Nasza Loteria

Na Politechnice Białostockiej nie brak super studentów. Rektor uczelni prof. Lech Dzienis podziękował im za zaangażowanie

(opr. MW)
Najzdolniejsi studenci Politechniki Białostockiej spotkali się z rektorem, by pochwalić się osiągnięciami z mijającego właśnie roku akademickiego
Najzdolniejsi studenci Politechniki Białostockiej spotkali się z rektorem, by pochwalić się osiągnięciami z mijającego właśnie roku akademickiego Politechnika Białostocka
Reprezentują uczelnię w konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywają nagrody za roboty sumo, drony, mosty stalowe, urządzenia pomagające osobom niepełnosprawnym, protezy dla psów. Prawie 30 super studentów Politechniki Białostockiej spotkało się z rektorem, żeby opowiedzieć o swoich sukcesach i osiągnięciach w kończącym się roku akademickim. Prof. Lech Dzienis podziękował im za aktywność i zaangażowanie w rozwijanie projektów, budujących markę uczelni.

- Cieszę się, że rozwijacie się w tak wielu obszarach. Gratuluję wam osiągnięć i bardzo dziękuję za godne reprezentowanie Politechniki Białostockiej - mówił podczas poniedziałkowego spotkania prof. Lech Dzienis.

Rektor Politechniki Białostockiej spotkał się z prawie 30 super studentami i podziękował im za aktywność i zaangażowanie w rozwijanie projektów, budujących markę uczelni. Studenci opowiadali o swoich sukcesach i osiągnięciach w kończącym się roku akademickim.

Studenci z Koła Naukowego "Konstruktor" na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska opowiedzieli na przykład o udziale w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2019 w Estonii. Dwie drużyny (Marlena Dobosz, Mariusz Sakowski, Adrian Sołowianiuk, Jakub Skoczeń, Maciej Siemionko, Piotr Wysocki, Dariusz Romaniuk, Marta Dzierżanowska i ich opiekunowie: dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska i mgr inż. Adam Wasilewski) pokonały konkurentów z Estonii, Litwy i Polski i zajęły pierwsze i drugie miejsce na podium. Projektami białostockich studentów zainteresowały się już pracownie projektowe.

- Konstruowanie mostów to rzadka specjalność i cieszę się, że ten temat coraz chętniej podejmują studenci na kierunku budownictwo - podkreślała podczas spotkania z rektorem PB dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska.

Studenci Politechniki Białostockiej i ich pneumobil biorą udział w zawodach Aventics Pneumobile Competition na Węgrzech

Z kolei drużyna SumoMasters z wydziału mechanicznego w spotkaniu z rektorem uczestniczyła nie po raz pierwszy. Od kilku już lat trwa ich dobra passa na krajowych i międzynarodowych zawodach robotów sumo. Tym razem Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Paulina Łapińska, Michał Falkowski oraz opiekun dr inż. Rafał Grądzki opowiedzieli o nagrodach zdobytych w turniejach w Polsce, Rumunii, na Łotwie i Litwie oraz w Estonii, a także o nowym projekcie robota kroczącego.

- Nasz robot ma poruszać się całkowicie dynamicznie, na wzór tych, które powstały na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. To dla nas nowe wyzwanie. Projekt traktujemy jako rozwojowy i próbę sprawdzenia naszych umiejętności. Jeśli się uda, to prawdopodobnie będzie to pierwszy tego typu robot w Polsce - opowiadał Piotr Wasilewski.

Katarzyna Burdziak i Paweł Czerwiński to z kolei absolwenci wydziału mechanicznego i choć podjęli już pracę zawodową, stale współpracują ze swoim opiekunem dr. inż. Piotrem Borkowskim. Wspólnie chcą doprowadzić do opatentowania m.in. projektu wózka inwalidzkiego z funkcją pionizacji, który zdobył wyróżnienie i nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego RP w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

A Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski i Ewelina Antoniuk tworzą interdyscyplinarny zespół MindHand. Wspólnie pracują nad projektem bionicznej protezy ręki. W listopadzie ubiegłego roku roku doktorant i studenci wydziału mechanicznego, wydziału informatyki oraz wydziału architektury zdobyli złoty medal 70. Międzynarodowych Targów "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018" w Norymberdze w Niemczech.

- Tworzymy drugi prototyp ręki, w którym zastosowaliśmy pięć różnych mechanizmów poruszania palcami, poprawiliśmy jakość i wytrzymałość wydruku elementów protezy i przeszliśmy na samodzielnie wykonane elektrody wielorazowego użytku - mówił Adam Kozłowski.

- Kończymy pisanie wniosku o dofinansowanie na komercjalizację innowacji z programu SME Instrument i kandydujemy do "Hub of Talents 2", czyli programu akceleracyjnego przy Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym - dodał Sławomir Grycuk.

Łazik jest już w drodze do USA. Teraz w zawodach na pustyni wystartuje nowoczesny Argo

Połączenie wiedzy i umiejętności studentów wydziału mechanicznego i wydziału informatyki przyniosło sukces także w dziedzinie konstruowania dronów. Patryk Racis i inż. Kacper Staniszewski z Koła Naukowego Robotyków oraz mgr inż. Arkadiusz Bożko i inż. Maciej Sulewski z Koła Naukowego Mechatronix pod opieką dr. inż. Leszka Ambroziaka odnieśli sukces na zawodach IMAV w Australii (byli tam w listopadzie ubiegłego roku). Drużyna Politechniki Białostockiej wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Outdoor oraz pierwsze miejsce w kategorii Innowacyjnych rozwiązań, a także zajęła drugą lokatę w konkurencji Treasure Hunting. Nasi reprezentanci znaleźli się w gronie takich instytucji jak: Uniwersytet Techniczny w Delft (Holandia), RMIT University (Australia), Beijing Institute of Technology (Chiny), Hong Kong University of Technology oraz Aachen University (Niemcy).

- Powoli kończymy edukację na Politechnice Białostockiej i teraz najważniejsze dla nas jest wdrożenie i przekazanie naszej wiedzy młodszym kolegom. My w przyszłości będziemy czerpać garściami z doświadczeń zdobytych na studiach i możliwe, że zajmiemy się tym komercyjnie - mówili konstruktorzy "srebrnych" dronów.

Z miłości do zwierząt i pasji konstruowania. Tworzą wózki i protezy

Julia Bardini, Milena Purwin i Jakub Kapuściński to z kolei członkowie zespołu "Znów Na Nogach", który pracuje w ramach Koła Naukowego ORTHOS. Studenci wydziału mechanicznego budują wózki dla psów mających problem z poruszaniem się. Czworonogi, które korzystają z ich protez, szybciej dochodzą do zdrowia, cieszą się odzyskaną sprawnością, w przyszłości unikną dalszych deformacji stawów.

- O naszej działalności wiele osób dowiaduje się z profilu na Facebooku. Otrzymujemy zaproszenia z całej Polski. Z wózków, które zbudowaliśmy, korzystają czworonogi z Częstochowy, Gdańska, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy i wielu innych miast. Żeby szybciej realizować zamówienia, uruchomiliśmy akcję na portalu zrzutka.pl - opowiadała Julia Bardini.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny