Nadgodziny w 2020 roku. Ile wynosi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jak obliczyć nadgodziny za pracę w sobotę lub niedzielę?

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
O pracy w godzinach nadliczbowych decydują również tzw. szczególne potrzeby pracodawcy 123RF
Przepisy ściśle określają kto i kiedy może pracować godzinach nadliczbowych. Za nadgodziny należy się jednak rekompensata. Pracodawca może dać pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie albo udzielić mu czasu wolnego.

Nie zawsze pracownik może sobie dowolnie wybrać: wezmę kilka nadgodzin w miesiącu i sobie dorobię. Przepisy bowiem ściśle określają, w jakich sytuacjach praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna. Mówią też kto takiej pracy nie może wykonywać, co jest równoznaczne z tym, że pozostali mają taką możliwość.

Jak nadgodziny reguluje Kodeks pracy

Kodeks pracy mówi, że praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna jedynie w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. W tym przypadku prawo w żaden sposób nie ogranicza liczby godzin nadliczbowych, jakie może wziąć pracownik. Może być ich 20, 100 czy np. 300 w roku kalendarzowym.

O pracy w godzinach nadliczbowych decydują również tzw. szczególne potrzeby pracodawcy. Np. firma wygrała bardzo duży przetarg. Do określonego terminu zobowiązała się wykonać całe zamówienie. Czasu zostało niewiele, a pracy do wykonania jeszcze sporo. W tej sytuacji, by nie stracić kontraktu i nie płacić kary za niewywiązanie się z umowy, szef może zdecydować, że załoga będzie pracować w nadgodzinach.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Szef musi pilnować limitu godzin nadliczbowych, jakie pracownik może przepracować w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Tak więc każdy pracownik w roku kalendarzowym nie może mieć więcej niż 150 nadgodzin. Dopuszcza się możliwość zwiększenia tego limitu. Taki zapis musi się jednak znaleźć w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Kto nie może pracować w godzinach nadliczbowych

Kodeks pracy wprowadza zakaz pracy w godzinach nadliczbowych np. wobec:

  • młodocianych, czyli osób, które ukończyły 15 lat, a nie mają jeszcze 18 lat,
  • kobiet w ciąży,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia bez ich zgody,
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (zakaz dotyczy pracy w godzinach nadliczbowych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy),
  • pracowników niepełnosprawnych chyba, że są zatrudnieni przy pilnowaniu lub właściwy lekarz wyrazi na to zgodę. Mowa tutaj o lekarzu przeprowadzającym badania profilaktyczne pracowników albo lekarzu sprawującym opiekę nad niepełnosprawnymi.

Ile wynosi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracodawca może rekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy.

Warto przeczytać:

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek. Wynosi on 100 proc. wynagrodzenia w przypadku:

  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy,
  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto,
  • pracy w godzinach nadliczbowych będących przekroczeniem średniotygodniowej normy czasu pracy.

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Z kolei dodatek wynoszący 50 proc. wynagrodzenia należy się za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione wyżej.

W przypadku pracowników wykonujących pracę stale poza zakładem pracy, wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny można zastąpić ryczałtem.

Ważne! Pracownicy na kierowniczych stanowiskach nie są objęci prawem do wynagrodzenia za nadgodziny. Dodatkowych pieniędzy nie dostanie również pracownik, który zostanie w pracy po godzinach bez wyraźnego polecenia przełożonego. Na kasę za nadgodziny nie mogą też liczyć pracownicy urzędów, których czas pracy określony jest wymiarem ich zadań.

Kiedy za pracę w nadgodzinach należy się czas wolny

Drugim sposobem rekompensowania pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych jest udzielanie mu czasu wolnego. Może to nastąpić na pisemny wniosek pracownika albo na mocy samodzielnej decyzji pracodawcy.

Pracownikowi, który skorzysta z takiego wolnego, nie będzie już się należał dodatek pieniężny za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik zachowa jedynie prawo do normalnego wynagrodzenia.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Jeżeli to pracownik występuje na piśmie z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach, wówczas pracodawca udziela mu czasu wolnego w wymiarze równym liczbie przepracowanych godzin. Np. pracownik przepracował 3 godziny nadliczbowe, więc szef powinien mu udzielić 3 godzin czasu wolnego. Pisemny wniosek pracownika powinien być dołączony do karty ewidencji jego czasu pracy.

Pracodawca w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych może również udzielić pracownikowi czasu wolnego bez jego wniosku. W takim przypadku należy się wolne w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych nadgodzin. Oznacza to, że 1 godzina pracy nadliczbowej to 1,5 godziny czasu wolnego. Zatem gdy pracownik wyrobi 4 godziny nadgodzin, to odbierze sobie w zamian 6 godzin czasu wolnego. Musi to zrobić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji udzielenie czasu wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Nadgodziny za pracę w sobotę - jak obliczyć?

Jeśli konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii albo szczególne potrzeby pracodawcy przesądziły o tym, że pracownik musiał przyjść do pracy w sobotę, należy mu się rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracę w nadgodzinach w sobotę stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Warto przeczytać:

W zamian za nadgodziny w sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Termin wolnego musi być ustalony z pracownikiem. Nie ma tutaj znaczenia, czy w sobotę przepracował on 3, 4 czy 7 godzin. I tak należy mu się cały dzień wolny od pracy.

- Gdyby pracodawca nie miał możliwości udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (np. gdy pracownik przebywał do końca okresu rozliczeniowego na zwolnieniu lekarskim) i w ten sposób doszłoby do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, wówczas pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia powiększonego o dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia – podkreśla Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Choć bezrobocie jest niskie i brakuje ludzi do pracy, to osoby w wieku 55+, nawet o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zawodowym wciąż mają problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Dlaczego i czy to się zmieni - kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej.

Może się też zdarzyć, że pracownik zostanie wezwany do pracy w sobotę na więcej niż 8 godzin. W tej sytuacji dojdzie do przekroczenia dwóch norm czasu pracy. Wówczas za pierwsze 8 godzin pracy w sobotę pracownikowi należy się wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za pozostałe 2 godziny stanowiące przekroczenie dobowej normy czasu pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie z dodatkiem w wysokości 50 proc.

Nadgodziny za pracę w niedzielę i święta - jak obliczyć?

W zamian za pracę w świąteczny dzień albo w niedzielę, pracownik ma prawo do dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Podobnie jak w przypadku pracy w sobotę nie ma tutaj znaczenia na jak długo pracownik przyjdzie do pracy w niedzielę czy święto. Odbierze sobie za to cały dzień wolny. Jeżeli nie będzie to możliwe, wówczas pracownikowi przysługuje prawo do 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wideo

Materiał oryginalny: Nadgodziny w 2020 roku. Ile wynosi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jak obliczyć nadgodziny za pracę w sobotę lub niedzielę? - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 stycznia, 10:17, Gosciuniu:

Trzeba 8 i do domu pon piatek i wystarczy u nas to zeby szef sie osral to nie moze sie doprosic ani sobota ani nadgodziny nie wchodza w grze nalezy do rzadkosci ze co kolwiek sie nam zdarzy nadgodzin jedynie jak dalej jedziemy a tak pracodawca placi tyle ile nalezy ze nie sa nikomu potrzebne nadgodziny i to prywaciarz ,w dosc duzej firmie trzeba wywalczyc i tyle wszystkich na raz nik nie zwolni a jeden za drugim murem ale polacy wy.....jeden 2 go to podpierd...a nie stanie za nim

Hej, polecam powrót do podstawówki na naukę podstaw języka polskiego. Istnieje takie coś jak kropka, poczytaj o niej w necie

G
Gosciuniu

Trzeba 8 i do domu pon piatek i wystarczy u nas to zeby szef sie osral to nie moze sie doprosic ani sobota ani nadgodziny nie wchodza w grze nalezy do rzadkosci ze co kolwiek sie nam zdarzy nadgodzin jedynie jak dalej jedziemy a tak pracodawca placi tyle ile nalezy ze nie sa nikomu potrzebne nadgodziny i to prywaciarz ,w dosc duzej firmie trzeba wywalczyc i tyle wszystkich na raz nik nie zwolni a jeden za drugim murem ale polacy wy.....jeden 2 go to podpierd...a nie stanie za nim

G
Gość
30 listopada, 20:24, Tomek:

Czyli pracownik na kierowniczym stanowisku, zamiast zapłaty za nadgodziny może mieć za nie wolny dzień ?

Kierownik nie ma nadgodzin

G
Gość
3 grudnia, 19:56, Rks79:

Praktycznie Żaden!!! Żaden kierowca jeżdżący tirem nie widzi żadnego dodatkowego oprócz notabene niezgodnego z prawem wynagrodzenia za fracht kurs itp. Gdziejest inspekcja pracy!!!!

Nie ma i miał nie będzie. Zapytaj którego na parkingu ile godzin w miesiącu pracuje. Na ciemnocie jadą, a pracownicy kosztem własnego życia prywatnego i zdrowia dorabiają szefa. Ciekaw jestem jak taki sef płaci podatki? Daje ile uważa za stosowne czy płacze i płaci.

R
Rks79

Praktycznie Żaden!!! Żaden kierowca jeżdżący tirem nie widzi żadnego dodatkowego oprócz notabene niezgodnego z prawem wynagrodzenia za fracht kurs itp. Gdziejest inspekcja pracy!!!!

G
Gość
29 listopada, 20:34, Gość:

To mówicie że jest coś takiego jak nadgodziny? Na pewnie u prywaciarzy.

Czy posłowie pracując nocą robią to w ramach swoich godzin pracy czy nadgodzin ?

M
Misiek

A co mają zrobić pracownicy (firma prywatna), którzy nagminnie kończą pracę po godzinach (wyjazdy na instalację sprzętu poza siedzibę firmy) i dowiadują się, że oczywiście mogą je wykorzystać, ale w bieżącym roku i po wykorzystaniu całego urlopu ? Czyli praktycznie nigdy, bo zawsze komuś coś zostaje.

M
Malina

Dobrze, że się mówi o konieczności płacenia za nadgodziny, dzięki czemu ludzie świadomie mogą podejmować decyzję o konieczności ich brania. Trzeba społeczność uświadamiać, że tak, za nadgodziny należy się zapłata. Dobrze jest mieć księgową, która sumienne i cierpliwie będzie to liczyć i co dalej - pomagać się rozliczyć. Jeśli ktoś szuka pomocy w tej kwestii to mogą polecić Panią Edytę Cyburt, która zdecydowanie jest skrupulatna w liczeniu stawek za każdą godzinę ponad etat. No i najważniejsze - to pilnować, samodzielnie prowadzić dzienniczek i potem sprawdzać, czy jest to dobrze rozliczone przez naszego pracodawcę.

T
Tomek

Czyli pracownik na kierowniczym stanowisku, zamiast zapłaty za nadgodziny może mieć za nie wolny dzień ?

G
Gość

To mówicie że jest coś takiego jak nadgodziny? Na pewnie u prywaciarzy.

Dodaj ogłoszenie