Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na UwB wprowadzono elektroniczne ankiety

(jr)
Uczelnie zapewniają, że ankiety są w pełni anonimowe, jednak studenci mają co do tego wątpliwości.
Uczelnie zapewniają, że ankiety są w pełni anonimowe, jednak studenci mają co do tego wątpliwości. Archiwum
Studenci UwB zakończyli już wypełnianie elektronicznych ankiet. Komisje ds. jakości nauczania podsumowują wyniki opinii żaków.

Tylko na wydziale filologicznym UwB z możliwości oceny wykładowcy skorzystały ponad 4 tysiące studentów. Koordynatorzy ankiet cieszą się, że dzięki elektronicznej innowacji, coraz więcej studentów wyrazi swoje opinie. Jednak żacy wątpią w rzetelność tego sposobu oceny.

- Ankietę wypełniam po zalogowaniu się do systemu. Są tam moje wszystkie dane, więc obawiam się, że moja negatywna ocena mogłaby zostać zdemaskowana - mówi Agnieszka Bekus, studentka rusycystyki UwB.

Aby uniknąć problemów, staram się wystawiać tylko pozytywne noty.

Wcześniej studenci wypełniali papierowe ankiety, które były anonimowe, nikt się pod nimi nie podpisywał. Od tego semestru, ocena przeprowadzana jest w uczelnianych systemach USOS. Uczelnie zapewniają, że ankiety są w pełni anonimowe, jednak studenci mają co do tego wątpliwości. Martwi ich to, że raportowaniem ankiet nie zajmują się osoby z zewnątrz, ale wykładowcy, którzy także podlegają ocenie. Komisje, które analizują wyniki ankiet, również składają się z wykładowców.

Jednak wykładowca i koordynator ankiet z wydziału filologicznego UwB zdecydowanie zaprzecza łamaniu anonimowości.

- Jestem odpowiedzialny za raportowanie ankiet. Są też informatycy, którzy zajmują się kwestiami technicznymi. Jednak nie ma mowy o wyciekach. Obowiązuje nas pełna dyskrecja - mówi Dariusz Kulesza, prof. UwB.
Na WSAP-ie sporządzaniem statystyk nie zajmuje się wykładowca, ale rzecznik uczelni.

Studenci mogą się więc czuć odrobinę bezpieczniej. Mimo tego absolwentka administracji na WSAP-ie, Marta Wasiluk, martwiła się o ujawnianie swoich danych.

- Po zalogowaniu się do systemu, dostępne było moje imię, nazwisko, kierunek studiów. Nigdy nie wypełniałam ankiety. Bałam się, że moja krytyka zostanie zdemaskowana - mówi.

Jak przekonują koordynatorzy ankiet, nie są one po to, by mścić się na studentach, ale po to, by zwiększać jakość zajęć. Zapewniają, że opinie żaków są traktowane poważnie, a wobec nisko ocenionych wykładowców, rektor wyciąga konsekwencje.

Obawy żaków przed szczerą wypowiedzią mogą rzutować na wyniki ankiet. Komentarze dotyczące profesorów mogą być bardziej pozytywne i przede wszystkim - niezgodne z ich opinią.

E-ankieta

Elektroniczna ankieta zawiera opinię studenta o wykładowcy. Jest dostępna w uczelnianych systemach informatycznych. Student loguje się na swoje konto, gdzie zamieszczone są jego dane osobowe, realizowane przedmioty i oceny. Tam może ocenić i skomentować wykładowców, z którymi miał zajęcia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny