MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Kazaneckiego 2019. Spotkanie z nominowanymi w kawiarni Fama

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Agnieszka Pajączkowska promowała "Wędrowny zakłąd fotograficzny w lutym na festiwalu literackim "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie"
Agnieszka Pajączkowska promowała "Wędrowny zakłąd fotograficzny w lutym na festiwalu literackim "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie" Jerzy Doroszkiewicz
Pięć tomików wierszy i trzy tomy prozy walczą o nagrody literackie prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Dziś będzie można spotkać się z autorami.

Do 2019 r. kapituła powołana przez prezydenta Białegostoku szukała najlepszej książki o regionie lub autorstwa pisarza z regionu. W tym roku będzie inaczej.

Zamiast nagradzać za całokształt twórczości, Białystok będzie łowił poetyckie debiuty roku z całej Polski. W tej kategorii o nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego, znakomitego białostockiego poety, ubiega się pięcioro autorów. To Magdalena Kicińska, pisarka nagradzana w Poznaniu i Warszawie, Nina Manel z Krakowa, Juliusz Pielichowski z Gliwic, krakowianin Przemysław Suchanecki i Tomasz Ważny z Jeleniej Góry. Piszą wiersze, dramaty, parają się dziennikarstwem, wreszcie wydali debiutanckie tomiki, o których opowiedzą miłośnikom literatury w kawiarni Fama już dziś o godz. 18.

Na tym samym spotkaniu będą też nominowani przez kapitułę prozaicy. To Natalka Suszczyńska, Grzegorz Sobaszek i Agnieszka Pajączkowska. To laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 - nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. W 2019 r. wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się „Wędrowny zakład fotograficzny”.

- To nie jest książka tylko o Podlasiu - zastrzega Pajączkowska. Jej „Wędrowny zakład fotograficzny” to książka roku 2019 wedle słuchaczy Programu 3 Polskiego Radia i najpoważniejsza kandydatka do nagrody literackiej im. Kazaneckiego. - Jestem z Warszawy i dla mnie to Podlasie faktycznie obrośnięte jest wyobrażeniem, na które składa się kilka pozytywnych i negatywnych stereotypów - mówiła Pajączkowska podczas spotkania w Książnicy Podlaskiej w ramach festiwalu literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. - Jest tu wielokulturowo, gościnnie, atrakcyjnie turystycznie, ale też to Polska B, jest biednie, konserwatywnie.

Postanowiła tego wszystkiego doświadczyć.

- Prowadzenie wędrownego zakładu fotograficznego nawiązywało do dawnej praktyki rzemieślników-fotografów, którzy jeździli po wioskach i oferowali wykonanie zdjęcia portretowego za pieniądze osobom, które nie miały dostępu do fotografii tłumaczyła autorka „Wędrownego zakładu fotograficznego”. - Chciałam być użyteczna, spotykać te osoby, które potrzebują takiej skromnej rzeczy - wydrukowanego na miejscu zdjęcia - dodała.

Agnieszka Pajączkowska w swojej książce nie pokazała ani jednej twarzy fotografowanych osób. To celowy zabieg.

- Zdarzało się, że osoby fotografowane pytały mnie, czy będę gdzieś te zdjęcie publikować - wspominała Pajączkowska. - Kiedy odpowiadałam, że jest ono wyłącznie własnością osoby fotografowanej, rodzinną pamiątką, słyszałam: „A to szkoda”. Konsekwentnie trzymałam się tej decyzji.

Natalka Suszczyńska stworzyła zbiór niezwykłych opowiadań, a zafascynowany Podlasiem Grzegorz Sobaszek swą pełną humoru powieść osadził w Nowej Woli.

Warto ich poznać i warto czytać.

Członkowie zespołu stałego Kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego powołanej przez Prezydenta Miasta Białegostoku (Dawid Bujno, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski i Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – przewodnicząca) ustalili listę nominacji do nagrody:
w kategorii najlepsza książka roku:

  • „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019;
  • „Wszystkojedność” Grzegorz Sobaszek, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2019;
  • „Dropie” Natalka Suszczyńska, Korporacja Ha!art, Kraków 2019;

w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

  • „Środki transportu” Magdalena Kicińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019;
  • „Transparty” Nina Manel, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019;
  • „Czarny organizm” Juliusz Pielichowski, Instytut Mikołowski, Mikołów 2019;
  • „Wtracenie” Przemysław Suchanecki, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019;
  • „Godzina wychowawcza” Tomasz Ważny, Wydawnictwo j, Wrocław 2019.

Sylwetki nominowanych do nagrody Kazaneckiego:

w kategorii najlepsza książka roku:
Agnieszka Pajączkowska – urodzona w 1986, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny – jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści . Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę “A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”.
Źródło: czarne.com.pl

Grzegorz Sobaszek – urodzony w 1972, dziennikarz i redaktor. Pracował m.in. w „Newsweeku”, „Dzienniku” i „Przekroju”. W 2010 roku nakładem wydawnictwa Szafa ukazała się jego debiutancka powieść “Muszę kończyć, umieram”. Mieszka w Warszawie, choć coraz więcej czasu spędza na Podlasiu, które tak go zafascynowało, że napisał “Wszystkojedność”.
Źródło: wydawnictwoszafa.pl

Natalka Suszczyńska – urodzona w 1988 roku w Białymstoku, mieszka w Warszawie. Publikowała opowiadania m. in. w „Ricie Baum”, „Wakacie”, „Elewatorze”, „Helikopterze”, „Fabulariach” i zinie „Girls to the Front”.
Źródło: ha.art.pl

w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

Magdalena Kicińska – urodzona w 1987 r., pisarka i dziennikarka. Redaktorka naczelna miesięcznika „Pismo”. Za książkę biograficzną “Pani Stefa” otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Warszawy oraz Poznańską Nagrodę Literacką. Laureatka nagrody Grand Press. Jest też współautorką książki “Teraz `43. Losy z fotografiami” Marcina Dziedzica. “Środki transportu” są jej poetyckim debiutem.
Źródło: wydawnictwoliterackie.pl

Nina Manel – urodziła się w Lublinie. Pisze wiersze i dramaty. Debiutowała w almanachu “Połów. Poetyckie debiuty 2017”. Absolwentka neurokognitywistyki. Przygotowuje pracę doktorską na temat roli percepcji krosmodalnej OUN w twórczości poetyckiej. Mieszka w Krakowie.
Źródło: biuroliterackie.pl

Juliusz Pielichowski – urodzony w 1984 r. w Gliwicach. Poeta, tłumacz. Laureat kilku projektów Biura Literackiego. Ostatnio opublikował nowy przekład “O chodzeniu” H. D. Thoreau (Lublin 2019). Okazjonalnie krytyk i redaktor.
Źródło: instytutmikolowski.pl

Przemysław Suchanecki – urodzony w 1992 r. w Szczecinie. Poeta. Publikował m.in. w “Odrze”, “Opcjach” i “2miesięczniku”. Laureat Połowu oraz projektu “Pierwsza książka” w ramach festiwalu Stacja Literatura. Mieszka w Krakowie.
Źródło: biuroliterackie.pl

Tomasz Ważny – urodzony w 1979 roku. Poeta i prozaik. Publikował m.in. w “Odrze”, “Akcencie”, “Kresach”, “Pro Libris”. W roku 2006 został finalistą organizowanego przez Biuro Literackie projektu Połów dla autorów przed debiutem książkowym. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia była publikacja arkusza poetyckiego “Różne rodzaje” w 2007 roku. Po nim Tomasz Ważny przestał publikować w czasopismach, nie przestał jednak pisać. W roku 2019, nakładem Wydawnictwa j, ukazała się jego książka poetycka “Godzina wychowawcza”, będąca pełnoprawnym debiutem autora. W tym samym roku ukazała się debiutancka książka prozatorska Ważnego – zbiór opowiadań “Na kanwie” (Wydawnictwo j, Wrocław). Mieszka w Jeleniej Górze.
Źródło: wydawnictwoj.pl

Spotkanie autorskie z nominowanymi do XXIX Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2019 roku:
2 marca 2020 r., godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzący: Miłka Malzahn i Andrzej Bajguz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny