Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Hajnówka pomaga Zespołowi Szkół nr 2 w Hajnówce

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Nadleśnictwo Hajnówka obsługuje kolejkę wąskotorową do Topiła
Nadleśnictwo Hajnówka obsługuje kolejkę wąskotorową do Topiła Nadleśnictwo Hajnówka
Nadleśnictwo Hajnówka ma szeroką ofertę dla turystów i mieszkańców regionu. W tym dla uczniów. A w naszej kampanii pomaga Zespołowi Szkół nr 2 w Hajnówce

Dwa tysiące turystów skorzystało w miniony majowy długi weekend z przejażdżki wąskotorowymi kolejkami leśnymi w Puszczy Białowieskiej.

- Olbrzymie zainteresowanie turystów zmusiło Nadleśnictwo Hajnówka do wykorzystania całego taboru jaki posiadamy, czyli dziewięciu wagonów mieszczących po 30 osób - relacjonuje na swojej stronie nadleśnictwo, które należy do grona Mecenasów Wiedzy związanych z nasza kampanią "Czytam, więc wiem". Przedsiębiorstwo ufundowało na pół roku szkolnego (do końca czerwca) prenumeratę naszych wydawnictw związanych z tą akcją Zespołowi Szkól nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Hajnówce. Z tą szkołą nadleśnictwo jest związane szczególnie ścisłą współpracą. Ostatnio np. jako fundator nagród w konkursie fotograficznym od kilku lat prowadzonym przez te placówkę.

Nie dziwi nas, że Nadleśnictwo Hajnówka włączyło się do kampanii promującej czytanie i zdobywanie wiedzy przez całe życie. Istotą jego działalności jest bowiem na co dzień nie tylko pozyskiwanie drewna, ale też pokazywanie wszystkim - turystom, mieszkańcom regionu, a zwłaszcza młodemu pokoleniu - piękna przyrody i jej praw, których przestrzeganie leży w interesie człowieka, który przecież jest jej częścią. Wystarczy wsiąść do wspomnianej już kolejki jadącej z Hajnówki do osady Topiło, żeby podziwiać starodrzew borów, lasów mieszanych i bagiennych oraz piękną dolinę rzeki Leśnej Prawej.
Młodzież szkolna bardzo często gości na zajęciach w nadleśnictwie. W Skansenie Kolejek Leśnych może zobaczyć sprzęt służący kiedyś do wywozu drewna (ciuchcia parowa, tender, węglarka, wózki kłonicowe). A w Punkcie Edukacyjnym zapoznać się z bogatym zbiorem fotografii, eksponatów lub zapoznać się ze specyfiką pracy w lesie, myślistwem, czy możliwościami wykorzystania drewna. Ostatnio np. mali turyści aż z Kaszub obejrzeli tu stare ule oraz barć w ponad 370-letniej sośnie pochodzącej z terenu Nadleśnictwa Hajnówka. Przy okazji dzieciaki dowiedziały się, jaki jest związek pszczół z lasem, jego trwałością i ochroną przyrody.

Nadleśnictwo przygotowane jest także na kontakt i edukację młodych ludzi w internecie. Na stronie nadleśnictwa na Leśnym Wortalu Edukacyjnym pod belką Las Rysia eRysia znajdziemy np. szereg gier gier i zabaw przygotowanych dla najmłodszych, w lekkiej formie uczących dzieciaki np. jak rozpoznawać gatunki drzew, które z nich są chronione, co robią leśnicy, żeby zachować lasy dla przyszłych pokoleń. Wystarczy trochę poczytać, trochę poklikać i nawet młodzi ludzie nie będą się czuli nieswojo słysząc o biocenozie czy niszy ekologicznej.

A jeśli ktoś woli na własnych nogach przemierzać leśne ścieżki, to warto powędrować "Tropem orlika". To ścieżka usytuowana w sąsiedztwie osady Topiło, której przejście pozwala na poznanie relacji między tym pięknym ptakiem a człowiekiem na przestrzeni dziejów.

Formy i tematy oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Hajnówka, skierowane do przedszkoli i szkól długo można wymieniać. Ich lista jest dostępna na stronie przedsiębiorstwa - są dopasowane do wieku młodych ludzi: ich możliwości poznawczych i cierpliwości. Przedszkolaki wrócą stąd z szyszkami do kącika przyrodniczego, gimnazjaliści mogą wziąć udział w rajdach zakończonych burzą mózgów.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny