Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. Ksiecia Konstantego Ostrogskiego przyznane

(adek)
Nagrody im. Ksiecia Konstantego Ostrogskiego przyznane
Nagrody im. Ksiecia Konstantego Ostrogskiego przyznane Adrian Kuźmiuk
Za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan - taka jest formuła Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanej przez miesięcznik "Przegląd Prawosławny", obchodzący w tym roku jubileusz trzydziestolecia. Kapituła, której przewodniczył redaktor naczelny Eugeniusz Czykwin, 10 stycznia wyłoniła laureatów z szerokiego grona kandydatów. Zostali nimi w tym roku monaster św. Mikołaja w Gródku na Ukrainie z przełożoną ihumenią Michaiłą, prof. Goran Janićijević, serbski ikonopisiec, białoruski pisarz Aleksander Wielko, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski z fińskiej Cerkwi prawosławnej, związana z Uniwersytetem w Białymstoku historyk Irena Matus oraz, na ręce kierującego redakcją Aleksandra Wasyluka, portal cerkiew.pl.

Monaster w Gródku koło Równego, należący do kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, o wielosetletniej tradycji, reaktywowany w 1993 roku, rozwija się niezwykle prężnie. 140 mniszek wytrwale pracuje nad odrodzeniem wiary w zachodniej części kraju, rozwija pracę oświatową, kulturalną, charytatywną, podtrzymując przy tym bliskie więzi z prawosławiem w Polsce. Wspólnota promieniuje jako wzór chrześcijańskich postaw w niełatwych warunkach, w czym niemała jest osobista zasługa matuszki Michaiły.

Prof. Goran Janićijević jest prorektorem belgradzkiej Akademii Sztuki Cerkiewnej i dziekanem katedry fresków na tej uczelni, autorem malowideł w ponad czterdziestu cerkwiach w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, na Węgrzech, w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. Niedawno, na osobistą prośbę patriarchy Ireneusza, wykonał polichromie w kaplicy św. Mikołaja (Velimirovicia), należącej do parafii św. Jana Teologa na Bacieczkach w Białymstoku. Prof. Janićijević jest nie tylko autorem nowych prac, ale jako wybitny znawca dawnej sztuki rozpisywania cerkwi pracował przy renowacji malowideł w wielu świątyniach, przywracając im dawny blask.

O. Heikki Huttunen jest obecnie przewodniczącym Fińskiej Rady Ekumenicznej, koordynatorem duszpasterstwa imigrantów i ogólniej mniejszości narodowych i etnicznych w Finlandii (nazywają go z tej racji "wielokulturowym księdzem"), w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych stał na czele Syndesmosu, a w Światowej Radzie Kosciołów kierował departamentem do spraw młodzieży. Helena Pavinski, której przodkowie wywodzili się z Rosji, urodziła się w Finlandii i pracowała w fińskiej służbie dyplomatycznej, będąc jednocześnie przykładem osoby świeckiej całe życie zaangażowanej w sprawy Cerkwi i wytrwale na jej rzecz działającej. Oboje nagrodzeni zostali z podobnym uzasadnieniem - za pomoc, jakiej udzielili w latach osiemdziesiątych i później rodzącemu się Bractwu Młodzieży Prawosławnej i powstającemu w tamtym czasie "Przeglądowi

Prawosławnemu". I nie chodzi tu o wsparcie materialne, ale dobre podpowiedzi, wzory, ułatwienia w nawiązywaniu kontaktów w świecie, uświadamianie uniwersalnego wymiaru prawosławia.

Aleksander Wielko jest literatem, pracownikiem naukowym i redaktorem naczelnym wydawnictwa Białoruskiego Egzarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Pisze dla dzieci i młodzieży (dwadzieścia pięć książek o prawosławnych świętych) i dla dorosłych (historyczne prace popularnonaukowe oraz cztery tomy wywiadów i przemyśleń patriarchy Cyryla, metropolitów Hilariona, Filareta i Klimenta). Wydawnictwo, którym kieruje, blisko współpracuje z prawosławnymi wydawnictwami w Polsce, m.in. hajnowskim Bratczykiem. .

Dr hab. Irena Matus jest autorką wielu książek, w tym cyklu poświęconego oświacie cerkiewno-parafialnej w końcu XIX i na początku XX wieku oraz cieszącej się ogromnym powodzeniem pracy etnograficznej "Lud nadnarwiański". Kapituła chciała jednak w szczególny sposób wyróżnić jej ostatnią pracę "Schyłek unii i powrót do prawosławia w latach 30. XIX wieku w Obwodzie Białostockim". Solidna, naukowa, oparta na nieprzebadanych dotąd źródłach monografia dotyka bolesnego, wciąż odbieranego przez prawosławnych jako niezagojona rana, okresu w dziejach Cerkwi, analizuje go z dystansem i przełamuje utrwalone stereotypy.

Portal internetowy cerkiew.pl działa od 2002 roku. Nie jest oficjalną stroną Cerkwi w Polsce. Powstał jako oddolna inicjatywa grupy świeckiej młodzieży, poszukującej, w nowoczesnej formie, szybkich, rzetelnych informacji o prawosławiu i życiu Cerkwi na świecie. Zamieszcza także reportaże, wywiady, artykuły publicystyczne, porady itp. Dziesięć lat temu powołano portal orthphoto.net, na którym pięć tysięcy użytkowników z osiemdziesięciu krajów umieściło już około 75 tys. fotografii. Oba łączy osoba założyciela, Aleksandra Wasyluka. Dzięki jego umiejętnościom, sprawności organizacyjnej, zdolności do nawiązywana i podtrzymywania szerokich kontaktów, portal cerkiew.pl wyrósł na ważne źródło wiedzy o prawosławiu w Polsce i na świecie.

Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego przyznano już po raz dwudziesty szósty. Uważana jest ona za wyróżnienie prestiżowe. Otrzymało je wielu hierarchów, wybitnych teologów, uczonych, ludzi kultury, artystów, przedsiębiorców, nie tylko związanych z prawosławiem, na przykład rzymskokatoliccy księża profesorowie Wacław Hryniewicz i Marek Starowieyski.

Medal i dyplom nagrody zostaną wręczone jak zwykle w maju, podczas inauguracji międzynarodowego festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny