MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Białostockiej odbył się finał etapu regionalnego II edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W sumie 24 zespoły uczniowskie z woj. podlaskiego przedstawiły komisji konkursowej swoje mini projekty badawcze. Pięć najlepszych drużyn otrzymało szasnę na udział w ostatnim etapie zmagań.

Różnorodne pomysły, projekty i idee na rozwiązania techniczne w piątek (24 maja) uczniowie z województwa podlaskiego zaprezentowali przed jury konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”.

Wśród realizacji znalazł się m.in projekt ekologicznej szkoły, badania silnika zbudowanego z klocków LEGO, rozwiązania robotyczne i architektoniczne czy przystanie dla ptaków. Wiele projektów dotyczyło innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, spora część z nich skupiała się na narzędziach, czy procesach, które wspierały szkoły i ich uczniów w procesie edukacji.

Jak przyznaje jury, poziom był wysoki, a pomysły młodych naukowców niezwykle inspirujące. Jednak jedynie pięć drużyn otrzymało szasnę na udział w ostatnim etapie, w którym będą walczyć ze zwycięzcami zmagań konkursowych w woj. lubelskim i rzeszowskim.

– Konkurs „NAUKOLATEK” to jest okazja, abyśmy mogli młodych ludzi zachęcić do uprawiania nauki. Młodzież interesuje się zarówno ekologią, jak i informatyką. Są też bardzo interesujące projekty dotyczące sztucznej inteligencji. Mam więc nadzieję, że dzięki tym początkowym, można powiedzieć próbom, zainspirujemy uczniów, by na poważnie zajęli się nauką i rozpoczęli studia na naszej uczelni, a potem być może zostali naszymi kolegami i pracowali razem z nami – przekonywał prof. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki PB.

Bioniczny model dłoni jako narzędzie wykorzystywane w edukacji. Sztuczna Inteligencja służąca do wykrywania zwierząt. Urządzenie pomagające osobom z niepełnosprawnościami rozpoznawać emocje. Robot wspierający naukę uczniów. System udogodnień w transporcie kolejowym. To właśnie te pomysły zdobyły uznanie w oczach komisji, która oceniała prace zespołów uczniowskich w finale etapu regionalnego w Politechnice Białostockiej. Tegoroczni laureaci reprezentują szkoły ponadpodstawowe z Białegostoku. Dwa projekty realizowali uczniowie z tej samej szkoły – z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. kpt. Wł. Wysockiego w Białymstoku.

– Stworzyliśmy program, a później urządzenie, które wykrywało emocje na podstawie wyrazu twarzy u rozmówcy. Urządzenie miało być wykorzystane przez osobę niewidomą – mówił Jan Kropiwnicki z Technikum Programistycznego INFOTECH, który był współtwórcą projektu „Badanie wpływu urządzenia rozpoznającego emocje na jakość komunikacji osób niewidomych i niedowidzących”. Warto dodać, że młodzi innowatorzy podczas realizacji swojej idei przeprowadzili badania w Polskim Związku Niewidomych. Ekipa, która pracowała nad projektem pod okiem nauczyciela – Karola Przybyszewskiego to: Jan Kropiwnicki, Izabela Wasilczuk oraz Jacek Druć. Opiekunem z PB był dr inż. Paweł Tadejko.

Zupełnie inna tematyka interesowała uczniów z ZSZ nr 2 w Białymstoku, którzy skonstruowali „Model bioniczny dłoni człowieka”. W skład teamu młodych naukowców weszli: Mateusz Naumowicz, Piotr Klepacki, Gaspar Amadeusz Frejlich. Nauczyciel: Robert Zabielski. Opiekun z PB: dr inż. Roman Trochimczuk.

– Prezentujemy model na wzór dłoni człowieka, który jest sterowany przez mikrokontroler Arduino. Ręka została stworzona w celach naukowych, aby kształcić młodsze klasy w szkole – wyjaśniał cel projektu Piotr Karpacki. Jego szkole dopisało w tym roku szczęście, ponieważ aż dwa projekty z ZSZ nr 2 będą reprezentować nasze województwo w etapie międzywojewódzkim.

Wystartowała już III edycja konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 21 czerwca.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny