Finałowa gala 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej
W piątek 28 października w Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku jury wyłoniło z rynku księgarskiego najbardziej wartościowe publikacje dla branży turystycznej oraz te wydawnictwa, które promują turystykę i krajoznawstwo w Polsce.
- Naszym celem i główną ideą jest promowanie wiedzy o kraju, ale i o świecie, wśród wszystkich naszych członków oraz wśród tych, których da się zachęcić do krajoznawstwa – powiedział Marian Jurak, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK.
Z całej Polski do konkursu napłynęły publikacje.
Oceniane były albumy krajoznawcze, przewodniki, mapy i atlasy, książki dla dzieci, informatory krajoznawcze, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze.
- Przegląd jest wspaniałą okazją do prezentacji wydawnictw i publikacji związanych z turystyką, która jest bardzo ważną gałęzią gospodarki Polski, alei naszego województwa – stwierdził, członek zarządu województwa, Marek Malinowski.
W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 71 uczestników, którzy w 122 zgłoszeniach przysłali 138 publikacji.
W sześciu kategoriach jury oceniało walory merytoryczne i poziom edytorski nadesłanych publikacji, wydanych na terenie kraju w latach 2021-2022. Łącznie przyznano 21 nagród oraz 10 wyróżnień i 2 Nagrody Publiczności.
Statuetkę za I miejsce - w kategorii albumy krajoznawcze – zdobyła książka „Cerkwie w południowo-wschodniej Polsce”. Czytelnik ma szansę poznać tu krajobraz, w którym od stuleci wpisane były cerkwie.
Z kolei III miejsce w tejże kategorii przyznano publikacji pt. „Polska z nieba. Poland from the sky”, Album został także wyróżniony Dyplomem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Współtwórca publikacji Maciej Margas, przyznał, że ten album prezentuje – z wyjątkowej perspektywy - najpiękniejsze i najważniejsze miejsca w Polsce. Praca nad albumem trwała 3 lata.
- Część zdjęć powstała z dronów, a część z samolotów, co wiązało się z dużą organizacją m.in. samolotów i pilotów – powiedział.
W kategorii monografie oraz inne opracowania krajoznawcze I miejsce zdobyła publikacja autorstwa Wiesława Wróbla pt. „Warszawska 14. Historia posesji i budynku w Białymstoku”.
W tej samej kategorii jury doceniło książkę „Garnizon Suwałki w latach 1921-1939” przyznając III nagrodę. Publikacja ta zdobyła również Nagrodę Publiczności.
Wśród wyróżnionych Dyplomem Marszałka Województwa Podlaskiego znalazła się pozycja pt. „Historycznie niezobowiązujący przewodnik po Supraślu”.
Jak zaznaczył Janusz Zdebski, pozycje wybrane w konkursie pokazują, że w obecnie oprócz tradycyjnych form turystyki, np. górskiej, wodnej, czy kolarskiej popularność zyskują inne dyscypliny krajoznawcze, przykładowo turystyka kulinarna, wojskowa czy archeologiczna.
- Widzimy, że od kilku lat utrzymuje się tendencja do wydawania książek poświęconych turystyce dzieci i młodzieży. Są to pozycje bezpośrednio zwrócone do dzieci jak np. bajki regionalne, opowieści dla tropicieli duchów w Polsce. Drugą kategorią są przewodniki dla rodziców, o tym, w jaki sposób organizować wspólne wyprawy. Jest doskonała działalność edukacyjna i wychowawcza. Aktywność turystyczna, ta na świeżym powietrzu jest bardzo istotnym elementem polityki zdrowotnej społeczeństwa – podsumował Janusz Zdebski.
Podczas piątkowej gali wyróżniony został również Uniwersytet w Białymstoku. Organizator wydarzenia - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznało uczelni medal za współpracę. Odebrał go prorektor Jarosław Matwiejuk.
- Wielkim honorem dla Uniwersytetu w Białymstoku jest gościć stowarzyszenie PTTK. Ta nazwa, ten bardzo dźwięcznie brzmiący skrót, oddaje wasze osiągnięcia. Nie tylko działacie owocnie od 70 lat, ale nosicie w sobie dorobek tych organizacji, które jednoczyły się w latach 50-tych. To wiele lat, wiele pokoleń i wiele osiągnięć. Jednym z tych osiągnięć jest oczywiście ta znakomita inicjatywa – konkurs książki poświęconej tematyce turystycznej i krajoznawczej. W dzisiejszych czasach książka jest wartością samą w sobie. To, że państwo piszecie, tworzycie, publikujecie książki jest zawsze wielkim osiągnięciem. Dlatego serdecznie gratuluję tym wszystkim, którzy otrzymali wyróżnienia. Gwarantuję, że Uniwersytet w Białymstoku jest waszym przyjacielem – mówił podczas gali dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB.
Czytaj także:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą