Nadmierna regulacja zabija przedsiębiorczość

Redakcja
Nadmierna regulacja zabija przedsiębiorczość
Nadmierna regulacja zabija przedsiębiorczość
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki konieczny jest audyt obowiązującego w Polsce prawa pod kątem liczby dodatkowych – tj. niewymaganych prawem unijnym – regulacji, a następnie uchylenie ich.

– Nie ma żadnej potrzeby wykraczania ponad i tak już wyśrubowane standardy europejskie. W naszym kraju powinien obowiązywać model regulacji: UE+0

– mówi Piotr Wołejko.

Pracodawcy RP od samego początku popierali pomysł deregulacji gospodarki i zaangażowali się w proces konsultowania projektów ustaw opracowywanych przez Ministerstwo Gospodarki. – Prace nad deregulacją trwają już trzy lata, tymczasem od przyjęcia pierwszej ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców sejm uchwalił ponad 300 ustaw, w których znalazły się kolejne obowiązki i bariery generujące dodatkowe koszty dla firm – mówi ekspert Pracodawców RP..

Przed nami czwarta już odsłona deregulacji prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki – na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt jej założeń.
Piotr Wołejko przypomina, że wcześniejsze ustawy deregulacyjne zostały uchwalone w marcu i wrześniu 2011 r. oraz w listopadzie 2012 r.

– W obecnym projekcie znajdują się rozwiązania, nad którymi pracowano już wcześniej, lecz z różnych przyczyn nie znalazły akceptacji rządu – najczęściej z powodu sprzeciwu Ministerstwa Finansów. Tym razem resorty gospodarki i finansów współpracowały przy tworzeniu projektu założeń, można więc liczyć na przyjęcie większości spośród 45 przedstawionych w dokumencie propozycji – komentuje ekspert Pracodawców RP.

W projekcie znajdują się m.in. propozycje zwiększające konkurencyjność polskich portów, wprowadzenie wiążącej informacji taryfowej w zakresie podatku akcyzowego oraz umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę.

To ostatnie rozwiązanie stanowi realizację postulatów Pracodawców RP.

– Każdorazowe badania stanowią dodatkowe obciążenie administracyjno-biurokratyczne, które zwiększa koszty zatrudnienia. Wydaje się, że w sytuacji gdy charakter pracy u dotychczasowego i przyszłego pracodawcy jest taki sam (np. praca biurowa), kolejne badanie lekarskie jest zbędne

– mówi Wołejko. Podkreślił jednocześnie, że co do zasady zawarte w założeniach projektu ustawy rozwiązania zasługują na poparcie, natomiast z końcową oceną poszczególnych propozycji należy poczekać do momentu przedstawienia konkretnych przepisów.

***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
reprezentują 7 500. firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Od marca 2009 roku w ramach organizacji działa Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie