Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na targowisku w Supraślu powstaną ogródki gastronomiczne (wizualizacje)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Urząd Miejski w Supraślu
Będzie tu można kupić wszystko, od warzyw i owoców po starocie i pamiątki. W czerwcu zostanie otwarte miejskie targowisko w Supraślu. Gmina właśnie ogłosiła konkurs na prowadzenie tutaj ogródków gastronomicznych.

Niedaleko amfiteatru, w pobliżu Liceum Plastycznego w Supraślu dobiega ku końcowi budowa miejskiego targowiska.
– Jego płyta jest wyłożona kostką i płytami granitowymi. Stoją już latarnie, które będą obsadzone bluszczem. Pojawiły się też ławki, kosze i sanitariaty – opowiada Marek Skrypko, kierownik referatu ds. projektów UE oraz uzdrowiska w Urzędzie Miejskim w Supraślu.

Czytaj też: Ruszyła budowa targowiska w Supraślu. Kupimy tam nie tylko warzywa od rolnika

W takiej scenerii handlujący będą sprzedawać swoje towary: od zdrowych, regionalnych produktów żywnościowych, warzyw i owoców, po lokalne pamiątki i prace artystów.

Targowisko w Supraślu będzie się wyróżniało na tle innych w regionie – staną tu składane stragany z markizami. – Spośród dwunastu markiz, które mamy, sześć przeznaczamy na prowadzenie ogródków gastronomicznych. Każda z trzech markiz będzie tworzyć maksymalnie dwa ogródki gastronomiczne - tłumaczy Marek Skrypko.
Urzędnicy ogłosili konkurs na przygotowanie ogródków. Na ciekawe oferty czekają do 20 maja. Zachętą jest to, że oprócz opłaty targowej, która wyniesie 20 zł za dzień, gmina nie będzie pobierała tzw. opłat dzierżawnych.

– W zamian za to, że przekażemy ogródki nieodpłatnie oczekujemy przedstawienia oferty w zakresie kultury i rozrywki związanej z promocją produktów lokalnych i żywności ekologicznej. Chcemy w ten sposób pomóc rozkręcić handel na targowisku. Stawiamy na produkty lokalne, regionalne i ekologiczne – mówi Skrypko.
I dodaje, że można tu np. organizować pokazy kulinarne, wystawy, warsztaty kulinarne, produkcji napojów i żywności oraz degustacje.

W ogródkach mogłyby się też odbywać spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy twórców ludowych lub artystów ulicznych, a nawet potańcówki , a także występy zespołów muzycznych. – Jeżeli wszystko się uda rynek w Supraślu, na którym organizujemy targowisko może stać się wizytówką nie tylko naszej gminy - uważa Marek Skrypko.

Inwestycja kosztowała 2 mln 260 tys. zł, w tym ok. miliona złotych pochodziło z Unii Europejskiej.
Dlaczego to miejsce jest tak potrzebne w Supraślu? Teraz, handel odbywa się przed sklepami, na trawnikach, na plastikowych skrzynkach. Dlatego chce przenieść handlujących w jedno miejsce.

Targowisko miało też powstać w Wasikowie. Ale miało ono kosztować 7,3 mln złotych. Na pomysł budowy wpadł Mirosław Bielawski, były burmistrz Wasilkowa. Jego następca Adrian Łuckiewicz wykreślił inwestycję z budżetu.

Zobaczy też: Nowoczesnego targowiska nie będzie, bo nowy burmistrz wykreślił je z budżetu. Powód: koszty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny