Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najchętniej i najrzadziej wybierane imiona dla dzieci w Białymstoku. Kubuś i Zosia - te imiona najchętniej wybierali rodzice dla pociech

Anna Kopeć
pixabay
W ubiegłym roku w Białymstoku urodziło się prawie 6,5 tys. dzieci. Najwięcej dziewczynek nazwano imieniem Zofia, a chłopców Jakub. To także trendy ogólnopolskie.

Najchętniej i najrzadziej wybierane imiona dla dzieci w Białymstoku

Zofia to imię pochodzenia greckiego, słowo sophia oznacza mądrość. Imię Jakub wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza dosłownie tego, którego Bóg ochrania. Te imiona w 2017 roku najczęściej wybierali rodzice swoim dzieciom urodzonym w Białymstoku.

Najpopularniejsze imiona 2017 dla chłopców i dziewczynek

- W Urzędzie Stanu Cywilnego w Białymstoku zarejestrowano 6 450 aktów urodzenia.- informuje Kamila Bogacewicz z departamentu komunikacji społecznej w magistracie.

Oprócz Zofii prym wśród dziewczynek wiodły także imiona Aleksandra i Julia. Dużą popularnością wśród chłopców cieszył się Jan oraz Aleksander.

Imiona dla dzieci 2018. Popularne i rzadkie imiona dla chłopców i dziewczynek [PROPOZYCJE]

Te wybory wpasowują się w ogólnopolskie gusta rodziców. W ubiegłym roku najwięcej chłopców w Polsce nazwano imionami: Antoni (9794 dzieci otrzymało to imię), Jakub (9099), Jan (8546), Szymon (8131) i Franciszek (6956). Wśród dziewczynek rządziły: Julie (9374 dzieci dostało to imię), Zuzanny (9182), Zofie (8441), Leny (8289) i Maje (8056). Tak podają statystyki Ministerstwa Cyfryzacji, które zbiera dane z urzędów stanu cywilnego.

Rada Języka Polskiego publikuje listę imion, których nie zaleca nadawać dzieciom rodziców narodowości i obywatelstwa polskiego

Najrzadsze imiona nadawane noworodkom w Białymstoku to Gracja, Hiacynta, Lukrecja, Roch, Kasjan, Armando. W całej Polsce w 2017 roku urodziło się ich odpowiednio 6,29, 14, 40, 61 i 3.

Od pewnego czasu wracają do łask imiona z rodowodem staropolskim. W Polsce popularne są imiona Stanisław (w ubiegłym roku 4266 chłopców otrzymało to imię), Radosław (471) i Mieszko (453). Co ciekawe, żeńskie odpowiedniki imion staropolskich nie mają już takiego wzięcia. W 2017 roku w Polsce urodziło się 20 Bogumił, 17 Stanisław, trzy Bronisławy i dwie Czesławy. Za to aż 200 dziewczynek dostało imię Jagna.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016/2017 w woj. podlaskim [LISTA]

Rodzice, którzy chcą postawić na oryginalność czasem inspirują się imionami bohaterów filmów, seriali czy gier. Tu jednak zupełnej dowolności nie ma. W przypadku wyboru imion nietypowych lub obcobrzmiących urzędy mogą zwrócić się po opinię do Rady Języka Polskiego.

W 2017 roku chłopcom częściej nadawano imię Kewin niż Wiesław. Przeglądając bazę można natrafić na bardzo ciekawe imiona żeńskie i męskie, które nadano w Polsce. Część z nich to imiona dawno zapomniane, niektóre są zapożyczone z innych krajów, jeszcze inne to zdrobnienia od często nadawanych. ➤➤➤ Na dalszych stronach zobaczycie wybrane przez nas, najrzadziej nadawane imiona w Polsce w pierwszej połowie 2017 roku. W sprawie niektórych w przeszłości wypowiadała się Rada Języka Polskiego.

Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]

Białystok. Przedszkolaki odwiedziły redakcję Kuriera Porannego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny