Nabór do przedszkoli 2016. PiS Białystok: Miejsca w przedszkolach powinny znaleźć się dla wszystkich

(adek)
Według Klubu Radnych PiS miasto Białystok ma możliwość zapewnienia miejsc w przedszkolach dla „trzylatków”, a decyzja w tej sprawie zależy od prezydenta.
Według Klubu Radnych PiS miasto Białystok ma możliwość zapewnienia miejsc w przedszkolach dla „trzylatków”, a decyzja w tej sprawie zależy od prezydenta. pixabay.com
Według Klubu Radnych PiS miasto Białystok ma możliwość zapewnienia miejsc w przedszkolach dla „trzylatków”, a decyzja w tej sprawie zależy od prezydenta.

Polityczna walka o miejsca w przedszkolach trwa. Kiedy radni PiS odrzucili propozycję przygotowaną przez prezydenta Białegostoku dotyczącą wzrostu dotacji dla przedszkoli niepublicznych, Adam Poliński - zastępca prezydenta - zarzucił im przekładanie partyjnych interesów nad dobro mieszkańców.

- Kilkaset rodzin pozbawiono dostępu do przedszkoli na takich samych zasadach odpłatności jak w placówkach publicznych - mówił Adam Poliński w artykule: Białystok. Przedszkola niepubliczne miały dostać dotacje. Radni PiS się nie zgodzili

Przeczytaj też: Białystok. Przedszkola niepubliczne bez dotacji. Radni PiS pozbawili przedszkoli pół tysiąca dzieci

Białostoccy radni PiS nie pozostają dłużni i zarzucają prezydentowi składanie obietnic bez pokrycia, a także wprowadzanie mieszkańców w błąd. Poniżej oficjalne stanowisko Klubu Radnych PiS przesłane przez Konrada Zielenieckiego z Biura Regionalnego PiS w Białymstoku:

Stanowisko Klubu Radnych PiS w sprawie naboru do przedszkoli

Co prezydent zrobił źle?

Prezydent wszedł w kompetencje Rady Miasta i składał obietnice bez pokrycia!
- Skandaliczną decyzją było podjęcie przez Prezydenta bez wiedzy i zgody Rady Miasta współpracy z prywatnymi przedszkolami.
- Prezydent składał przedszkolom niepublicznym obietnice bez pokrycia! Na stronach internetowych przedszkoli opublikowano ogłoszenia o porozumieniu, jeszcze przed decydującą Sesją Rady Miasta.

Prezydent wprowadził rodziców i placówki niepubliczne w błąd!
- Prezydent obiecał, że 3-latki znajdą dodatkowe 800 miejsc w prywatnych przedszkolach.
Przedszkola te dziś nie mają jeszcze tych możliwości! Zabrakło rozeznania we własnych zasobach.
- Prezydent nie podał, ile wolnych miejsc mają obecnie wybrane do współpracy przedszkola niepubliczne. Bez wynajmowania nowych pomieszczeń przedszkola te nie będą w stanie przyjąć 800 dzieci, mając obecnie 600 zajętych miejsc.

Rozwiązanie Prezydenta jest bardzo kosztowne!

Za 600 dzieci dziś uczęszczających do 25 prywatnych przedszkoli będziemy musieli wszyscy rocznie zapłacić 3 000 000 zł bez względu to, ile dzieci tam się jeszcze znajdzie.

Uchwała Prezydenta to próba obejścia prawa!
Prezydent chce pozbyć się kontroli i odpowiedzialności za jakość edukacji! Prezydent proponuje dofinansowanie 99% zamiast 100%. To unikanie konkursu ofert, kontroli i zapewnienia tych miejsc w sieci placówek wychowania przedszkolnego.
Czy nowopowstające prywatne przedszkola będą miały kuchnie, place zabaw i pozostałe warunki identyczne z publicznymi? Nie wiadomo! Rodzice mogą sądzić, że te przedszkola już mają przygotowane miejsca, a tak nie jest. Czy rodzice w ciemno mają zdecydować się na posłanie dziecka do przedszkola, nie wiedząc jak będzie wyglądało? (właścicielka przedszkola „Marchewka” mówi, że dopiero wynajmuje 400m2).

Liczby nie kłamią!
- „Żeby zapisać wszystkie nowe dzieci potrzeba 2300 wolnych miejsc”
- Przedszkola samorządowe to ok. 1100 nowych miejsc
- Zmiana uchwały w sprawie opłat za przedszkola, tak by „zerówka szkolna” była bezpłatna, to ok. 100 miejsc
- Przedszkola w co najmniej 10 szkołach to ok. 925 miejsc
- Zasoby własne, np. KTBS ok. 75 miejsc
- Przedszkola prywatne w drodze otwartego konkursu ofert na brakujące ok. 100 miejsc

Co należy zrobić? Klub Radnych PiS ma rozwiązania

- Mamy projekt uchwały, by zerówki szkolne były za darmo. Inne miasta skutecznie przekonały rodziców: Warszawa, Wrocław, Suwałki, Łomża by całymi grupami 6-latki przeszły do szkół, bo warunki tam są już dziś dobre, a tym samym 3-latkom ustępują miejsca. Prezydent nie przedstawił rodzicom projektu PiS.

- Zamierzamy podjąć działania zmierzające do szybkiego pozyskania miejsc na stworzenie oddziałów przedszkolnych lub filii przedszkoli w zasobach gminy czy w spółdzielniach mieszkaniowych. Prezydent nie podjął takich działań!

- Chcemy zagwarantować w budżecie środki finansowe na budowę przedszkoli w najbardziej newralgicznych dzielnicach.

- My działamy zgodnie z prawem! List Ministra Edukacji Narodowej mówi o możliwości skorzystania z zasobów, którymi dysponują przedszkola niepubliczne, cytuje wprost zapis art. 90 ust. 1b i c ustawy o systemie oświaty. Jeśli więc opłaty ponoszone przez rodziców mają być takie same jak w placówkach publicznych, to przedszkola prywatne muszą spełniać konkretnych 6 warunków. W celu realizacji tego zapisu konieczna jest uchwała Rady Miasta w sprawie określenia regulaminu ofert. Taką uchwałę zamierzamy podjąć.

- Gmina ma obowiązek wskazać rodzicom miejsce w konkretnym przedszkolu, jeśli dziecko nie dostanie się do wybranej placówki. Bez konkursu ofert gmina nie może zrealizować tego obowiązku, bo przedszkola niepubliczne nie stanowią elementu sieci. Domagamy się realizacji tego obowiązku przez Gminę!

Czytaj też: Nabór do przedszkoli 2016 - rekrutacja do przedszkoli w Białymstoku: wnioski, terminy, wolne miejsca

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

m
mama

Widać że slaby macie nabór skoro pod każdym artykułem musicie się ogłaszać, to i oferta pewnie taka sama

m
mama

na wrzesien 30 miejsc szykuje przedszkole Nasze Szkraby na ryskiej.Zaczeli właśnie dostosowywać oddział 4.Czesne 300 zł z wyżywieniem.

a
a.g
W dniu 15.03.2016 o 22:07, konio napisał:

 "Za 600 dzieci dziś uczęszczających do 25 prywatnych przedszkoli będziemy musieli wszyscy rocznie zapłacić 3 000 000 zł "..... no cóż Prezydent wystawi  jedną operę mniej i PO sprawie. 

sa 44 przedszkola jak juz coś piszecie to sprawdzajcie,i nie wy płacicie tylko tak samo jak za panstwowe wszyscy z podatkow.a roznice dopłacaja sami rodzice z własnego budzetu domowego

A
Anna

Co roku jest ta sama sytuacja, brakuje miejsc w przedszkolach. Ok 10 lat temu likwidowali przedszkola tak jak teraz szkoły bo jest za mało uczniów.

G
Gość
W dniu 15.03.2016 o 23:44, Edward napisał:

To go wyślij do oddziału szkolnego. W kilku szkołach podstawowych będą oddziały dla 3-latków.


Jesteś tępy czy głuchy, razem z tymi oddziałami miejsc też brakuje.
A
Aa

Mam 7 letnie dziecko. 4 lata temu moje dziecko nie dostało się do przedszkola i jakoś nikt z tego afery nie robił...

E
Edward

To go wyślij do oddziału szkolnego. W kilku szkołach podstawowych będą oddziały dla 3-latków.

A
Anna

To skandal. Gdzie pomoc rodzinom. Mam 3 letniego syna i jak przez PiS nie dostanie się do przedszkola to jestem 400 zł w plecy co miesiąc

k
konio
"Za 600 dzieci dziś uczęszczających do 25 prywatnych przedszkoli będziemy musieli wszyscy rocznie zapłacić 3 000 000 zł "..... no cóż Prezydent wystawi  jedną operę mniej i PO sprawie.
A
Adam

PiS obiecuje, potem myśli..., nasze dzieci są bardziej odpowiedzialne niż partia (obecnie) rządząca.

o
ola

władze oswiatowe w swoich wyliczeniach  powinne pominąć te dzieci, które od kilku lat są z rodzicami za granicą a w ewidencji nadal funkcjonują. W tamtym roku też brakowało niby kilka setek miejsc w przedszkolach. A rzeczywistość wcale nie była taka dramatyczna w przedszkolach były miejsca wolne.

m
marcin

Obietnice

G
Gość
W dniu 15.03.2016 o 20:38, Gość napisał:

Masz 3 letnie dziecko i chciałbys żeby poszło do przedszkola? Chyba nie, bo widze, że nie wiesz o czym mówisz. Rekrutacja na ten rok już trwa, za późno deko na budowanie nowych przedszkoli, bo do września nie ma szans ich otworzyć. Nawet jeżeli się cudem wyrobia za rok, w co znajac realia nie wierze, to mi i tak będzie lotto. Prywatne przedszkole będę miał bliżej, wygodniej, a i pewnie z lepszą opieka. Kiedy w końcu zaczaicie, zamiast bić pianę o PO-PISie, że politycy wszelkiej maści maja głęboko w odbycie szarych obywateli, dra że sobą koty dla zasady i każdy patrzy aby siebie i rodzinę ustawić jak najszybciej. Od zapewnienia miejsc w przedszkolach jest Wydz. Ośw. w Białymstoku , wiceprez. nadzorujący, prezydent. To ich sprawa do ktorej załatwienia są powołani i biorą pobory. Kropka. Politykierstwo się skończyło !!

 

G
Gość
W dniu 15.03.2016 o 20:16, ojciec napisał:

po 1 to polityczną decyzją PiS cofnięto reformę edukacyjną i 6-cio latki zostają w przedszkolachpo 2 to dzięki politycznej decyzji PiS w całym kraju samorządy mają ból .. głowy dot. przedszkolipo 3 to prezydent przedstawił najszybsze i najprostsze rozwiązanie, czy kosztowne - budowa nowych placówek samorządowych byłaby kilkukrotnie droższapo 4 to radni PiS odrzucili ten projekt i dopiero po wielkim larum nagle szukają dziwnych rozwiązań hybrydowychpo 5 - wsadźcie sobie te 500zł w... budżet miast i samorządów, jak z miejsca zabieracie w innych projektach PRORODZINNA partio- to wasze decyzje i waszych kolegów doprowadziły do tego, że wspieracie PATOLOGIE, a rodzicom którzy na wasze poronione pomysły pracują rzucacie kłody pod nogi - bo Ci myślący i układający sobie życie w inny sposób niż jaśnie panujący prezes i posłanka Pawłowicz (phuu) na was nie głosują!!!

Prawda 

G
Gość
W dniu 15.03.2016 o 20:22, Gość napisał:

Bardzo sensowne rozwiązanie proponuja radni PIS, a administracja szkolna i nadzór nad oświata w miescie osiagnął juz szczyt niekompetencji. Konieczne sa zmiany, a nie wchodzenie kierownictwa wydziału oświaty i wiceprezydenta w tzw. zaparte.


Masz 3 letnie dziecko i chciałbys żeby poszło do przedszkola? Chyba nie, bo widze, że nie wiesz o czym mówisz. Rekrutacja na ten rok już trwa, za późno deko na budowanie nowych przedszkoli, bo do września nie ma szans ich otworzyć. Nawet jeżeli się cudem wyrobia za rok, w co znajac realia nie wierze, to mi i tak będzie lotto. Prywatne przedszkole będę miał bliżej, wygodniej, a i pewnie z lepszą opieka. Kiedy w końcu zaczaicie, zamiast bić pianę o PO-PISie, że politycy wszelkiej maści maja głęboko w odbycie szarych obywateli, dra że sobą koty dla zasady i każdy patrzy aby siebie i rodzinę ustawić jak najszybciej.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3