Najlepsze tereny narciarskie we Francji...

  Najlepsze tereny narciarskie we Francji

  Materiał informacyjny

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Najlepsze tereny narciarskie we Francji
  1/4
  przejdź do galerii
  Największe i najwyżej położone tereny narciarskie, doskonałe warunki śniegowe, idealnie przygotowane nartostrady i cudowne widoki to tylko niektóre atuty przemawiające za spędzeniem urlopu zimowego we Francji. To idealny kraj dla miłośników białego szaleństwa niezależnie czy jest początkującym, czy zaawansowanym narciarzem - niezapomniane wrażenia podczas urlopu zimowego są tu gwarantowane. Przepiękne krajobrazy, majestatyczne szczyty z Mont Blanc – najwyższym szczytem Alp na czele, najwyżej położona i najszybsza kolejka linowa na świecie i ogromne tereny narciarskie powodują, że urlop zimowy we Francji pozostanie na długo w naszej pamięci. We Francji każdy znajdzie coś dla siebie czy to na lodowcu w Les 2 Alpes, na terenach olimpijskich w Chamrousse czy na połączonych terenach Les Sybelles. Nie wiesz, który region wybrać? Może nasza podpowiedź ułatwi Ci podjęcie decyzji. Przedstawiamy 10 najciekawszych regionów na narty we Francji.

  Les 3 Vallées

  Trzy Doliny to największy region narciarski na świecie położony w departamencie Savoie (Sabaudia) w południowo-wschodniej Francji. Na miłośników białego szaleństwa czeka 600 km zróżnicowanych tras oraz ponad 160 wyciągów łączących tereny narciarskie zlokalizowane w dolinach Belleville, Courchevel i Méribel oraz na dwóch lodowcach Péclet i Chavière. Na niepowtarzalny charakter regionu wpływa wyjątkowy krajobraz, nadzwyczajnie długie i zróżnicowane trasy narciarskie, doskonałe możliwości uprawiania freeridu oraz przeróżne snowparki! Miejscowości w Trzech Dolinach są wyjątkowo urokliwe i nowoczesne, tętniące życiem i przyjazną atmosferą. To właśnie tutaj znajduje się najwyżej położona stacja narciarska Europy - Val Thorens (2300 m) zapewniając doskonałe warunki śniegowe od końca listopada do początku maja. Tutaj także znajduje się niesamowita nartostrada licząca 12 km długości i różnicy wysokości 1400 m. Dolina w okolicy Courchevel należy do najlepiej wyposażonych stacji narciarskich świata. Kolejka linowa wwozi narciarzy na szczyt Le Saulire (2738 m), gdzie czekają najdłuższe stoki: Les Creux oraz czarna trasa ze szczytu do Courchevel. Trzy Doliny to idealne miejsce na zimowy urlop.

  Tignes i Val d'Isère

  Z karnetem narciarskim na dwa ośrodki narciarskie Tignes i Val d'Isère narciarze majądostęp do 300 km tras. Val-d'Isère leży w dolinie Tarentaise Savoie region Owernia-Rodan-Alpy położoną w południowo-wschodniej Francji około 5 km od granicy z Włochami. Teren oddaje do dyspozycji 150 km szerokich tras narciarskich oraz 37 nowoczesnych wyciągów. To idealny teren dla początkujących, którzy chcą po raz pierwszy spróbować swoich sił na nartach. Nawet płaskowyż na lodowcu Pissaillas posiada łatwe trasy. Z tego powodu ten teren narciarski posiada znak jakości "Famille Plus". Tutejsze trasy nadają się w szczególności dla rodzin, a oferta opieki dla dzieci jeżdżących na nartach jest bardzo bogata. W Tignes dzieci mogą ćwiczyć jazdę na nartach na Col du Palet, a także na zielonych i niebieskich trasach nad miejscowością Tignes-Le Lac. Bardziej wymagający narciarze mogą wypróbować swoich sił na obszarze narciarskim na lodowcu Grande Motte, gdzie znajdują się wspaniałe widoki i strome zjazdy z prawie 3 500 m wysokości. Zabezpieczone i kontrolowane stoki z głębokim śniegiem w Vallon de la Sache sprawiają, że teren narciarski wokół Tignes jest rajem dla fanów freeride i fanów jazdy poza trasami. Na snowboardzistów i miłośników freestyle czekają rozmaite snowparki oraz strefy do freeride'u .

  Po udanym dniu na stokach na narciarzy czeka wiele możliwości après-ski: restauracje, bary, dyskoteki, puby i kawiarnie. Na spragnionych sportu nie tylko na stokach czeka lodowisko lub wielofunkcyjna hala sportowa ze ścianką wspinaczkową i boiskami dla różnych dyscyplin sportowych. Natomiast wspaniałą atrakcją dla rodzin z dziećmi jest 1-kilometrowy tor saneczkowy.

  Peisey-Vallandry (Paradiski)

  Paradiski leży w sercu Alp Sabaudzkich, powyżej doliny Tarantaise z przepięknym widokiem na Mont Blanc. Dzięki połączeniu terenów narciarskich Les Arcs i La Plagne kolejką Vanoise Express wokół lodowca Bellecôte (3417 m) i Aiguille Rouge (3226 m), można skorzystać z ponad 425 km tras oraz 132 wyciągów. Ten połączony teren narciarski należy do największych i najróżnorodniejszych w świecie! Z karnetem narciarskim "Les Arcs/Peisey-Vallandry" można skorzystać ze 193 km nartostrad, na co składa się 129 tras narciarskich i 52 wyciągów wokół terenów narciarskich Les Arcs i Peisey-Valladnry. To bardzo pewny śniegowo teren położony na wysokości ponad 1800 m. Do Vallandry należy teren narciarski z 37 km nartostrad i 7 km trasą "La Forêt" uważaną za najdłuższą w Europie nartostradą dla początkujących. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Zadziwiające możliwości szusowania w głębokim śniegu w okolicach Grand Col i w Snowparku Apocalypse w Arc 1800 pozwolą natomiast na odrobinę szaleństwa wszystkim miłośnikom freestyle. Obowiązkowym punktem programu wszystkich zaawansowanych narciarzy jest znana na całym świecie nartostrada "Aquille Rounge", która biegnie od szczytu o tej samej nazwie (3226 m), gdzie przy różnicy wysokości 2026 m pokonuje się niezwykle stromą skalistą trasę o długości 7 km. Oprócz szusowania na nartach skorzystać nożna także z przeróżnych atrakcji takich jak zorganizowane wędrówki w rakietach śnieżnych, kuligi czy przejażdżki saniami z psim zaprzęgiem, a prawdziwy tor saneczkowy zadowoli zarówno małych jak i dużych miłośników śniegu.

  Portes du Soleil

  Region Les Portes du Soleil zwany „bramą słońca" położony jest na szwajcarsko-francuskiej granicy, na południe od Jeziora Genewskiego. Przy dobrych warunkach pogodowych można zobaczyć Mont Blanc, Jezioro Genewskie oraz sąsiednie pasmo górskie Dents du Midi. Ten niezwykle zróżnicowany region narciarski obejmuje 12 stacji narciarskich, z czego 8 położonych jest we francuskich Haut Savoie a 4 w szwajcarskim Wallis. Teren narciarski oferuje ponad 580 km tras narciarskich i 197 wyciągów. Ponad 400 km² powierzchni sprawia, że teren ten uważany jest za jeden z największych na świecie! Romantyczne stoki prowadzące pośród lasów, nienaruszone zbocza w głębokim śniegu, strome trasy z muldami i pierwszorzędne funparki to gwarancja udanego urlopu. Na fanów snowboardu czeka w sumie 11 snowparków i 4 odcinki - boarderceoss! Natomiast miłośnicy nocnej jazdy mogą skorzystać 20 km oświetlonych tras.

  Portes du Soleil to zarówno ciche i spokojne miejsce na urlop rodzinny, jak i znane miejsce na dobrą zabawę po nartach.

  Chamonix

  Leży w regionieOwernia-Rodan-Alpy u podnóża zapierającego dech w piersiach szczytu Mont Blanc (4810 m). Chamonix położone jest na wysokości 1035 m n.p.m. i umożliwia turystom idealny dostęp do terenu narciarskiego. Karnet narciarski „Chamonix Le Pass” zapewnia możliwość korzystania ze 114 km różnorodnych pod względem trudności tras narciarskich i 40 wyciągów rozkładających się na różne tereny: Domaine de Balme, Grands Montets i Brévent/Flégère. Dodatkowo karnet pozwala na korzystanie z przyjaznych dla początkujących terenów narciarskich takich jak: La Vormaine, Les Chosalets, Les Planards i La Poya, do których narciarzy dowozi bezpłatny autobus. Prawdziwym wyzwaniem dla zaawansowanych narciarzy jest trasa „Piste de Pylônes” przy Grands Montets gdzie na długości 3,5 km pokonuje się różnicę wysokości 1300 m. Natomiast snowpark na terenie Grands Montets z różnymi elementami, m.in. snowbowl i z trasą do boardercrossu to prawdziwa zabawa dla wszystkich snowboardzistów.

  W Chamonix, znajduje się najważniejsza baza wypadowa do wspinaczki na Mont Blanc. Stamtąd można pokonać najdłuższą na świecie trasę gondoli bez przystanku (3 km). Jazda poza wyznaczonymi trasami to prawdziwa przyjemność płynąca z narciarstwa na najwyższym poziomie. To tutaj swoje możliwości sprawdzają co roku alpiniści, narciarze ekstremalni i freeriderzy z całego świata. Chamonix to również tętniące życiem centrum z deptakiem, licznymi restauracjami, kawiarniami oraz bardzo bogatą ofertą après-ski. Miejscowość do dzisiejszego dnia zachowała sabaudzki, tradycyjny charakter.

  Les 2 Alpes

  Leży w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère, w Alpach Delfinackich. Południowa dolina Les 2 Alpes jest jednym z najwyżej położonych na świecie terenów narciarskich na lodowcu. Świetne warunki narciarskie panują tu przez cały rok, a to dlatego, że większość nartostrad znajduje się na wysokości ponad 2500 m. Z karnetem narciarskim „Les 2 Alpes” narciarze mogą korzystać z Jandri Express oraz Metro Dôme Express i w przeciągu kilku minut dostać się na szczyt lodowca (3560 m). Tam na wielbicieli białego szaleństwa czeka 227 km tras narciarskich (w tym trasy do skialpinizmu) i widoki zapierające dech w piersiach! Na zaawansowanych narciarzy czekają tu trasy w głębokim śniegu, a mniej doświadczeni mogą spróbować swoich sił na urozmaiconych niebieskich i czerwonych trasach. Wartym uwagi jest najdłuższy zjazd terenu narciarskiego. Z najwyższego punku lodowca prowadzi 16 km trasa w dół do Mont de Lans pokonując dobre 2280 m wysokości! Najtrudniejszy zjazd dla miłośników adrenaliny to „La Fée 5". Wyjątkowy jest także teren do nauki jazdy na nartach, bowiem znajduje się na wysokości prawie 3600 m. To oznacza idealne warunki śniegowe dla cieszących się pierwszymi szusami na nartach. Dla początkujących i rodzin w okolicy „La Toura” przygotowano trasy do nauki z licznymi, małymi skoczniami, elementami typu rails, hop i minirampą. Szczególną atrakcją jest snowpark znajdujący się na lodowcu na wysokości 2600 m, gdzie na snowboardzistów czekają jedyne w swoim rodzaju przeszkody. Natomiast w strefie chillout można podziwiać spektakularne skoki fanów freestylu. Nie bez powodu organizowane są tutaj różnego rodzaju konkursy i wydarzenia.

  Chamrousse

  Położone jest na wysokości 1700 m w masywie Belledone we wschodnich Alpach, skąd można podziwiać miasto Grenoble i otaczające je góry. Chamrousse zajmuje powierzchnię 1300 hektarów i jest położone na kilku wysokościach. Z wioski turystycznej Bachat-Bouloud (1700 m) na płaskowyżu de l'Arselle łatwo można się dostać autobusem do Roche Béranger (1750 m) i Recoin (1650 m). Karnet narciarski "Chamrousse" gwarantuje dostęp do 16 wyciągów i 90 km tras narciarskich. Ze stacji narciarskiej w masywie “Massif de Belledonne“ (1650 – 2250 m) rozciąga się niesamowity widok zarówno na otaczające go czterotysięczniki, jak i na francuska nizinę. Ze względu na swoje położenie Chamrousse gwarantuje nadzwyczaj dobre warunki narciarskie. Powyżej Chamrousse 1650 na ambitnych narciarzy czekają tereny olimpijskie z różnorodnymi trasami. Chamrousse 1750 oferuje duży wybór łagodnych tras oraz możliwość jazdy poza trasami w głębokim śniegu. Obie części doliny są idealnie ze sobą połączone. Znajdujące się tu nartostrady świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi, szczególnie te w obszarze Roche Béranger. Dzięki dużemu snowparkowi Chamrousse zyskało miano “Espace Freestyle“. Znajduje się tu też funpark dla dzieci. Zachodnie położenie miejscowości gwarantuje nie tylko dobre warunki śniegowe, ale również dużą ilość słońca. Oznacza to możliwość cieszenia się wieczornym słońcem w Chamrousse, podczas gdy nad równiną panuje już półmrok. To dlatego Chamrousse zwane jest “czerwonymi stokami“.

  Alpe d’Huez

  Położone jest w malowniczym masywie górskim Grandes Rousses. Wśród narciarzy i snowboardzistów teren narciarski Alpe d'Huez uważany jest za jeden z 10 najlepszych na świecie. Słoneczne i pewne śniegowo stoki na wysokości do 3330 m, nieograniczone możliwości jazdy w głębokim śniegu i świetne snowparki to gwarancja pełnego wrażeń urlopu. Alpe d'Huez znajduje się na wysokości 1860 m skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na szczyty gór: Pic Blanc (3330 m) i l’Entendard (3470 m). Z karnetem narciarskim „Grand Domaine Ski” teren narciarski Alpe d'Huez, obejmuje 250 km nartostrad i 67 wyciągów. Położony po południowej i południowo-zachodniej stronie masywu Grandes Rousses i gwarantuje dużo słońca i doskonałe warunki śniegowe, gdyż 80% tras narciarskich znajduje się na wysokości ponad 1800 m. Najbardziej atrakcyjna nartostrada - „La Sarenne” mierzy sobie 16 km na różnicy wysokości 1730 m i jest jedną z najdłuższych w Europie. Niesamowitą atrakcją na terenie narciarskim Alpe d'Huez jest nocna jazda na nartach. Cała 3 km trasa jest dobrze oświetlona, co pozwala na szusowanie po zmroku na pokrytych śniegiem zboczach. Na terenie Alpe d'Huez znajdują się 2 snowparki. W parku dla początkujących dostępne są różne boxy, rail-boxy, slide bar i woop. Po dniu pełnym wrażeń liczne sklepy i butiki zapraszają na owocne zakupy, a przytulne kawiarnie i bary na chwilę wytchnienia po nartach.

  Grand Massif

  Znajduje się w samym sercu Górnej Sabaudii i ujmuje swoją różnorodnością. Otoczony przepiękną górską scenerią region Grand Massif łączy w sobie 5 miejscowości narciarskich tworząc tym sposobem jeden z największych terenów narciarskich Francji. 265 km nartostrad na wysokości 700 - 2476 m spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy. Wyższe partie Lac de Gers, Grandes Platières oraz Tête Pelouse preferowane są wśród bardziej zaawansowanych narciarzy. Szczególną perełką tego regionu jest 14 km trasa narciarska z Flaine aż do Sixt Fer à Cheval, która pozwala rzucić okiem na Mont Blanc. Wyzwaniem jest 3,1 km nartostrada Diamant Noir z różnicą w wysokości 890 m. Ponadto trzy codziennie przygotowywane przez profesjonalistów jumparki dla fanów freestylu oraz dla snowboardzistów daje liczne możliwości do treningu.

  Na terenie Grand Masie dobrze się będą bawić zarówno początkujący jak i profesjonaliści, a składający się z łatwych oraz średnio trudnych nartostrad region jest duży i imponujący.

  Les Sybelles

  Leżący w sercu Sabaudii u podnóża góry Col de la Croix de Fer (2067 m), słoneczny płaskowyż obejmuje sześć różnych miejscowości i wiele mniejszych osiedli mieszkalnych. Region narciarski, stale się rozwija i należy już teraz do największych regionów narciarskich Francji. Les Sybelles oferuje ponad 310 km różnorodnych tras narciarskich, w większości o łatwym i średnim stopniu trudności i 72 wyciągi. Łączy sześć terenów narciarskich: Le Corbier, Sorlin Sorlin d’Arves, St. Jean d’Arves, La Toussuire, Les Bottières, jak również St. Colomban des Villards położone u stóp l'Ouillon (2431 m). Ten ogromny teren narciarski doskonale nadaje się dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi. Liczne niebieskie nartostrady sprawiają, że niewprawieni jeszcze narciarze mogą cieszyć się zróżnicowaną jazdą. Doświadczeni narciarze również będą się dobrze bawić na 200 km nartostrad o średnim poziomie trudności i niemal 18 km czarnych tras.
  Les Sybelles oferuje także bardzo dobre warunki jazdy w głębokim śniegu na l'Ouilon, Bellard i Grand Truc. Na snowboardzistów czekają dobrze przygotowane snowpark La Toussuire na zboczach l’Ouillon. Ponadto skorzystać tu można z dwóch oświetlonych tras biegowych. Bogata oferta wypoczynku dla rodzin spowodowała, iż część tego regionu wyróżniono odznaczeniem „Famille Plus“. Region ten, oprócz dobrych tras narciarskich, cieszy się powodzeniem dzięki ciekawej ofercie sportowej.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Kobiety poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, fałszerz, dilerka

  Kobiety poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, fałszerz, dilerka

  Każdy inny, wszyscy równi. Przez centrum Białegostoku przeszedł I Marsz Równości

  Każdy inny, wszyscy równi. Przez centrum Białegostoku przeszedł I Marsz Równości

  Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Okazyjne ceny [OFERTY Z MAJA 2019]

  Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Okazyjne ceny [OFERTY Z MAJA 2019]