym raporcie⬇️
https://t.co/agSiahMw8x


@SylwiaWjcik13 @Dorota11725099 Prostujemy nierzetelne doniesienia medialne.


@ewusia120 Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@l_zaraza_l Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@egizelska @MorawieckiM Nie mamy danych o długości postępowań sądowych.


@leksow666 Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami.


@A__Nazar @pisorgpl @MorawieckiM Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. Zmieniło się tylko to, od którego dnia.


@BizblogPl To nieprawda. Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


@SpidersWebPL To nieprawda. Chodzi o nienależnie pobrane świadczenia (np. ktoś świadomie wprowadził ZUS w błąd albo nie poinformował o zmianie swojej sytuacji, choć wiedział, że musi). Już wcześniej te świadczenia trzeba było zwracać z odsetkami. I wtedy, i teraz - do 3 lat wstecz.


ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Wideo

Materiał oryginalny: Najnowsze informacje z ZUS (23.09.2021). Sprawdź, co ważnego dzieje się z Twoimi pieniędzmi - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie