Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Dojlidy. W żeremiach zamontowano rury

Julita Januszkiewicz
W Nadleśnictwie Dojlidy w bobrowych tamach zamontowano specjalne rury. Mają one ograniczyć szkody wyrządzane przez bobry. Zaletą tej metody jest to, że wody jest na tyle dużo, że zwierzę zatrzymuje się wtedy przy tamie i nie osiedla się ono w innej okolicy.
W Nadleśnictwie Dojlidy w bobrowych tamach zamontowano specjalne rury. Mają one ograniczyć szkody wyrządzane przez bobry. Zaletą tej metody jest to, że wody jest na tyle dużo, że zwierzę zatrzymuje się wtedy przy tamie i nie osiedla się ono w innej okolicy. RDOŚ
Jest to skuteczna metoda, która ma ograniczyć szkody powodowane przez bobry. Zwierzę zatrzymuje się przy tamie i nie buduje nowej, powodując kolejne straty. A tych co roku jest dużo. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wypłaca rolnikom coraz więcej odszkodowań.

W naszym województwie żyje około 15 tysięcy bobrów. Jednak to zwierzę chronione wyrządza wiele strat. - Z roku na rok rośnie liczba wniosków o odszkodowania bobrowe. Coraz więcej pieniędzy wypłacamy też rolnikom - przyznaje Małgorzata Wnuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Rok temu do RDOŚ wpłynęło 1316 wniosków. Natomiast kwota przyznana za szkody bobrowe wyniosła nieco ponad dwa miliony złotych.

Ten rok jest gorszy. Tylko do końca sierpnia rozpatrzono 1070 wniosków o takie rekompensaty.

Ale najważniejsze jest zapobieganie szkodom wyrządzanym przez te chronione zwierzęta. Dobrze ocenianą przez ekologów metodą jest montaż specjalnych rur w tamach bobrowych.

W ciągu dwóch lat zainstalowano 65 takich urządzeń. Natomiast w tym roku było ich 50. Rury są wykonane z polietylenu. Mają nawiercone otwory i siatkę ochronną. Umieszcza się je w tamie.

- Umożliwiają one przepływ wody przez zaporę i powodują obniżenie poziomu wody - wyjaśnia działanie Małgorzata Wnuk.

A to skutecznie redukuje straty wyrządzane podtopieniami. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że wody jest na tyle dużo, że zwierzę zatrzymuje się wtedy przy tamie i nie osiedla się w innej okolicy. W efekcie nie buduje też nowych tam powodując kolejne straty.

Rury są najczęściej montowane w miejscach, gdzie skala szkód jest największa, na przykład tam gdzie bobrowe tamy piętrzą wodę i zalewają łąki czy też drogi.

Dotychczas zainstalowano je w nadleśnictwach: Dojlidy, Supraśl, Rudka, Suwałki.

Takie urządzenia znajdują się także na terenie Gminnych Spółek Wodnych w Sejnach, Wysokiem Mazowieckiem, Łomży, Brańsku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny