Nagroda im. Kazaneckiego 2019. Spotkanie z nominowanymi w kawiarni Fama

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Agnieszka Pajączkowska promowała "Wędrowny zakłąd fotograficzny w lutym na festiwalu literackim "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie"
Agnieszka Pajączkowska promowała "Wędrowny zakłąd fotograficzny w lutym na festiwalu literackim "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie" Jerzy Doroszkiewicz
Pięć tomików wierszy i trzy tomy prozy walczą o nagrody literackie prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Dziś będzie można spotkać się z autorami.

Do 2019 r. kapituła powołana przez prezydenta Białegostoku szukała najlepszej książki o regionie lub autorstwa pisarza z regionu. W tym roku będzie inaczej.

Zamiast nagradzać za całokształt twórczości, Białystok będzie łowił poetyckie debiuty roku z całej Polski. W tej kategorii o nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego, znakomitego białostockiego poety, ubiega się pięcioro autorów. To Magdalena Kicińska, pisarka nagradzana w Poznaniu i Warszawie, Nina Manel z Krakowa, Juliusz Pielichowski z Gliwic, krakowianin Przemysław Suchanecki i Tomasz Ważny z Jeleniej Góry. Piszą wiersze, dramaty, parają się dziennikarstwem, wreszcie wydali debiutanckie tomiki, o których opowiedzą miłośnikom literatury w kawiarni Fama już dziś o godz. 18.

Na tym samym spotkaniu będą też nominowani przez kapitułę prozaicy. To Natalka Suszczyńska, Grzegorz Sobaszek i Agnieszka Pajączkowska. To laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 - nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. W 2019 r. wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się „Wędrowny zakład fotograficzny”.

- To nie jest książka tylko o Podlasiu - zastrzega Pajączkowska. Jej „Wędrowny zakład fotograficzny” to książka roku 2019 wedle słuchaczy Programu 3 Polskiego Radia i najpoważniejsza kandydatka do nagrody literackiej im. Kazaneckiego. - Jestem z Warszawy i dla mnie to Podlasie faktycznie obrośnięte jest wyobrażeniem, na które składa się kilka pozytywnych i negatywnych stereotypów - mówiła Pajączkowska podczas spotkania w Książnicy Podlaskiej w ramach festiwalu literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. - Jest tu wielokulturowo, gościnnie, atrakcyjnie turystycznie, ale też to Polska B, jest biednie, konserwatywnie.

Postanowiła tego wszystkiego doświadczyć.

- Prowadzenie wędrownego zakładu fotograficznego nawiązywało do dawnej praktyki rzemieślników-fotografów, którzy jeździli po wioskach i oferowali wykonanie zdjęcia portretowego za pieniądze osobom, które nie miały dostępu do fotografii tłumaczyła autorka „Wędrownego zakładu fotograficznego”. - Chciałam być użyteczna, spotykać te osoby, które potrzebują takiej skromnej rzeczy - wydrukowanego na miejscu zdjęcia - dodała.

Agnieszka Pajączkowska w swojej książce nie pokazała ani jednej twarzy fotografowanych osób. To celowy zabieg.

- Zdarzało się, że osoby fotografowane pytały mnie, czy będę gdzieś te zdjęcie publikować - wspominała Pajączkowska. - Kiedy odpowiadałam, że jest ono wyłącznie własnością osoby fotografowanej, rodzinną pamiątką, słyszałam: „A to szkoda”. Konsekwentnie trzymałam się tej decyzji.

Natalka Suszczyńska stworzyła zbiór niezwykłych opowiadań, a zafascynowany Podlasiem Grzegorz Sobaszek swą pełną humoru powieść osadził w Nowej Woli.

Warto ich poznać i warto czytać.

Członkowie zespołu stałego Kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego powołanej przez Prezydenta Miasta Białegostoku (Dawid Bujno, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski i Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – przewodnicząca) ustalili listę nominacji do nagrody:
w kategorii najlepsza książka roku:

  • „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019;
  • „Wszystkojedność” Grzegorz Sobaszek, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2019;
  • „Dropie” Natalka Suszczyńska, Korporacja Ha!art, Kraków 2019;

w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

  • „Środki transportu” Magdalena Kicińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019;
  • „Transparty” Nina Manel, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019;
  • „Czarny organizm” Juliusz Pielichowski, Instytut Mikołowski, Mikołów 2019;
  • „Wtracenie” Przemysław Suchanecki, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019;
  • „Godzina wychowawcza” Tomasz Ważny, Wydawnictwo j, Wrocław 2019.

Sylwetki nominowanych do nagrody Kazaneckiego:

w kategorii najlepsza książka roku:
Agnieszka Pajączkowska – urodzona w 1986, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny – jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści . Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę “A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”.
Źródło: czarne.com.pl

Grzegorz Sobaszek – urodzony w 1972, dziennikarz i redaktor. Pracował m.in. w „Newsweeku”, „Dzienniku” i „Przekroju”. W 2010 roku nakładem wydawnictwa Szafa ukazała się jego debiutancka powieść “Muszę kończyć, umieram”. Mieszka w Warszawie, choć coraz więcej czasu spędza na Podlasiu, które tak go zafascynowało, że napisał “Wszystkojedność”.
Źródło: wydawnictwoszafa.pl

Natalka Suszczyńska – urodzona w 1988 roku w Białymstoku, mieszka w Warszawie. Publikowała opowiadania m. in. w „Ricie Baum”, „Wakacie”, „Elewatorze”, „Helikopterze”, „Fabulariach” i zinie „Girls to the Front”.
Źródło: ha.art.pl

w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

Magdalena Kicińska – urodzona w 1987 r., pisarka i dziennikarka. Redaktorka naczelna miesięcznika „Pismo”. Za książkę biograficzną “Pani Stefa” otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Warszawy oraz Poznańską Nagrodę Literacką. Laureatka nagrody Grand Press. Jest też współautorką książki “Teraz `43. Losy z fotografiami” Marcina Dziedzica. “Środki transportu” są jej poetyckim debiutem.
Źródło: wydawnictwoliterackie.pl

Nina Manel – urodziła się w Lublinie. Pisze wiersze i dramaty. Debiutowała w almanachu “Połów. Poetyckie debiuty 2017”. Absolwentka neurokognitywistyki. Przygotowuje pracę doktorską na temat roli percepcji krosmodalnej OUN w twórczości poetyckiej. Mieszka w Krakowie.
Źródło: biuroliterackie.pl

Juliusz Pielichowski – urodzony w 1984 r. w Gliwicach. Poeta, tłumacz. Laureat kilku projektów Biura Literackiego. Ostatnio opublikował nowy przekład “O chodzeniu” H. D. Thoreau (Lublin 2019). Okazjonalnie krytyk i redaktor.
Źródło: instytutmikolowski.pl

Przemysław Suchanecki – urodzony w 1992 r. w Szczecinie. Poeta. Publikował m.in. w “Odrze”, “Opcjach” i “2miesięczniku”. Laureat Połowu oraz projektu “Pierwsza książka” w ramach festiwalu Stacja Literatura. Mieszka w Krakowie.
Źródło: biuroliterackie.pl

Tomasz Ważny – urodzony w 1979 roku. Poeta i prozaik. Publikował m.in. w “Odrze”, “Akcencie”, “Kresach”, “Pro Libris”. W roku 2006 został finalistą organizowanego przez Biuro Literackie projektu Połów dla autorów przed debiutem książkowym. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia była publikacja arkusza poetyckiego “Różne rodzaje” w 2007 roku. Po nim Tomasz Ważny przestał publikować w czasopismach, nie przestał jednak pisać. W roku 2019, nakładem Wydawnictwa j, ukazała się jego książka poetycka “Godzina wychowawcza”, będąca pełnoprawnym debiutem autora. W tym samym roku ukazała się debiutancka książka prozatorska Ważnego – zbiór opowiadań “Na kanwie” (Wydawnictwo j, Wrocław). Mieszka w Jeleniej Górze.
Źródło: wydawnictwoj.pl

Spotkanie autorskie z nominowanymi do XXIX Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2019 roku:
2 marca 2020 r., godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzący: Miłka Malzahn i Andrzej Bajguz

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie