Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Białostockiej nie brak super studentów. Rektor uczelni prof. Lech Dzienis podziękował im za zaangażowanie

(opr. MW)
Najzdolniejsi studenci Politechniki Białostockiej spotkali się z rektorem, by pochwalić się osiągnięciami z mijającego właśnie roku akademickiego
Najzdolniejsi studenci Politechniki Białostockiej spotkali się z rektorem, by pochwalić się osiągnięciami z mijającego właśnie roku akademickiego Politechnika Białostocka
Reprezentują uczelnię w konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywają nagrody za roboty sumo, drony, mosty stalowe, urządzenia pomagające osobom niepełnosprawnym, protezy dla psów. Prawie 30 super studentów Politechniki Białostockiej spotkało się z rektorem, żeby opowiedzieć o swoich sukcesach i osiągnięciach w kończącym się roku akademickim. Prof. Lech Dzienis podziękował im za aktywność i zaangażowanie w rozwijanie projektów, budujących markę uczelni.

- Cieszę się, że rozwijacie się w tak wielu obszarach. Gratuluję wam osiągnięć i bardzo dziękuję za godne reprezentowanie Politechniki Białostockiej - mówił podczas poniedziałkowego spotkania prof. Lech Dzienis.

Rektor Politechniki Białostockiej spotkał się z prawie 30 super studentami i podziękował im za aktywność i zaangażowanie w rozwijanie projektów, budujących markę uczelni. Studenci opowiadali o swoich sukcesach i osiągnięciach w kończącym się roku akademickim.

Studenci z Koła Naukowego "Konstruktor" na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska opowiedzieli na przykład o udziale w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2019 w Estonii. Dwie drużyny (Marlena Dobosz, Mariusz Sakowski, Adrian Sołowianiuk, Jakub Skoczeń, Maciej Siemionko, Piotr Wysocki, Dariusz Romaniuk, Marta Dzierżanowska i ich opiekunowie: dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska i mgr inż. Adam Wasilewski) pokonały konkurentów z Estonii, Litwy i Polski i zajęły pierwsze i drugie miejsce na podium. Projektami białostockich studentów zainteresowały się już pracownie projektowe.

- Konstruowanie mostów to rzadka specjalność i cieszę się, że ten temat coraz chętniej podejmują studenci na kierunku budownictwo - podkreślała podczas spotkania z rektorem PB dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska.

Studenci Politechniki Białostockiej i ich pneumobil biorą udział w zawodach Aventics Pneumobile Competition na Węgrzech

Z kolei drużyna SumoMasters z wydziału mechanicznego w spotkaniu z rektorem uczestniczyła nie po raz pierwszy. Od kilku już lat trwa ich dobra passa na krajowych i międzynarodowych zawodach robotów sumo. Tym razem Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Paulina Łapińska, Michał Falkowski oraz opiekun dr inż. Rafał Grądzki opowiedzieli o nagrodach zdobytych w turniejach w Polsce, Rumunii, na Łotwie i Litwie oraz w Estonii, a także o nowym projekcie robota kroczącego.

- Nasz robot ma poruszać się całkowicie dynamicznie, na wzór tych, które powstały na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. To dla nas nowe wyzwanie. Projekt traktujemy jako rozwojowy i próbę sprawdzenia naszych umiejętności. Jeśli się uda, to prawdopodobnie będzie to pierwszy tego typu robot w Polsce - opowiadał Piotr Wasilewski.

Katarzyna Burdziak i Paweł Czerwiński to z kolei absolwenci wydziału mechanicznego i choć podjęli już pracę zawodową, stale współpracują ze swoim opiekunem dr. inż. Piotrem Borkowskim. Wspólnie chcą doprowadzić do opatentowania m.in. projektu wózka inwalidzkiego z funkcją pionizacji, który zdobył wyróżnienie i nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego RP w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

A Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski i Ewelina Antoniuk tworzą interdyscyplinarny zespół MindHand. Wspólnie pracują nad projektem bionicznej protezy ręki. W listopadzie ubiegłego roku roku doktorant i studenci wydziału mechanicznego, wydziału informatyki oraz wydziału architektury zdobyli złoty medal 70. Międzynarodowych Targów "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018" w Norymberdze w Niemczech.

- Tworzymy drugi prototyp ręki, w którym zastosowaliśmy pięć różnych mechanizmów poruszania palcami, poprawiliśmy jakość i wytrzymałość wydruku elementów protezy i przeszliśmy na samodzielnie wykonane elektrody wielorazowego użytku - mówił Adam Kozłowski.

- Kończymy pisanie wniosku o dofinansowanie na komercjalizację innowacji z programu SME Instrument i kandydujemy do "Hub of Talents 2", czyli programu akceleracyjnego przy Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym - dodał Sławomir Grycuk.

Łazik jest już w drodze do USA. Teraz w zawodach na pustyni wystartuje nowoczesny Argo

Połączenie wiedzy i umiejętności studentów wydziału mechanicznego i wydziału informatyki przyniosło sukces także w dziedzinie konstruowania dronów. Patryk Racis i inż. Kacper Staniszewski z Koła Naukowego Robotyków oraz mgr inż. Arkadiusz Bożko i inż. Maciej Sulewski z Koła Naukowego Mechatronix pod opieką dr. inż. Leszka Ambroziaka odnieśli sukces na zawodach IMAV w Australii (byli tam w listopadzie ubiegłego roku). Drużyna Politechniki Białostockiej wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Outdoor oraz pierwsze miejsce w kategorii Innowacyjnych rozwiązań, a także zajęła drugą lokatę w konkurencji Treasure Hunting. Nasi reprezentanci znaleźli się w gronie takich instytucji jak: Uniwersytet Techniczny w Delft (Holandia), RMIT University (Australia), Beijing Institute of Technology (Chiny), Hong Kong University of Technology oraz Aachen University (Niemcy).

- Powoli kończymy edukację na Politechnice Białostockiej i teraz najważniejsze dla nas jest wdrożenie i przekazanie naszej wiedzy młodszym kolegom. My w przyszłości będziemy czerpać garściami z doświadczeń zdobytych na studiach i możliwe, że zajmiemy się tym komercyjnie - mówili konstruktorzy "srebrnych" dronów.

Z miłości do zwierząt i pasji konstruowania. Tworzą wózki i protezy

Julia Bardini, Milena Purwin i Jakub Kapuściński to z kolei członkowie zespołu "Znów Na Nogach", który pracuje w ramach Koła Naukowego ORTHOS. Studenci wydziału mechanicznego budują wózki dla psów mających problem z poruszaniem się. Czworonogi, które korzystają z ich protez, szybciej dochodzą do zdrowia, cieszą się odzyskaną sprawnością, w przyszłości unikną dalszych deformacji stawów.

- O naszej działalności wiele osób dowiaduje się z profilu na Facebooku. Otrzymujemy zaproszenia z całej Polski. Z wózków, które zbudowaliśmy, korzystają czworonogi z Częstochowy, Gdańska, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy i wielu innych miast. Żeby szybciej realizować zamówienia, uruchomiliśmy akcję na portalu zrzutka.pl - opowiadała Julia Bardini.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny