Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podlasiu mnóstwo osób umiera na udar mózgu. Podlascy lekarze będą badać przyczyny

Anna Kopeć
Na początek neurolodzy z USK przeszkolą ponad 60 lekarzy rodzinnych
Na początek neurolodzy z USK przeszkolą ponad 60 lekarzy rodzinnych archiwum
Resort zdrowia przeznaczył ponad 1,5 mln zł na projekt, który ma poprawić wykrywalność udarów mózgu. Na Podlasiu z powodu tej choroby umiera najwięcej osób.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie realizuje program profilaktyczny „Postaw na profilaktykę - Program Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych”. Dyrektor szpitala Marek Karp podpisał umowę z Ministerstwem Zdrowia na realizację tego programu, który zaplanowany jest na trzy lata i będzie kosztować ponad 1,5 mln zł.

Nowinki techniczne w szpitalu. USK związało się z Philipsem

W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim z powodu chorób naczyniowych mózgu leczonych rocznie jest ok. 4 tys. chorych, a w województwie mazowieckim ponad 16 tys. pacjentów. Z tego około 70 proc. nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności. Udar mózgu jest dziś jedną z najczęstszych przyczyn zgonu chorych i najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności. Co gorsze w najbliższych latach chorych przybędzie.

ZOBACZ: Nowatorski zabieg w USK. Zoperowali tętniaka przez „dziurkę od klucza”

- Wynika to z tego, że podobnie jak w całej Europie nasze społeczeństwo starzeje się - mówi dr hab. Jan Kochanowicz, kierownik Kliniki Neurologii z oddziałem udarowym USK w Białymstoku. - Ponadto z racji migracji zarobkowej dużo młodych osób przeprowadza się z Podlasia do innych miast Polski i Unii Europejskiej. Wiek jest tym czynnikiem, na który nie mamy wpływu. Ale na styl życia już tak. Inne czynniki, które mają wpływ na to, czy zachorujemy na udar to m.in. otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, picie alkoholu, palenie czy brak aktywności fizycznej. I w tej kwestii jest dużo do zrobienia.

CZYTAJ: Operacja zmniejszająca żołądek może także wyleczyć cukrzycę

Na początek neurolodzy z USK przeszkolą ponad 60 lekarzy rodzinnych. Nauczą ich, na jakie czynniki ryzyka zwracać uwagę (wiek, otyłość, nadciśnienie tętnicze) oraz jak rozpoznawać pierwsze sygnały, które mogą wskazywać, że dany pacjent ma już problem neurologiczny. Nauczą też pacjentów właściwych zachowań prozdrowotnych.

Lekarze poddadzą badaniom przesiewowym ok. 6 tys. osób w wieku 40-65 lat. Jeżeli po standardowej diagnostyce okaże się, że pacjent wymaga dokładniejszych badań laboratoryjnych lub obrazowych, zostanie skierowany w trybie pilnym do specjalisty, a opiekę nad nimi przejmie USK.

Te zdjęcia nie są podrabiane. Robią je pacjenci i rodziny pacjentów ze szpitali w całej Polsce. W internecie jest miejsce, gdzie można oglądać zdjęcia szpitalnych posiłków. Na portalu społecznościowym Facebook jest profil o nazwie "Posiłki w szpitalach". Ludzie z całej Polski nadsyłają tu zdjęcia, na których widać to, co serwują im szpitale w kraju. Zobaczcie sami, jak wyglądają posiłki, które serwowane są pacjentom. Do naszej redakcji także czytelnicy przysłali mnóstwo zdjęć.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jedzenie w szpitalach. Zobacz, jak karmią pacjentów w polski...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny