Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejszy cmentarz Białegostoku. Zapomniana nekropolia ewangelicka na skraju miasta. Zobacz zdjęcia tego wyjątkowego miejsca

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cmentarz ewangelicki przy ulicy Produkcyjnej to niepozorna, zapomniana nekropolia, o której istnieniu niewielu mieszkańców Białegostoku wie, a jeszcze mniej na niej było. Na małym wzgórku zachowało się bardzo mało nagrobków, a ostatniego pochówku dokonano tam po II Wojnie Światowej. Cmentarz jest obecnie zamknięty, dzięki nam zobaczysz jak obecnie wygląda to osobliwe miejsce.

Spis treści

Pierwsza parafia ewangelicka w Białymstoku i jej historia

Pierwszą parafię ewangelicką w Białymstoku założono w 1796 r., a pierwszy kościół zbudowano w 1829 r. przy ul. Warszawskiej. Następny, murowany powstał w miejscu starego w latach 1909-1912 (stoi do dziś jako kościół rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha). Wspólnota założyła cmentarz przy ul. Suraskiej. W k. XIX w. cmentarz zamknięto. Nowa nekropolia powstała u zbiegu ulic: Wasilkowskiej i 27 Lipca.

Zobacz jak obecnie wygląda nieczynny cmentarz ewangelicki znajdujący się przy ul. Produkcyjnej w Białymstoku:

Cmentarz na kolonii wsi Bacieczki

Cmentarz przy ulicy Produkcyjnej założony został w połowie XIX wieku przez grupę niemieckich tkaczy sprowadzonych do fabryk włókienniczych. 22 rodziny, najprawdopodobniej z Saksonii, osiedlono wówczas we wsi Bacieczki (dziś osiedle w Białymstoku), a to w związku z rozwojem przemysłu włókienniczego w Choroszczy (fabryka Moesa – obecnie wiele pofabrycznych budynków wchodzi w skład tamtejszego szpitala). Cmentarz założono na niewielkim wzniesieniu i ogrodzono drewnianym płotem. W jego centralnym punkcie znajdował się wysoki drewniany krzyż. Ostatni pochówek na cmentarzu przeprowadzono po II wojnie światowej.

Parafia ewangelicko-augsburska w Białymstoku została powtórnie erygowana w 2002 roku. Białostoccy ewangelicy to głównie luteranie, lecz także wyznawcy Kościoła ewangelicko-reformowanego. Jest to prawdopodobnie najmniejsza parafia ewangelicka w Polsce. Jej siedziba znajduje się przy ulicy Dolistowskiej. Parafia wchodzi w skład Diecezji Mazurskiej.

Najmniejsza nekropolia w mieście
Najmniejsza nekropolia w mieście Piotr Łozowik

Ewangelicki cmentarz wyznaniowy przy ulicy Produkcyjnej w Białymstoku dzisiaj

Jeszcze do niedawna mało kto pamiętał i mało kto wiedział o istnieniu tej niewielkiej nekropolii. Dzięki staraniom białostockiej parafii ewangelickiej w 2009 białostocki urząd miasta uporządkował nekropolię. Wybudowano też wokół niej nowy płot. Na obszrze około pół hektara zachowało się kilkanaście mogił. Najbardziej okazały nagrobek należał do Wilhelma Zammella - dzisiasj to zachowana częściowo figura Chrystusa na cokole. Ostatnią osobą pochowaną na tym cmentarzu była prawdopodobnie kobieta o nazwisku Celcow.

Zobacz również: Wszystkich Świętych 2022. Cmentarz Św. Rocha w Białymstoku nocą. Tak jedna z najstarszych białostockich nekropolii wyglądała po zmroku

W 2010 roku na cmentarz przeniesiono szczątki ekshumowane z najstarszego cmentarza ewangelickiego w Białymstoku przy Rynku Siennym o czym informuje nas pamiątkowa tablica:

Szczątki ludzkie pochodzące z dawnego cmentarza ewangelickiego wydobyte podczas modernizacji ul. Młynowej w 2010 r.

Położenie nekropolii na mapie Białegostoku:

Cmentarz leży na rogatkach miasta, za składowiskiem gruzu, które utrudnia dotarcie na miejsce. Poza tym nekropolia jest zamknięta i otoczona solidnym ogrodzeniem.

Zobacz jak obecnie wygląda nieczynny cmentarz ewangelicki znajdujący się przy ul. Produkcyjnej w Białymstoku:

Na szczęście niektórzy pamiętają jeszcze o małym ewangelickim cmentarzu o czymś świadczą rokrocznie odpalana znicze na grobach na Święto Zmarłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny