Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody w konkursie "Audycja Historyczna Roku". Gala ogólnopolska w siedzibie białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

OPRAC.: wal
Ogólnopolska gala konkursu odbyła się w wtorek [23.11.2021] w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród laureatów Dorota Kania (z prawej) i Anna Zapert
Ogólnopolska gala konkursu odbyła się w wtorek [23.11.2021] w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród laureatów Dorota Kania (z prawej) i Anna Zapert Wojciech Wojtkielewicz
Dorota Kania, redaktor naczelna Polska Press Grupy i Anna Zapert, dyrektork ds. redakcji Polska Press Grupy. otrzymały wyróżnienie specjalne prezesa IPN w konkursie „Audycja Historyczna Roku”. Dziennikarki zostały docenione za wartości poznawcze filmu „Baśka”, którego są autorkami.

"Baśka" to fabularyzowany film oparty na historii życia Heleny Żurowskiej, jedynej kobiety zamordowanej przez komunistów w więzieniu przy ul. Rakowieckiej tzw. strzałem katyńskim 21 września 1949 roku.

- Bardzo się cieszę, że film został zauważony i doceniony - mówiła Dorota Kania. - Opowiada historię niezwykłej kobiety, wywiadowczyni, kurierki, która zginęła za Polskę. Najbardziej wstrząsające w jej losach jest to, że nie zostawiła żadnych potomków. Ukazywanie jej dziejów było odszukiwaniem okruchów pamięci. Była to pogoń za cieniem.

Anna Zapert dodała, że razem z Katarzyną Zajączkowską, autorką montażu, bardzo długo poznawały Helenę Żurowską.

- Jej historia była tak niezwykła, że miesiącami siedziałyśmy nad montażem i płakałyśmy nad losem naszej bohaterki. Pierwszą recenzentką filmu była moja córka. Jak wiadomo młodzież specjalnie nie przepada za dokumentami historycznymi. Tymczasem po pierwszej projekcji córka miała lży w oczach. Drążyła też dalej historię Heleny Żurowskiej. Uważam, że na tym polegała nasza praca nad filmem, by zachęcić młodych ludzi, by szukali dalej - podkreśliła Anna Zapert.

Ogólnopolska gala konkursu odbyła się w wtorek [23.11.2021] w siedzibie białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jego celem było wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.

- Bardzo doceniam Wasz kunszt, bo musicie się wykazać nie tylko tym artystycznym, ale też poruszacie się w historii XX wieku zdominowanej przez dwa totalitaryzmy. Dotykacie wciąż otwartej rany na ciele narodu polskiego - mówił podczas gali prezes IPN Karol Nawrocki.

Audycje na konkurs mogli zgłaszać autorzy audycji, dziennikarze, redakcje, historycy, pracownicy i współpracownicy IPN, stowarzyszenia i organizacje kombatanckie i ich przedstawiciele, organizacje społeczne promujące wiedzę, edukację historyczną i pamięć, instytucje kultury i ich przedstawiciele, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń promujących historię regionalną.

Dokumentalne audycje radiowe i filmy zostały ocenione w następujących kategoriach:

  • Wydarzenie - audycje i filmy poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu. W tej kategorii zostanie przyznana Grand Prix Prezesa IPN;
  • Losy - audycje i filmy poświęcone indywidualnym losom bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych - Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego;
  • Historia regionalna - audycje i filmy poświęcone historii lokalnej, obejmującej zasięg działania poszczególnych oddziałów Instytutu - Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.

20 października 2021 r. jury konkursu „Audycja Historyczna Roku” w składzie:

  • red. Janina Jankowska
  • reż. Arkadiusz Gołębiewski
  • red. Jan Ruman
  • dr Paweł Skubisz
  • dr Dariusz Iwaneczko

wyłoniło piętnaście audycji nominowanych do finału konkursu:

Kategoria Wydarzenie:

  • „#Pamięć Grudzień 70”. Marzena Bakowska Andrzej Urbański, Radio Gdańsk SA;

  • „Marsz śmierci” Kamil Hypki, Radio Zachód SA;

  • „Dobro wraca podwójnie” Marta Rebzda Waldemar Modestowicz, Polskie Radio SA;

  • „By sumą kar wszystkich mnie tylko karano” Izabela Patek, Polskie Radio Zachód SA;

  • „Nie honor było się poddać” Lech Pilarski, Radio Białystok SA.

    Kategoria Losy:

  • „Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michał Rzepiak, Radio Gdańsk SA;

  • „Baśka” – Dorota Kania, Anna Zapert, Pracownia Mojego Mistrza Robert Krauz, IPN;

  • „Nam się udało” Joanna Sikora, Radio Białystok;

  • „Cygańskie opowieści” Cezary Galek, Radio Zachód SA;

  • „W starej koszuli, z odwagą w sercu” Dariusz Deberny, TVP SA Oddział w Opolu.

Kategoria Historia Regionalna:

  • „Mozaika” Agata Rokicka, Polskie Radio Szczecin SA
  • „Oderblick” Kamil Hypki, Radio Zachód SA,
  • „Babski Bunt w Olendach - wspomnienia” Agnieszka Bolewska – Iwaniuk, Katolickie Radio Podlasie
  • „Portret pamięciowy” Agata Rokicka, Polskie Radio Szczecin SA
  • „Mistrz Chirurgii onkologicznej, prof. Andrzej Kułakowski” Andrzej Machnowski, Agencja ATM

Grand Prix w kategorii "Wydarzenie" zdobyli Marzena Bakowska i Andrzej Urbański (Radio Gdańsk) za cykl audycji „#Pamięć Grudzień 70”.

- Wydaje się, że o Grudniu 70 już wszystko wiadomo. Tymczasem wciąż jest wiele nieodkrytych historii, pełnych bólu. Pamiętajmy też, że bez Grudnia 70 nie byłoby Sierpnia 80 - mówiła Marzena Bakowska.

W kategorii "Losy" nagrodę zdobyli Zbigniew Górniak i Dariusz Deberny za film „W starej koszuli, z odwagą w sercu”. Opowiada historię Jacka Zejdlera, młodego aktora (odtwórcy roli Tolka Banana) i wielkiego patrioty, którego na cel wzięła Służba Bezpieczeństwa.

- Najpierw był reportaż prasowy. Bardzo się cieszę, że udało się zekranizować tę historię - mówił Zbigniew Górniak"

W kategorii "Historia regionalna" nagrodę zdobyła Agata Rokicka (Polskie Radio Szczecin). Do konkursu zgłosiła dwie audycje. Nagrodzono "Portret Pamięciowy"

- Kiedy myślę o bohaterach dwóch moich opowieści, to przychodzi mi na myśl wiersz:” Rzadko na mych wargach... Jawi się … Najdroższy wyraz: Ojczyzna”. Moi bohaterowie mało mówili, bardzo dużo robili dla Ojczyzny - podkreśliła laureatka.

Dyrektorzy oddziałów IPN przyznali też wyróżnienia specjalne audycjom związanym z obszarem działania danego oddziału na podstawie rekomendacji jury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny