Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze bezrobocie na Podlasiu!

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 085 730 67 86
Zaszkodziły nam upadki postradzieckich molochów – przyznawał Regimantas Maiulis (z lewej), szef Litewskich Służb Zatrudnieniaw Olicie. – Na szczęście w Bielsku prężnie rozwijają się lokalne przedsiębiorstwa – odpowiadała Janina Mironowicz (z prawej), dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Zaszkodziły nam upadki postradzieckich molochów – przyznawał Regimantas Maiulis (z lewej), szef Litewskich Służb Zatrudnieniaw Olicie. – Na szczęście w Bielsku prężnie rozwijają się lokalne przedsiębiorstwa – odpowiadała Janina Mironowicz (z prawej), dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. fot. Krzysztof Jankowski
Takie osiągnięcie zrobiło wrażenie nawet na delegacji urzędników z litewskiej Olity, którą dotychczas stawiano za wzór walki z bezrobociem.

Musimy się wymieniać doświadczeniami, by jak najlepiej walczyć z bezrobociem - mówili zgodnie: Beata Dawidziuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim i Regimantas Maciulis, szef Litewskich Służb Zatrudnienia w Olicie.
Bezrobocie w powiecie bielskim, na przełomie sierpnia i września, osiągnęło pułap 5,3 proc.

- Niestety, we wrześniu lekko wzrosło - przyznała dyrektor Dawidziuk.

Bielsk na czoło podlaskiej statystyki bezrobocia wyszedł na początku wakacji. Wyprzedził m.in. powiaty: n siemiatycki (5,8 proc.) n suwalski (6,1 proc.). Jednocześnie liczba 791 zarejestrowanych bezrobotnych z samego Bielska była najniższą w dziejach bielskiego "pośredniaka".

- Jeśli ktoś chce pracować w Bielsku, to pracę znajdzie - mówił burmistrz Bielska Eugeniusz Berezowiec.

- Tak dobra statystyka jest efektem dobrej i skutecznej pracy lokalnych przedsiębiorców, którzy rozwijają swoje firmy i tworzą miejsca pracy - podkreślał starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Spadek po ZSRR

Urzędnicy z litewskiej Olity byli zaskoczeni niskim bezrobociem w Bielsku: - Teraz macie je na poziomie podobnym do naszego - mówił dyrektor Regimantas Maciulis.

Sytuacja w obwodzie olickim była do tej pory chlubnym wyjątkiem w Unii. Bezrobocie na poziomie niższym niż 3 procent budziło szacunek pracowników "pośredniaków" w całej Europie. Przedstawiciele Litewskich Służb Zatrudnienia zawitali więc na Podlasie, by podzielić się swoimi sukcesami.

Okazało się jednak, że Olita i Bielsk Podlaski mają bezrobocie na podobnym poziomie. W Bielsku wskaźniki spadły do 5,3 proc., zaś u litewskich gości wzrosły do 5 proc.

- Ratowało nas to, że mieliśmy spory przemysł odziedziczony po Związku Radzieckim - mówił Regimantas Maciulis. - Ale teraz to nasz największy problem.

- Dwa tysiące pracowników miała fabryka mięsa, półtora tysiąca, fabryka drewnianych domów, sześć tysięcy - kombinat bawełny - opowiadały Nijole Paulauskiene i Alma Miliuviene, które odwiedziły nie tylko urząd, ale i czołowe bielskie firmy. - Dziś z tego prawie nic nie zostało. Tylko średni i mały biznes.

Grunt, to własny biznes

Litwini nie czekali jednak biernie na najgorsze: - Gdy bankrutował kombinat bawełny, już dwa miesiące wcześniej otworzyliśmy w nim biuro pośrednictwa pracy - opowiadał Maciulis. - Każdego dnia dwie osoby pracowały z robotnikami, by nie zostali na lodzie. Dzięki temu po zwolnieniu w ostatnim roku 1,1 tys. osób, tylko 600 z nich zarejestrowało się, jako bezrobotni.

Na tym tle doskonale wypada powiat bielski z 1305 osobami zarejestrowanymi w tutejszym urzędzie.

- Od 18 lat nie notowaliśmy tak niskiej stopy - przyznaje Beata Dawidziuk, dyrektor bielskiego PUP.

Z danych urzędu wynika, że dobra sytuacja, to w dużej mierze efekt szybkiego rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.

- Mamy 10 firm zatrudniających co najmniej po sto osób - mówiła Beata Dawidziuk.
- To dla nas świetna okazja do przyjrzenia się z bliska, jak wygląda bezpośrednia "walka z bezrobociem" - podkreślała Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Jednak statystyki WUP-u nie uwzględniają faktu, że płaca w Bielsku jest zbyt niska. Chociaż wysokowykwalifikowanym specjalistom lokalne firmy są w stanie zapłacić poważne pieniądze.

- W ostatnich latach obserwujemy na lokalnym rynku niedobór kandydatów do pracy w niektórych zawodach i branżach - mówi dyrektor Beata Dawidziuk.
I wymienia: robotników budowlanych (murarzy, tynkarzy, zbrojarzy, betoniarzy), elektryków, operatorów ciężkiego sprzętu (koparek, spycharek, ładowarek), spawaczy, ślusarzy, kierowców autobusów i samochodów ciężarowych, księgowych, nauczycieli języka angielskiego oraz specjalistów z uprawnieniami kierowników budów.

Kto nie chciał nosić teczki...

Z danych WUP wynika, że na przełomie sierpnia i września na Podlasiu wzrosło zatrudnienie w budownictwie, a poważnie zmalało w przetwórstwie przemysłowym (o 3,8 proc.) i turystyce.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem największy spadek przeciętnego zatrudnienia stwierdzono w przemyśle włókienniczym, produkcji żywności i produkcji drewna - alarmują urzędnicy.

W samym Bielsku Podlaskim największe trudności ze znalezieniem pracy nadal mają bezrobotni z najsłabszym wykształceniem.

- Analiza struktury bezrobocia w mieście wykazuje, że bezrobocie nadal dotyka osoby posiadające wykształcenie policealne i średnie zawodowe oraz bez wykształcenia - mówi dyrektor Beata Dawidziuk.

Na rekordowy spadek bezrobocia wpłynęły też wyjazdy zagraniczne. Najwięcej ofert napłynęło z Wielkiej Brytanii, Czech, Irlandii, Hiszpanii, Cypru i Skandynawii.

- Dotyczyły one głównie pracowników z branży gastronomicznej, informatycznej czy opiekunów starszych osób - mówi dyrektor Dawidziuk. - Nie wiemy, ile osób z nich skorzystało. Wszystkie oferty z europejskiego programu "Eures" sprawdzają miejscowe urzędy pracy. Nie mieliśmy jednak innych skarg, niż np. na kiepską pogodę przy zbiorach upraw, która spowodowała mniejsze od zakładanych zarobki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny