Nagrobek nieopłacony i w złym stanie technicznym? Do likwidacji. Takie informacje na nagrobkach zaniepokoiły odwiedzających (zdjęcia, wideo)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Kartki pojawiły się nawet na nagrobkach z początku XX wieku. Tomasz Mikulicz
Na wielu nagrobkach - nawet tych z początku XX wieku - na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego przyczepiono kartki, które zaniepokoiły odwiedzających. Wynika z nich, że jeśli groby są w złym stanie technicznych i od wielu lat nieopłacane, mogą być nawet zlikwidowane. Proboszcz parafii twierdzi jednak, że nikt nie będzie likwidował nagrobków. A kartki na grobach z początku XX wieku pojawiły się... przez pomyłkę.

To jakaś paranoja - tak straszyć rodziny zmarłych parafian. A już szczytem wszystkiego jest, że proboszcz powywieszał kartki też na grobach z początku XX wieku. Przecież w takich przypadkach bardzo często rodzina jest trudna do ustalenia, albo też nie żyje. Te nagrobki stoją tu od ponad stu lat i nikomu dotąd nie przeszkadzały - denerwuje się Czytelniczka (boi się podać swoich danych, bo jak mówi "jeszcze baciuszka mnie nie pochowa").

Chodzi o cmentarz prawosławny przy ul. Wysockiego 1. Na wielu nagrobkach przyczepione zostały kartki przypominające o tym, że raz na 20 lat należy uiścić opłatę cmentarną w wysokości 600 zł.

Odwiedzających wzburzyły końcowe zdania notki, które głoszą, że "Groby nieopłacone od wielu lat i będące w złym stanie technicznym, mogą być sklasyfikowane jako opuszczone i przeznaczone zgodnie z prawem do likwidacji oraz powtórnego wykorzystania miejsca cmentarnego".

Cmentarz jako całość od 1987 roku figuruje w rejestrze zabytków. Natomiast ponad 50 najstarszych nagrobków (z XIX, czy początków XX wieku) jest w ewidencji zabytków. - Nie wyobrażam sobie, by proboszcz mógł zlikwidować te nagrobki. Ma on obowiązek uzgadniania takich ruchów z naszym urzędem - mówi wojewódzka konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz.

Spotkana na cmentarzu starsza kobieta twierdzi, że nie powinno się likwidować nawet i "młodszych" grobów, tylko dlatego, że ktoś nie ma pieniędzy.

Czytaj też: Cmentarz Farny. Poinformowała prokuraturę i kurię o pochówkach na cmentarzu [ZDJĘCIA]

- Już dość zapłaciłam, gdy chowałam męża - za miejsce, pogrzeb itd. Mam bardzo niską emeryturę. Nie mogę wyłożyć 600 zł - rozkładała ręce starsza kobieta.

Inna pani pokazuje budynek plebanii. - Na to wszystko trzeba mieć pieniądze. A w zeszłym roku zaczęli budować nową plebanię - denerwuje się.

Proboszcz parafii Wszystkich Świętych ks. prot. dr Piotr Pietkiewicz mówi, że inwestycja jest jak najbardziej potrzebna.

- W nowym budynku plebanii zlokalizowana będzie sala spotkań chórów, biblioteka i duża sala parafialna na 100 osób do organizacji obiadów po pogrzebach, mieszkania duchownych itd. Parafia dba też o porządek i utrzymanie czystości cmentarza. Opłaca też wywóz śmieci. Dodatkowo w ostatnich latach zostały wyłożone polbrukiem kolejne alejki. Przybyło też ujęć wody. Zbudowano toalety, które są bezpłatne. To wszystko wymaga nakładów finansowych - mówi.

Czytaj też: Wygoda: Cmentarz prawosławny. Wystająca z ziemi ludzka stopa

Twierdzi, że nikt nie będzie likwidował nagrobków.

- Chcieliśmy dzięki tej akcji zmobilizować odwiedzających groby do uiszczenia stosownych przewidzianych prawem opłat. Przychodziły do mnie osoby, które mówiły, że to niesprawiedliwe, iż one płacą za swoje, a ktoś inny tego nie robi - mówi proboszcz.

Podkreśla, że jeśli kogoś nie stać na uiszczenie 600 zł, opłata może zostać rozłożona na raty, albo nawet w uzasadnionych sytuacjach umorzona. - Nagrobek zostanie zlikwidowany wyłącznie jeśli jego stan techniczny będzie zagrażał bezpieczeństwu. Czyli np. będzie ryzyko, że jego fragmenty spadną na sąsiedni grób - mówi ks. Pietkiewicz.

Natomiast jeśli chodzi o groby z początków XX wieku twierdzi, że kartki zostały do nich przyczepione przez pomyłkę.

- Akcję zlecono studentom. Ich zadaniem było oznaczenie kartkami grobów które - jak wynika z naszych dokumentów - nie mają uiszczonych opłat cmentarnych, bądź brakuje danych dotyczących dysponentów miejsca cmentarnego - mówi proboszcz.

Te znane osoby pożegnaliśmy w 2019. Słynni politycy, artyści...

Białystok: Wszystkich Świętych 2019. Jak kursują autobusy? O...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

Na cmentarzu komunalnym podobnej treści wiesza się od lat i nikt nie ma na ten temat uwag . Tylko czasami / mimo zapełnienia cmentarza/ "wyrasta"nowy grób.

W
Wikary

Nasz proboszcz. Mowi że ma rodzinę na utrzymaniu i potrzebuje kasy. Wozi legalnie fotelik dla maluchów w samochodzie. Ma dwójkę dzieci. Ostatnio podwyższył opłatę cmentarną.

A
Artur

To chyba normalne że trzeba tak jak w moim mieście co 20 lat opłacać za grób. Utrzymanie cmentarza kosztuje. Za pojedynczy grób płacimy 378 zł. Nikt nie ma prawa nakazywac by budować drogie pomniki. Musi być czysto utrzymany. Nasz cmentarz jest Komunalnym. Jednak to co wyprawia ją pazerni proboszczowie na cmentarzach kościelnych wola o. Pomstę do nieba.

G
Gość

Na grobach chazarow rosły chaszcze,trwa,drzewa.Za polskie pieniądze remontowane,bez płacenia frycowego haraczu.

ojwej i do przodu

G
Gość

Ojcze Pietkiewicz. A dlaczego z tych zabytkowych grobów, które "na pewno nie będą likwidowane" po kolei znikają elementy? Najpierw krzyż, potem po kawałku nagrobek? Czyż tak nie zachowują się hieny cmentarne? Naszym zmarłym należy się szacunek. Miejsca na cmentarzu i tak kiedyś zabraknie, w ten sposób cmentarza nie powiększymy.

G
Gość
30 października, 19:08, Gość:

Całkowicie nie rozumiem tych negatywnych komentarzy. Opłata tego typu,to rzecz całkowicie normalna,bo z czego inaczej miałyby powstać chodniki na cmentarzu,toaleta,za co mieliby wywozić śmieci, ścinać drzewa, dbać o cały teren? Niektórzy by chcieli, żeby Baciuszka sam ze swojej kieszeni finansował wszystko i żeby inni mieli wszystko za darmo. Do tego dochodzi fakt, że przecież nic strasznego się nie dzieje! Nie uwierzę w to, że komuś Baciuszka kazał płacić całość z góry! Ktoś,kto zapoczątkował tę całą akcję z pójściem do kuriera musi naprawdę źle życzyć tej parafi i powinien się wstydzić. Tak samo autor artykułu.

Grob mojej rodziny jest oplacony a kartka wisiala!!!Jestem bardzo zla!!!

G
Gość
31 października, 11:32, Gość:

Wszyscy źli tylko ks. Piotr dobry i sprawiedliwy! Cały świat uwziął się na tego duchownego. A on taki dobry i wspaniały. Taki budowniczy, taki ojciec duchowny... a tak na prawdę? Misijuk zły, Fiedoruk zły, inni duchowni źli.

ks. Piotr jest jak wyspa na morzu zła

31 października, 11:34, Anita:

Nie rozumiem? Czyli on jest jedynie prawdziwym duchownym? Inni to przebierańcy?

Oczywiście, że nie wszyscy są źli. Wiem tylko, że on jako jeden z nielicznych duchownych nie tylko zrozumiał moją historię zdrowotną i przyczyny dlaczego nie mogę np. przystępować do komunii w wersji tradycyjnej ale też propaguje i tłumaczy te powody innym duchownym w całej Polsce. A zdarzyło mi się, że inni potraktowali moją chorobę jako "wymysł". I za to z całego serca mu dziękuje:)

A
Anita
31 października, 11:32, Gość:

Wszyscy źli tylko ks. Piotr dobry i sprawiedliwy! Cały świat uwziął się na tego duchownego. A on taki dobry i wspaniały. Taki budowniczy, taki ojciec duchowny... a tak na prawdę? Misijuk zły, Fiedoruk zły, inni duchowni źli.

ks. Piotr jest jak wyspa na morzu złaNie rozumiem? Czyli on jest jedynie prawdziwym duchownym? Inni to przebierańcy?

G
Gość
30 października, 19:01, JureK K:

Ks. Piotr Pietkiewicz znany jest ze swego ekstrawaganckiego zachowania, nielogicznego zachowania oraz DZIWACTWA.

Nie znam nikogo kto powiedział by coś pozytywnego o tym człowieku.

Zasada: 'po trupach do celu'

Gratuluję człowiekowi który umieścił ks. Pietkiewicza na stanowisku proboszcza. Brawo!

Jeszcze lepsza jazda niż w filmie "Kler"... smutne... przykre... zastanawiające...

30 października, 19:50, Gość:

Ja natomiast nie znam nikogo kto powiedziałby coś złego o Ojcu Pietkiewiczu. To miły, pomocny i uczciwy człowiek. Osoba która napisała takie kłamstwa na jego temat ma chyba problemy z głową :D

Ja nie znam nikogo kto zna jakim jest człowiekiem i by powiedział coś dobrego.

G
Gość

Jak tak mozna w XXI wieku dac sie prowadzac za nos przez tych wyludzaczy kasy.

G
Gość
30 października, 18:20, Gość:

Przykład idzie z góry, korupcja jak w putinowskiej rosji. Ale co tu się dziwić jak prawosławnym papieżem jest Sawa, TW z prawie 25 letnim stażem?

30 października, 19:57, Gość:

Cerkiew Prawosławna nie ma Papieża,nie uznaje "zastępcy Boga na ziemi" jakim w Kościele Katolickim jest Papież...

30 października, 20:33, Gość:

A stary komuch Sawa to co 𝗄urwa, wiewiórka czy może wróżka zębuszka? Ja nie wiem, może po rusku nie mówi się "papież" tylko "superpop" albo coś takiego ale mimo wszystko pełni rolę papieża.

30 października, 20:54, Gość:

Doedukuj się,zanim coś chlapniesz ozorem. Po rusku? Hahahhaha śmieszne! Tak jak masz stopnie kapłańskie w kościele,tak je masz w cerkwi,tylko trzeba się dowiedzieć,ale to już ciężko zrobić,nie? No widać właśnie po wypowiedzi,jaki poziom sobą reprezentujesz. Nie wiem czy współczuć głupoty czy pogratulować,bo śmiech z Ciebie niezły :D a Sawa nigdy nie pełnił roli papierza,Zabawny Bakłażanie

30 października, 21:01, Gość:

Papież pisze się przez rz z kropką analfabeto

Tak to jest jak człowiekowi słownik w telefonie wariuje, cóż zrobisz? Wyzwiesz słownik od analfabetów? Na szczęście to błąd tylko w jednym słowie nie w głowie ;D Pozdrawiam Kipiącego złością, ponoć piękności szkodzi czy coś tam a i wrzodów żołądka można się nabawić przy okazji, także lepiej uważać ;D

G
Gość
30 października, 19:01, JureK K:

Ks. Piotr Pietkiewicz znany jest ze swego ekstrawaganckiego zachowania, nielogicznego zachowania oraz DZIWACTWA.

Nie znam nikogo kto powiedział by coś pozytywnego o tym człowieku.

Zasada: 'po trupach do celu'

Gratuluję człowiekowi który umieścił ks. Pietkiewicza na stanowisku proboszcza. Brawo!

Jeszcze lepsza jazda niż w filmie "Kler"... smutne... przykre... zastanawiające...

Chęć posiadania jakiejś racji za wszelką cenę oślepia tego pana i wielu ludzi. Chrystusa nazywali pijakiem bo jadł i pił z grzesznikami. Podobnie i Jana Chrzciciela. Chamskie i nie potwierdzone w rzeczywistości wypowiedzi szkodzą ich autorom tak jak niszczycielom cerkwi ( ich autor nie zna ich losów), ale nie są w stanie zaszkodzić szlachetnemu dziełu ojca Piotra.

G
Gość
30 października, 18:20, Gość:

Przykład idzie z góry, korupcja jak w putinowskiej rosji. Ale co tu się dziwić jak prawosławnym papieżem jest Sawa, TW z prawie 25 letnim stażem?

30 października, 19:57, Gość:

Cerkiew Prawosławna nie ma Papieża,nie uznaje "zastępcy Boga na ziemi" jakim w Kościele Katolickim jest Papież...

30 października, 20:33, Gość:

A stary komuch Sawa to co 𝗄urwa, wiewiórka czy może wróżka zębuszka? Ja nie wiem, może po rusku nie mówi się "papież" tylko "superpop" albo coś takiego ale mimo wszystko pełni rolę papieża.

30 października, 20:54, Gość:

Doedukuj się,zanim coś chlapniesz ozorem. Po rusku? Hahahhaha śmieszne! Tak jak masz stopnie kapłańskie w kościele,tak je masz w cerkwi,tylko trzeba się dowiedzieć,ale to już ciężko zrobić,nie? No widać właśnie po wypowiedzi,jaki poziom sobą reprezentujesz. Nie wiem czy współczuć głupoty czy pogratulować,bo śmiech z Ciebie niezły :D a Sawa nigdy nie pełnił roli papierza,Zabawny Bakłażanie

Papież pisze się przez rz z kropką analfabeto

G
Gość
30 października, 19:01, JureK K:

Ks. Piotr Pietkiewicz znany jest ze swego ekstrawaganckiego zachowania, nielogicznego zachowania oraz DZIWACTWA.

Nie znam nikogo kto powiedział by coś pozytywnego o tym człowieku.

Zasada: 'po trupach do celu'

Gratuluję człowiekowi który umieścił ks. Pietkiewicza na stanowisku proboszcza. Brawo!

Jeszcze lepsza jazda niż w filmie "Kler"... smutne... przykre... zastanawiające...

30 października, 20:25, Gość:

Smutne, przykre i zastanawiające jest ocenianie ludzi z góry i to w taki sposób, człowiek który stara się robić i dbać o wszystko jak najlepiej dostaje w zamian takie słowa, warto spojrzeć też na samego siebie.

PS. musiał Pan poznać bardzo mało ludzi w swoim życiu :)

Ksiądz Piotr Pietkiewicz to powszechnie szanowana osoba, wielki filantrop i po prostu dobry człowiek, który ma czas i serce dla każdego. A że jest dobrym gospodarzem, to najwyraźniej niektórym bardzo przeszkadza. Logika u nas( w narodzie) wielokrotnie szwankowała i ten stan rzeczy najwyraźniej pokutuje do dziś!

G
Gość
30 października, 18:20, Gość:

Przykład idzie z góry, korupcja jak w putinowskiej rosji. Ale co tu się dziwić jak prawosławnym papieżem jest Sawa, TW z prawie 25 letnim stażem?

30 października, 19:57, Gość:

Cerkiew Prawosławna nie ma Papieża,nie uznaje "zastępcy Boga na ziemi" jakim w Kościele Katolickim jest Papież...

30 października, 20:33, Gość:

A stary komuch Sawa to co 𝗄urwa, wiewiórka czy może wróżka zębuszka? Ja nie wiem, może po rusku nie mówi się "papież" tylko "superpop" albo coś takiego ale mimo wszystko pełni rolę papieża.

Doedukuj się,zanim coś chlapniesz ozorem. Po rusku? Hahahhaha śmieszne! Tak jak masz stopnie kapłańskie w kościele,tak je masz w cerkwi,tylko trzeba się dowiedzieć,ale to już ciężko zrobić,nie? No widać właśnie po wypowiedzi,jaki poziom sobą reprezentujesz. Nie wiem czy współczuć głupoty czy pogratulować,bo śmiech z Ciebie niezły :D a Sawa nigdy nie pełnił roli papierza,Zabawny Bakłażanie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3