Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Białostockiej otwarto Laboratorium Smart Education 4.0. To rozwiązanie innowacyjne w skali kraju (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej działać zaczęło nowoczesne Laboratorium Smart Education 4.0. Miejsce to pozwoli studentom na praktyczną naukę programowania i sterowania obrabiarkami numerycznymi oraz naukę różnorodnych rodzajów spawania w rozszerzonej rzeczywistości.

W środę 29 września, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia w Białymstoku przeprowadzono naukowo biznesową konferencję „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju”.

Były wystąpienia naukowe, eksperci poruszali problematykę transformacji cyfrowej, a goście mieli szansę przyjrzeć się najnowszym technologiom. Zwieńczeniem wydarzenia było otwarcie mieszczącego się na Wydziale Mechanicznym laboratorium Smart Education 4.0.

- To rozwiązanie innowacyjne w nie tylko w skali kraju, ale nawet na poziomie globalnym - mówi Sebastian Rynkiewicz, prezes zarządu Klastra Obróbki Metali. - Politechnika Białostocka będzie mogła realizować kształcenie, które przygotuje studentów do podjęcia atrakcyjnej i wysokopłatnej pracy.

Są tam frezarki, obrabiarki sterowane numerycznie czy spawarki. Wszystko jest przystosowane do najnowszych technologii. Sterowniki urządzeń będą stale akutalizowane.

- Mamy tu na przykład pierwszą w kraju możliwość spawania w rozszerzonej rzeczywistości. To symulacja prawdziwego procesu spawania. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne, bo przecież ograniczamy emisję gazów, i przede wszystkim dużo bardzo efektywne. Zamiast kształcenia przez pół roku, możemy się nauczyć danej czynności w ciągu miesiąca czy dwóch - podkreśla Rynkiewicz.

Z urządzeń studenci będą mogli korzystać bez niczyjej pomocy.

- Do tej pory mieli do dyspozycji profesjonalne maszyny na hali maszyn. Wykładowca pokazywał, jak je obsługiwać. W naszym Laboratorium studenci będą obsługiwali je sami. Klaster Obróbki Metali zbuduje ich jeszcze kilka w województwie podlaskim, a nasz wykładowca wirtualnie będzie mógł prowadzić w nich zajęcia - podkreśla prof. Roman Kaczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Pomysłodawcą Laboratoriów Smart Education 4.0. jest Krzysztof Toczydłowski, właściciel firmy Tock Automatyka. Wdrożeniem rozwiązania zajął się Klaster Obróbki Metali.

W planach jest otwarcie kilkunastu tego typu laboratoriów w całym województwie podlaskim. Tak, by każdy uczeń w regionie miał do takiego miejsca nie więcej niż 20 km. Cały projekt jest szacowany na około 30 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny